Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lecție

Data: 18.11.2014

Clasa: a IV-a A

Profesor: Popa Maria

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Lascăr Catargiu”, Craiova

Disciplina: Religie

Aria curriculară: Om – Societate

Unitatea de învățare: Iubirea lui Dumnezeu prin poruncile Sale

Conținutul învățării: Decalogul – datoriile față de aproapele

Tipul lecţiei: dobândire de cunoștințe

Scopul lecției: însușirea normelor morale din Decalog; cultivarea sentimentului de iubire față de Dumnezeu

Obiectiv cadru:

- cunoașterea învățăturilor Sfintei Scripturi, a tradițiilor religioase și a Istoriei Bisericii

Obiective de referință:

- să cunoască Decalogul și să aplice învățăturile în viață;

- să cunoască binele și răul și să promoveze binele conform poruncilor divine date de Dumnezeu.

Obiective operaţionale

a) cognitiv-formative:

O1. să explice semnificația creștină a ultimelor șase porunci;

O2. să identifice în lecțiile studiate cazuri de respectare / nerespectare a poruncilor divine;

O3. să argumenteze necesitatea respectării tuturor poruncilor pentru viața individuală, de grup și socială;

O4. să ordoneze poruncile în ordinea dată de Dumnezeu;

O5. să recunoască în diverse situații respectarea / nerespectarea unei porunci.

b) afectiv-atitudinale:

- să adopte o atitudine evlavioasă în timpul rugăciunii;

- să participe activ și conștient la ora de religie.

c) psiho-motorii:

- să execute corect semnul Sfintei Cruci.

- să păstreze corect poziția în bancă.


Curriculum

- nucleu: Decalogul – datoriile față de aproapele;

- extins: Iubirea lui Dumnezeu prin respectarea poruncilor Sale.

Strategia didactică

1. Metode de învăţământ: inductivă, deductivă, analitică.

2. Resurse procedurale: exercițiul, conversația, explicația, lectura explicativă, organizatorul grafic comparativ, jocul
didactic, observarea dirijată, meditația religioasă.

3. Resurse materiale: ilustrații sugestive, fişe de lucru.

4. Resurse temporale: 50 minute.

5. Forme de organizarea a activităţii: frontală, individuală, pe grupe.

6. Evaluare: continuă.

7. Principii didactice: - specifice: hristocentric

- intuiției, sistematizării și continuității cunoștințelor, accesibilității, învățării active și


conștiente, însușirii temeinice a cunoștințelor, imbinării teoriei cu practica.

Bibliografie

1. Curriculum Național

2. Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1995.

3. Opriş, Dorin, Metode active de predare-învăţare, Editura Sfântul Mina, laşi, 2006.

4. Manual de religie, cls. a IV-a, Editura euristica, laşi, 2013.

5. Ghid de proiectare didactică, cls.I-IV, Editura Sfântul Mina, laşi, 2002.

6. Pr. Prof. Univ. Dr. Şebu, Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.

7. Mladin, Mitr. Nicolae, Teologie morală ortodoxă, vol. I, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, Bucureşti, 1979.

8. Adrian Chiaga, Să învățăm religie. Culegere de jocuri și exerciții creștin - ortodoxe, cls. I – IV, Editura Andreas,
2013.
9. Primăvara credinței, Editura Sf. Mina, Iași, 2007.
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Obs.


crt.
0 1 2 3 4
1. Momentul organizatoric - Salutul - Salutul
- Rugăciunea - Rugăciunea
- Notarea absențelor
- Pregătirea pentru începerea orei - Pregătirea pentru începerea orei
2. Reactualizarea - Se adresează elevilor următoarele întrebări: - Elevii răspund:
cunoștințelor „- Ce înseamnă cuvântul poruncă?” „… ordin, regulă care trebuie respectată.”
„… ca să-i ajute pe oameni să deosebească binele de rău;
să știe cum să se comporte în viață pentru a fi binecuvântați
de Dumnezeu.”
„- La cine se referă aceste reguli?” „… la Dumnezeu și la aproapele nostru. ”
„- Care sunt datoriile noastre față de Dumnezeu? Explicați!” „- Să ne închinăm numai lui Dumnezeu, Creatorul lumii!”
„- Să nu ne facem idoli!”
„- să-L cinstim pe Dumnezeu!”
„- Să cinstim ziua de Duminică!”
3. Captarea atenției - Precizare: Prin cunoașterea și respectarea celor patru porunci - Elevii ascultă cu atenție.
ne dovedim iubirea față de Dumnezeu. Deoarece, după cum
spune Sfântul Apostol Pavel, „Credința fără fapte este moartă.”,
iubirea de Dumnezeu este indisolubil legată de iubirea față de
oameni. Iar iubirea față de oameni o dovedim prin cunoașterea și
respecterea următoarelor șase porunci ale Decalogului.

