Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 14.03.2023
Clasa: P F
Prof.înv. primar: Gina-Ioana Butiuc
Aria curriculară: MATEMATICĂ ȘI ȘTIINȚE ALE NATURII
Disciplina: MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI
Unitatea tematică: ” Prin pădure”
Titlul lecției: Adunarea numerelor naturale în concentrul 0-20
Tipul lecţiei: consolidare/sistematizare a cunoștințelor
Durata: 45 min (30 min. activitatea propriu-zisă, 15 min. activități în completare)
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: - Comunicare în limba română;
- Dezvoltare personală;
- Arte vizuale și abilități practice.
Competențe specifice:
MEM:
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31;
1.2. Compararea numerelor în concentrul 0-31;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0-31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31, prin adăugarea /extragerea a 1-5 elemente dintr-o mulţime dată;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, diferenţă, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
4.2. Identificarea relaţiilor de tipul „dacă... atunci...” între două evenimente succesive;
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor.
CLR:
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit clar și rar.
DP:
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară.
AVAP:
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context
familiar.
Obiective operaționale:
Cognitive:
O1 - să rezolve exerciții de adunare cu 1-5 unități în concentrul 0-20 utilizând algoritmul învățat;
O2 - să verifice operațiile efectuate prin numărarea de obiecte/ imagini;

O3 – să coloreze planșe respectând codul culorilor indicat de numere;

O4 - să rezolve probleme în care numerele sunt date obiectual sau figurate, aplicând algoritmul învățat;
O5 - să identifice situațiile contextuale care impun rezolvarea unor probleme prin adunare: am primit, a adus etc. asociindu-le cu operația
corespunzătoare.

Afectiv- atitudinale :
O6 - să participe activ la lecție, dovedind interes pentru rezolvarea sarcinilor de lucru.
Psihomotorii:
O7 - să-și coordoneze mișcările pentru rezolvarea sarcinilor primite.
Strategii didactice:
1. Resurse procedurale: exercițiul, explicația, demonstrația, conversația, observația, studiul de caz, problematizarea
2. Resurse materiale: fișe de lucru, videoproiector, computer, auxiliar: „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare” (Caietul de creație 3)
3. Forme de organizare a activităţii: frontală, individual, pe echipe
4. Forme de evaluare a activității: observarea sistematică, aprecieri verbale, autoevaluarea, aprecierea colectivă
5. Resurse umane: 23 elevi

Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru Matematică și explorarea mediului, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Programa şcolară pentru Comunicare în limba română, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
3. Programa şcolară pentru Dezvoltare personală, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
4. Programa şcolară pentru Arte vizuale și abilități practice, Clasa pregătitoare, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
5. AUXILIAR: „O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”, CAIET DE CREAȚIE 3, Editura EDU, 2022;
6. www.didactic.ro
Strategii didactice
Etapele lectiei/ Evaluare
C.S. Conţinutul instructiv-educativ Forme de
timpul alocat Metode şi Mijloace de
organi-
procedee învățământ
zare
Pregătirea materialelor necesare desfăşurării
1.Moment Observare
lecţiei.
organizatoric Conversaţia Frontal sistematică
Asigurarea cadrului organizatoric necesar
1 min
desfăşurării în condiţii optime a lecţiei.
CLR Se prezintă scrisoarea pe care buburuza Bibi le-a
1.1 trimis-o copiilor. (Anexa 1) În aceasta ea le Observare
Frontal
2.Captarea vorbește școlarilor despre alte insecte ce trăiesc în Conversaţia sistematică
atenției pădure, despre faptul că deși sunt diferite, fiecare Explicația Aprecieri
Individual
5 min are rolul ei (biodiversitate). Dintre acestea, verbale
prietenul ei cel mai bun e licuriciul Scăpărici.
(Anexa 2)
MEM Astăzi vom fi însoțiți la ora de matematică de
3. Anunţarea
1.1 Scăpărici cu ajutorul căruia vom repeta numerele în Frontal
temei şi a Conversația
CLR concentrul 0 -20, vom face adunări și scăderi Individual
obiectivelor
1.1 simple și ne vom juca rezolvând probleme în
1 min
imagini.
4. MEM Până la ce număr am învățat să numărăm? Frontal Observare
Reactualizarea 1.1 Numărați crescător de la 0 la 20. Exercițiul sistematică
cunoștințelor 1.2 Numărați descrescător de la 10 la 0. Conversația Aprecieri
6 min 1.3 Numărați crescător de la 10 la 20. verbale
Care sunt numerele pare în concentrul 0 – 10?
Care sunt numerele impare în concentrul 0 – 10?
Bogdan are 10 masinuțe în colecția lui. De ziua lui,
mai primește încă 4. Câte mașinuțe are acum
Bogdan în colecție?
- Prin ce operație calculăm?
- Care este exercițiul?
- Care este rezultatul/răspunsul la această
problemă?
MEM Problemele de la pagina 54 din Caietul de creație 3 Caiet de Frontal Observare
Conversația
1.4 Joc interactiv: Ciupercuțele creație 3 Individual sistematică
Explicația
1.6 (varianta Aprecieri
Exercițiul
4. Consolidarea/ 4.2 digitală și verbale
Problematizarea
sistematizarea 5.2 tipărit)
Jocul didactic
conţinuturilor CLR
10 min 1.1 Scăpărici ne invită să îl ajutăm să dezlege secretele Fișa Scăpărici Frontal Observare
Conversația
DP numerelor, însă vom avea de trecut câteva probe Indivividual sistematică
Explicația
2.2 pentru a ajunge unde ne dorim. Aprecieri
AVAP Probele prin care trebuie să treacă fiecare elev sunt verbale
1.1 prezentate fișa pe care o veți lucra individual.
Pentru a vă ajuta la rezolvarea acesteia puteți folosi
bețișoarele. (Anexa 3)
Activitate în echipe:
MEM
Joc didactic: Adevărat sau fals Frontal
1.4
5. Asigurarea 1. Martie nu este lună a anotimpului primăvara. În echipe
1.6 Observare
retenției și a 2. La ambele mâini avem 10 degete. Fișă de lucru
4.2 sistematică
transferului 3. Din livadă culegem legume.
5.2 Aprecieri
6 min 4. 20 – 10 = 9
CLR verbale
(Anexa 4)
1.1
Fișă de lucru Individual
DP
Activitate individuală (dacă am timp) În perechi
2.2
Fișă de lucru (Anexa 5)
Aprecierea efortului individual/colectiv depus de Aprecieri
6. Încheierea copii. Frontal verbale
activității Aprecierea
1 min colectivă
Anexa 1

Dragi supereroi,

Am auzit despre voi lucruri deosebit de frumoase: că ați început să dobândiți super-puterea
cititului și scrisului și că sunteți foarte tari și la socotit. Azi eu aș vrea să vă vorbesc despre
prietenele mele, insectele din pădure și să vi-l prezint pe prietenul meu cel mai bun, licuriciul
Scăpărici. El este ascuns sub una dintre băncile voastre și aș vrea să mă ajutați să-l găsesc. El
vă va însoți azi la ora de matematică și vă va da câteva probe de rezolvat.
Anexa 2
Anexa 3
Anexa 4

ADEVĂRAT sau FALS?

1. Martie nu este lună a anotimpului primăvara.

2. La ambele mâini avem 10 degete.

3. Din livadă culegem legume.

4. 20 – 10 = 9
Anexa 5

Fișă de lucru

1. Rezolvă operațiile de adunare. Scrie rezultatul pe cerculeț.

6+ 4 13 + 3 9+ 1 12 + 4 15 + 3
6

2.Colorează steluța doar dacă rezultatul adunărilor este corect!

12 + 2= 15 11 + 4= 13 16 + 2= 18 15 +2 = 17 14 + 3=10

S-ar putea să vă placă și