Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

I DATE DE IDENTIFICARE
- Unitatea școlară: Liceul Teoretic ,,Gabriel Țepelea” Borod
- Disciplina: Religie cultul ortodox
- Clasa : a V – a
- Data: 18.10. 2019
- Propunător: Șerban Teodor Marian
-
II CONȚINUTUL:
- Unitatea de învățare: Dumnezeu se face cunoscut omului
- Aria curriculară: Om și societate
- Tema: Prietenia lui Dumnezeu cu Noe și Avraam.
- Tipul lecţiei: Lecție mixtă
- Nr. de ore: 1

III FINALITĂȚI EDUCATIVE:


- Competenţe generale:
Utilizarea conceptelor specifice religiei proprii, în conexiune cu diferite manifestări ale credinței;
Manifestarea unui comportament moral, în viața personală și ăn societate, în acord cu valorile religioase.

- Competenţe specifice:
- lecturarea unor texte biblice referitoare la credința în Dumnezeu, manifestată de persoane din Vechiul Testament;
- realizarea de organizatoare grafice de diferite tipuri (de exemplu, tabele cronologice, scheme) pentru sistematizarea informațiilor referitoare
la viața persoanelor biblice din Vechiul Testament;
- povestirea unor evenimente biblice „pas cu pas” pornind de la un cuvânt, simbol, pretext, utilizând tehnici interactive (de exemplu, „Pânza
de păianjen”, „Răspunde, Aruncă, Întreabă”);
- exerciții de definire a unor termeni abordați în cadrul diferitelor teme (de exemplu: legământ), utilizând dicționare sau alte surse de
informare;
- analizarea unor texte sau expresii figurativ-plastice cu relevanță pentru valori religioase, precum unicitatea fiecărei persoane, prietenie;
- povestirea unor fapte săvârşite de persoane biblice, cu relevanță pentru valori precum: iubirea față de Dumnezeu şi față de semeni,

1
ataşamentul, prietenia, respectul, ajutorul;

- Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili să:


O1 - identifice virtuţile (calităţile) lui Avraam și lui Noe;
O2 – construiascăpropoziții cu ajutorul cuvântului idol și al sintagmei ,,Pământul Făgăduinței”
O3 - numească o virtute (calitate) pe care ar dori să o dobândească;
O4 - enumere modalităţi de cinstire ale Sfintei Treimi;
O5 - formuleze învăţături moral-religioase pornind de la modelele prezentate.

IV STRATEGII DE INSTRUIRE:
1. Metode şi procedee didactice : exerciţiul, povestirea, conversaţia, explicaţia, lectura, obsevarea dirijată, expunerea.
2. Mijloace didactice: Biblia, fișe, planșe,argumentare biblic, ilustrații religioase. caseta audio/CD
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.
4. Forme de organizare a procesului instructiv – educativ. activitate frontală individuală, în perechi, pe grupe

2
V SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele
Activitatea profesorului Activitatea elevului Timpul
crt. Lecţiei
0 1 2 3 4
- salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei; elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se
Organizat - notează absenţele şi realizează managementul clasei pregătesc pentru începerea activităţii didactice; 2
1. orică pentru începerea activităţii didactice care urmează să se minute
desfăşoare;

Reactuali- Profesorul confecționează din hârtie o bărcuță în același


zarea timp cu elevii.
Cunoştinţe Elevii rezolvă sarcinile de lucru.
lor Se valorifică cunoştinţele dobândite de elevi în clasele 11
2. primare. minute
Profesorul va adresa elevilor următoarele întrebări: „ - ... pentru că oamenii au uitat de Dumnezeu, erau
„- De ce a hotărât Dumnezeu în vremurile acelea să tri- foarte răi". .
mită potopul pe pământ?" „ -... pe Noe împreună cu familia sa". „
„- Pe cine a salvat Dumnezeu de la potop?"

„- De ce l-a salvat Dumnezeu pe Noe?" „ - ... pentru că era un om drept şi plăcut lui Dumnezeu".
„- Ce a făcut Noe după ce a scăpat de potop?" „ -... a mulţumit lui Dumnezeu"
„- Ce trebuie să facem noi după ce primim „ -... să-i mulţumim lui Dumnezeu".
ajutorul lui Dumnezeu?"
Concluzie:
Dumnezeu ajută celor buni şi credincioşi. Elevii ascultă cu atenţie.