4. Anunțarea titlului lecției - Se anunță și se scrie pe tablă data și titlul lecției: Decalogul – - Elevii notează data și titlul lecției în caiete.
datoriile față de aproapele.
- Se precizează obiectivele lecției.
5. Dirijarea învățării - Conținutul lecției va fi prezentat în format Power Point după - Elevii ascultă cu atenție explicațiile profesorului și răspund
următorul plan de idei: întrebărilor.
1. Autorul Decalogului.
2. Cele șase porunci.
3. Explicarea fiecărei porunci.
4. Personaje biblice ce au respectat sau au încălcat poruncile.
- Pe parcursul prezentării elevii vor fi implicați activ, fiind solicitați
să recunoască și să identifice în imagini elementele de conținut,
făcând apel la cunoștințele însușite anterior. Prezentarea P.P.
poate fi înlocuită cu setul de planșe „Decalogul”, de la Editura
Sfântul Mina.
6. Generalizarea - Se citește povestirea „Satul fără reguli”, pentru a se evidenția - Elevii ascultă cu atențieși răspund:
necesitatea existenței unor reguli de comportament în societate.
- Se adresează elevilor următoarele întrebări:
„- Ce învățătură desprindem din această povestioară?” „...nu putem trăi în mod civilizat fără respecta niște reguli.”
„- Ce reguli au cerut oamenii să fie reintroduse în acel sat?” „... copiii să asculte de părinți, părinții să-și iubească copiii,
să nu-și facă rău unul altuia, să nu fure să spună adevărul.”
Precizare: Regulile pe care oamenii le-au reintrodus pentru a - Elevii ascultă cu atenție.
putea trăi în bună înțelegere au fost date cu mult timp în urmă de
Dumnezeu.

7. Dirijarea învățării pentru – Se cere elevilor să rezume fiecare poruncă la un singur cuvânt, - Elevii răspund solicitărilor:
obținerea performanțelor pe care le vor identifica prin rezolvarea fișei de lucru (*).

8. Asigurarea feed-back- - Se solicită elevilor împărțiți în 2 grupe să rezolve cerințele din - Cerințele vor fi rezolvate în cadrul grupurilor, liderii vor
ului și evaluarea fișele de lucru, prin joc didactic: „Cutiuța cu porunci”. Profesorul raporta rezolvările și se vor stabili răspunsurile finale.
performanțelor va insista asupra importanței beneficiilor activității pe grupe.
- Se discută modul de rezolvare a cerințelor prin intermediul
liderilor de echipe. Liderii vor fi încurajați să prezinte
greutățile și punctele forte ale lucrului în echipă.
- Răspunsurile finale vor fi afișate.
9. Aplicarea - Se explică elevilor necesitatea împlinirii tuturor poruncilor, - Elevii dau variante de răspunsuri.
plecând de la citatul Iacov 2,10: „Cine va păzi toată legea, dar va
greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate
poruncile!”.
- Se solicită elevilor să argumenteze cu exemple din viața de
școlar, de exemplu, ce se întâmplă când îți întrerupi colegul la ora
de matematică, pentru că nu ai creion. Rezultatul: neatenție la
explicații, dificultăți în cadrul grupului de elevi și în realizarea
temelor.
10. Asigurarea transferului - Se fac aprecieri generale și individuale privind pregătirea elevilor - Elevii ascultă cu atenție.
pentru lecție și implicarea lor în predarea noilor cunoștințe.
- Rugăciunea. - Rugăciunea.
- Salutul. - Salutul.

