Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Răileanu Rareș


Data:
Unitatea de învățământ: Colegiul Național Costache Negruzzi Iași
CLASA: a V – a
Disciplina: Religie Ortodoxă
Unitatea de învățare: Dumnezeu prezent în creație și în istorie
Titlul lecţiei: Adam și Eva-prima familie
Tipul lecţiei: Mixtă
Scopul lecției: identificarea lui Dumnezeu în calitate de Creator al omului
Durata: 50 minute

Competenţe derivate: La sfârșitul lecției, elevii vor avea competențe în:


C1 – rezumarea textului biblic despre crearea omului, pe baza lecturii biblice
C2 – identificarea motivelor pentru care Dumnezeu a creat omul la finalul creației și modul cum a fost creat omul;
C3 – identificarea prezenței tuturor celor trei Persoane ale Sfintei Treimi la crearea omului;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee:
– conversaţia, explicaţia, lectura biblică, povestirea,
- exerciţiul, observarea dirijată, descrierea, audiția;

Mijloace de învăţământ:
- Videoproiector, Sfânta Scriptură, laptop, manualul de Religie pentru clasa a V a editura Corint, fişe de lucru;

Forme de organizare: activitate frontală și individuală;

1
Resurse:

1. Oficiale:
- Planificarea școlară la disciplina Religie Ortodoxă, Clasa a V a;
- Planificarea calendaristică orientativă, Clasa a V a;
- Proiectarea unității de învățare.

2. Temporale:
- Număr de lecții: 2
- Durata: 50 min

3. Bibliografie:
- Biblia sau Sfânta Scriptură, tipărită sub binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Preafericitului Părinte Patriarh Teoctist, patriarhul
Bisericii Ortodoxe Române, București , 2006;
- Benga, Cristina, Ciachir Aurora, Filat, Niculina, Religie-cultul orthodox: manual pentru clasa a V a, Editura Corint, București,
2019;
- Opriș, Profesor Dorin, Opriș, Profesor Monica, Metodica predări Religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

4. Webografie:
- www.bibliaortodoxă.ro
- www.e-religie.ro

1
Scenariul didactic

Mijloace
Nr. Ob. Timp Metode Forme de
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului de învăţă- Evaluare
crt. op. (min.) şi procedee organizare
mânt
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
• Salutul • Salutul • icoana
• Rugăciunea • Rugăciunea din clasă
Momentul
1. 2' • Notarea absenţelor
organizatoric
• Pregătirea pentru începerea lecţiei • Pregătirea pentru începerea lecţiei

Pregătirea • Se cere elevilor să enumere pe baza textului biblic • Elevii răspund • Conversaţia • Activitate • Aprecieri
elevilor pentru din cartea Facere, zilele creației. Acest lucru îi va frontală verbale
2. receptarea 2' conduce spre titlul lecției…
noilor
cunoştinţe
Anunţarea • Se anunţă şi se scriu pe tablă data şi titlul lecției: • Elevii notează data şi titlul lecţiei în • Explicaţia • Activitate
titlului şi a Adam și Eva-prima familie caiete. frontală
3. 2'
competenţelor • Se precizează competenţele lecţiei. • Elevii ascultă explicaţiile
lecţiei profesorului.
4. Comunicarea/ 24'
însuşirea Voi accesa următorul link și îi voi da comanda share Elevii audiază cu atenție Audiția
noilor elevilor din online:
cunoştinţe

C1

• Activitate
Voi accesa PPTul cu crearea omului și voi discuta Elevii conversează cu profesorul • Argumen- PPT frontală
împreună cu elevii despre modul cum l-a creat verificând în același timp dacă au tarea Lectură
Dumnezeu pe om. scris corect pe caiete Conversați
a catehetică • Activitate
• Conversaţia frontală

C2 Le adresez apoi întrebarea: De ce a creat Dumnezeu Elevii răspund la întrebare.


omul la sfârșitul actului creator? Posibil răspuns: pentru că îl iubește
mult și el este cununa creației.

1
Apoi pe baza materialului prezentat în PPT
identificăm actul creator al omului, misiunea pe
care Adam și Eva o aveau în rai, porunca data de
Dumnezeu. • Activitate
• Argumen- frontală
Adresez o întrebare: tarea • Activitate
Ce credeți, Dumnezeu vroia să păstreze pomul • Lectura frontală
cunoștinței binelui și răului doar pentru El? expresivă • Activitate
• Conversaţia frontală

• Activitate
C# Adresez o întrebare: • Observarea frontală
Ce credeți, au participat toate persoanele Sfintei dirijată
Treimi la crearea omului? • Conversaţia

• Activitate
• Lectura • Planşă frontală

• Activitate
• Explicaţia frontală

• Caietul
special • Activitate
• Explicaţia pentru frontală
elevi

• Elevii ascultă cu atenţie explicaţiile • Explicaţia • Caietul • Activitate


profesorului. elevului frontală
Profesorul propune 2 jocuri pentru fixarea
Fixarea şi cunoștințelor, ele vor putea fi acesate și de către cei Elevii ezolvă împreună cu profesorul
5. sistematizarea 6' din online. • Exerciţiul • Activitate
cunoştinţelor individuală

• Conversaţia • Activitate • Aprecieri


frontală verbale

1
• Se adresează elevilor următoarele întrebări: • Elevii răspund: • Conversaţia • Activitate • Aprecieri
„- Care ar trebui să fie atitudinea oamenilor zilelor Și noi, ca și primii oameni putem frontală verbale
noastre față de căderea în ispită a primilor oameni? cădea ușor în ispită.

Asocierea,
6. generalizarea, C5 8'
aplicarea • Profesorul împarte elevilor câte o fişă de lucru .

• Problema- • Fişa nr. 1 • Activitate • Aprecieri


tizarea • Fişa nr. 2 individuală verbale

Aprecierea • Se fac aprecieri generale şi individuale privind • Elevii ascultă cu atenţie aprecierile • Catalogul
7. activităţii 2' implicarea elevilor în desfăşurarea lecţiei. profesorului. clasei
elevilor • Se notează elevii care au participat la lecţie.
Încheierea • Rugăciunea • Rugăciunea „Tatăl nostru” • icoana • Activitate
9. 2'
activităţii • Salutul • Salutul: „Hristos a înviat!” din clasă frontală

1
FIȘĂ DE LUCRU- clasa a V-a
Lecția: PRIMA FAMILIE ADAM ȘI EVA

1)Completați spațiile libere cu termenii corespunzători:

Omul a fost creat de Dumnezeu după........................ și asemănarea Sa. Dumnezeu l-a pus pe Adam în
grădina.........................și i-a dat o mare responsabilitatefață de natura creată: să o ............................și să
o .......................................... .Cea mai veche instituție umană este ………………………. . Dumnezeu a dat omului
darul ………………….. și a întemeiat prima familie în ……. . Dumnezeu a creat-o pe Eva din coasta lui Adam și astfel
a întemeiat ...................... alcătuită dintre ..................... și ...................,așezați în Rai.
(păzească, chipul,Mântuitorului , lucreze, Edenului, familia,neascultării, vieții, neascultarea, Rai,prima familie, un
bărbat,o femeie

2) Stabiliți corespondența între cele două coloane:

1. Eva a) Grădina Edenului

2. Rai b) șarpele

3. post c) pământ

4. ispita d)prima femeie

5. Adam f)sa nu mănânce din pomul cunoștinței binelui și a răului

g) viață

1
1

S-ar putea să vă placă și