Profesorul va anunţa titlul şi obiectivele operaţionale. Elevii ascultă cu atenţie


Dumnezeu vrea să fie prieten cu toți oamenii. Depinde 27
în schimb și de fiecare om în parte. de minute

3
Dirijarea Lecţia se numeşte: „Prietenia lui Dumnezeu cu Noe și
3. învățării Avraam. - Elevii scriu data şi titlul lecţiei în caiete.
Se notează pe tablă data şi titlul lecţiei.
-.
Profesorul prezintă aspectele semnificative din viaţa
patriarhilor Noe și Avraam.
- Lumea până la Noe
- Starea oamenilor din timpul patriarhului Noe
- Pregătirea construirii corabiei
- Potopul
- O lume nouă
- Curcubeul și legământul.
- Lumea de la Noe până la Avram
- Călătoria lui Avram
- Arătarea Sfintei Treimi la stejarul din Mamvri
- Făgăduința lui Dumnezeu pentru Avram și
schimbarea numelui în Avraam
- Isaac , rodul credinței Elevii ascultă cu atenţie, apoi alcătuiesc, oral, propoziţii
- Elevii ascultă cu atenţie. cu acestea.
Se explică elevilor cuvântele, idol, legământ, arcă şi
expresia „Pământul Făgăduinţei" şi se cere acestora să
alcătuiască, oral, propoziţii cu acestea.
-

Fixarea şi Distribuie fișe de lucru și explică modul de rezolvare al Elevii vor efectua fișa de lucru cuprinsă în Anexa 1. 5
consolidar sarcinilor scrise pe fiecare fișă. minute
4. ea
Explică anexa 2 Gândesc și rezovă sarcinile de lucru

Se cere elevilor să desprindă învăţături folositoare din - Elevii enumerăînvățțăturile pe care ie-au desprins.
comportamentul lui Avraam şi al Sarrei, soţiei sale. „ -Să-L iubim pe Dumnezeu!"

4
„ - Să fim credincioşi!"
„ - Să fim ascultători!"
„ -.Să credem că Dumnezeu împlineşte toate
promisiunile!"
Precizare:
Avraam a avut încredere în Dumnezeu şi L-a ascultat.
Noi îl ascultăm pe Dumnezeu, ascultându-i pe părinţii - Elevii ascultă cu atenţie.
noştri!

Observaţie:
În funcţie de răspunsurile elevilor, profesorul poate
interveni cu întrebări pentru a-i ajuta pe elevi să
formuleze învăţăturile.

Evaluarea Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât


și notarea pregătirea elevilor pentru lecţie cât şi implicarea, - Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor.
5. elevilor participarea directă în predarea noilor cunoştinţe.
Se notează elevii care au participat la lecţie. 5 minute
- Elevii notează tema în caiete.
Profesorul anunţă, explică şi apoi scrie pe tablă tema:
Alcătuiţi câte o propoziţie cu ajutorul cuvintelor care
denumesc calități ale celor doi patriarhi
- Elevii notează tema în caiete. - Elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;

Profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută


şi iese din sală;

cere

Bibliografie:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982.
2. Cristian Alexa, Religie cultul ortodox, manual pentru clasa a v-a, Editura Art Akademos, București 2017

5
3. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „ Polirom", Iaşi, 1999.
4. Orțan, Florica, Pedagogie – sinteze și structuri logice, Editura universității din Oradea, 2015
5. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.

ANEXA 1 – FIȘĂ DE LUCRU


1. Colorează litera B şi citeşte îndemnul.

B S Ă B A I B C R E D I N Ţ Ă
B B P U T E R N I C Ă B B B B
B P R E C U M B N O E B Ș I B
B A V R A A M B ! B B B B B B
.......................................................................................................................................................................

2. Adevărat sau fals?


A/F a. Urmaşii lui Noe erau oameni foarte credincioşi.
A/F b. Dumnezeu l-a ales pe Avraam pentru credinţa sa.
A/F c. Avraam a primit poruncă de la Dumnezeu să plece din ţara sa în „pământul făgăduinţei”.
A/F d. Avraam şi soţia sa Sarra aveau mulţi copii.
A/F e. Dumnezeu i-a schimbat numele din Avram în Avraam (tată a mulţime de popoare).
A/F f. La stejarul Mamvri i s-a arătat lui Avraam un înger trimis din cer.
A/F g. Urmaşii lui Avraam au fost foarte mulţi.

2. Păsările s-au amestecat în zbor. Refă mesajul!

6
pe

şi credincioşi întotdeauna

oamenii

Dumnezeu
răsplăteşte ascultători îi

......................................................................................................................................................................

4. Ajută-l pe Avraam să ajungă din Haran în pământul făgăduinţei (Canaan).

7
ANEXA 2

8
Dumnezeu

Prieteni Prieteni

Atent la ce i se spunea
Voios
Nădejde în Dumnezeu ASCULTARE Răbdător
Omenie CREDINȚĂ Ambițios
Evlavie IUBIRE Abil
Modest

S-ar putea să vă placă și