„Satul fără reguli” Lumea din sat era sătulă de reguli. Totul era prescris: Când era trezirea, când trebuia să se meargă la serviciu, când era zi de duminică şi zi de lucru.
Pentru elevi era prescris când începe şcoala, că trebuie să aibă asupra lor o batistă şi să-şi spele acasă dinţii.
Existau reguli de circulaţie, reguli de cântat la pian. Erau într-adevăr multe prescrieri şi oamenii au hotărât ca de azi înainte să nu mai fie valide aceste reguli. Părea frumos.
Şcoala, fireşte, era goală pentru că toţi copiii au mers la baie; lumea a scos mesele în stradă căci acolo bătea soarele; tinerii au deschis la maximum casetofoanele şi le-au lăsat să
funcţioneze zi şi noapte; când Peter a ieşit din apă, n-a mai găsit pantalonii. I-a luat Claudiu. “Nu mai sunt reguli”, strigă el şi fugi de acolo; Maia o găsi în camera sa pe micuţa Erica
de la etajul de deasupra. Tocmai voia să-i strice păpuşa. “Ce faci aici, Erica?”. “Nu mai sunt reguli”, spuse micuţa, luă păpuşa şi fugi din cameră. “Am fost la şcoală”, spuse Paul. “Să
nu mă minţi!”, strigă tatăl. “Nu mai sunt reguli. Deci nu am minţit”. Când oamenii voiau să doarmă nu puteau din cauza muzicii gălăgioase. Mulţi nu mai găseau banii la locul lor; copiii
dormeau unde apucau; maşinile claxonau pe stradă fără rost, stricau măsuţele care stăteau pe stradă.
“Unde sunt copiii? Cine a stricat măsuţa mea? Unde-mi sunt banii? Unde e poliţia?”. Dar la numărul de telefon de la poliţie nimeni nu ridica receptorul. Căci dacă nu există
reguli, nu mai e nevoie nici de cineva care să-i apere. Încă în acea noapte începură să sune clopotele bisericii. Lumea s-a adunat, iar unul a spus: “Aşa nu se mai poate trăi”. “Nu, aşa
nu mai putem trăi”, spuseră şi ceilalţi. “Ne trebuie reguli”, strigă unul. “Da, vrem din nou reguli”, strigară cu toţii.
Începură să facă din nou reguli. Copiii să asculte de părinţi. Părinţii să-şi iubească copiii. Nu e voie să faci rău unul altuia. Nu e voie să se fure. Trebuie să se spună adevărul,
în concluzie, să se țină cont de cele 10 porunci date de Dumnezeu. “Vrem aceste porunci”, spuseră cu toţii şi merseră liniștiți la casele lor.
Fișă de lucru
1. Identificați în tabelul de mai jos, pe orizontală și pe verticală, cuvinte care se referă la poruncile Decalogului.
Colorați cu roșu cuvintele ce se referă la fapta rea.

I M I N C I U N A V
N I I P Ă R I N Ț I
V H O Ț I E U U R A
I Z E C E I D O L Ț
D E S F R Â N A T A
I I D U M I N I C A
E I U B I R E H A R
Joc didactic: „Cutiuța cu porunci”

***Indicații pentru cadrul didactic: Decupează fiecare îndemn, apoi introdu bilețelele într-o cutie de
bijuterii artizanală ( sunt necesare 2 cutii cu îndemnuri). Fiecare grupă va lipi îndemnul pe o coală
A4 colorată, sub porunca ce îi corespunde. Liderii vor încuraja colaborarea în cadrul echipei,
exprimarea opiniilor personale și negocierea.

Să iubim și să spunem numai adevărul!

Să nu ne însușim lucrurile ce nu ne aparțin!

Să-ți cinstești părinții, să-i ajuți și să te rogi pentru ei!

Să fim cumpătați!

Să respecți viața, integritatea și sănătatea aproapelui și a ta!

Să nu dorești ceea ce are aproapele tău și să nu-l invidiezi pentru


darurile sale!
Lipește aici!

Decalogul – datoriile față de aproapele

Porunca 5: ............................................
Lipește aici .................................................................

Porunca 6: .............................................
Lipește aici .................................................................

Porunca 7: .............................................
Lipește aici ..................................................................

Porunca 8: .............................................
Lipește aici ..................................................................

Porunca 9: ................................................
Lipește aici ......................................................................

Porunca 10: ...............................................

Lipește aici ........................................................................

S-ar putea să vă placă și