Sunteți pe pagina 1din 9

Şcoala Gimnazială Nr.

62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr. 62, Sector 2, București


DATA: 27 martie 2024
ORA I: 08:00 – 08:50
CLASA: pregătitoare A
PROPUNĂTOR: Ilona Mihaela Leuștean-Lepuș
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
UNITATEA TEMATICĂ: Știu și vreau să știu mai mult!
SUBIECTUL LECŢIEI: Rutine și sarcini de lucru
TIPUL ACTIVITĂŢII: Evaluare de cunoștințe, priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Verificarea abilităților și a atitudinilor specifice învățării în context
școlar
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII INTEGRATE:
 Matematică și explorarea mediului
 Muzică și mișcare
 Comunicare în limba română
 Arte vizuale și abilități practice

COMPETENŢE VIZATE:
Dezvoltare personală
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea școlară;
Matematică și explorarea mediului
6.2. Utilizarea unor unități de măsură pentru determinarea sau estimarea duratelor unor
evenimente familiare;
Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;
Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
3.2. Identificarea semnificației unei/unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene,
evenimente familiare;
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/pictură/
modelaj/colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar.
1
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să utilizeze formule de politețe în contexte cunoscute; obiectivul se consideră realizat dacă
toți elevii recunosc 3 formule de politețe;
O2 – să ordoneze activitățile specifice rutinei zilnice, pe baza imaginilor, în ordinea desfășurării
acestora; obiectivul se consideră realizat dacă elevii ordonează 7 activități;
O3 – să încadreze anumite rutine/sarcini de lucru în principalele momente ale zilei; obiectivul se
consideră realizat dacă elevii încadrează 6 rutine în momentul corespunzător al zilei;
O4 – să deseneze o activitate preferată de la școală; obiectivul se consideră realizat dacă elevii
desenează în stil propriu o activitate specifică școlii.

STRATEGII DIDACTICE:
o METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul
didactic;
o RESURSE MATERIALE: videoproiector/tablă interactivă, laptop, șabloane, lipici, creioane
colorate, fișe de lucru, prezentare ppt, https://youtu.be/3U0t2EfUAdE?feature=shared,
https://www.youtube.com/watch?v=AbAiDVg93yk;
o FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe;
o FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, aprecieri verbale, analiza produselor activităţii;
o RESURSE TEMPORALE: 35 minute activitate de predare-învățare-evaluare + 15 minute
activităţi recreative.

BIBLIOGRAFIE:
 Curs formare: „Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV” - program de formare continuă de tip
“blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar;
 MECTS - „Programa pentru disciplinele Comunicare în limba română, Matematică și
explorarea mediului, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare și Arte vizuale și abilități
practice, aprobată prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, București, 2013;
 https://www.twinkl.ro/

2
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Ob.
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Metode și Resurse Forme de Evaluare
LECŢIEI op. procedee materiale organizare
 Asigur condiţiile și materialele necesare bunei desfăşurări a
lecției.
 Pentru întâlnirea de dimineață propun activități de comunicare
1. Moment și înviorare. Mișcările se efectuează pe ritmul melodiei Videoproiec
„Ursulețul Panda”. Fac prezența copiilor și completăm Observarea
organizatoric - Conversaţia tor/Tablă Frontal
calendarul naturii, discutând despre anotimpul în care ne sistematică
(5 minute) interactivă
aflăm, lunile anotimpului, data și ziua.
 Îi întreb pe copii cum se simt și ce dorințe au pentru această zi.
 Extrag „elevul secret”.
2. Reactualiza-
 Reactualizarea cunoștințelor se realizează prin afișarea la tablă
rea cunoștin- Videoproiec
a unor poezii pe care le propun copiilor să le completeze Aprecierea
țelor dobândite O1 Conversaţia tor/Tablă Frontal
folosind cuvinte magice utilizate în comunicarea cu colegii, verbală
anterior interactivă
cadrele didactice și membrii familiei. (Anexa 1)
(3 minute)
2. Captarea  Se realizează cu ajutorul unui mesaj video prin care elevii sunt Videoproiec
Observarea
atenţiei informați că mascotele clasei (cei 4 elefanți) s-au rătăcit și Conversaţia tor/Tablă Frontal
sistematică
(3 minute) caută drumul către clasă. interactivă

 Pornind de la anunțul făcut, îi provoc pe copii să se gândească


3. Anunţarea unde s-ar putea afla elefanții în acest moment, făcând legătura
temei şi a cu rutinele specifice desfășurate în fiecare dimineață de către Conversaţia
- Frontal -
obiectivelor aceștia. Astfel, aduc la cunoștință elevilor că astăzi ne Explicația
(1 minut) reamintim despre rutinele și sarcinile lor de lucru de acasă, dar
și de la școală.
4. Dirijarea O2  Evaluez cunoștințele copiilor despre rutine și sarcini de lucru Joc didactic Laptop Individual Analiza
3
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE Ob.
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Metode și Resurse Forme de Evaluare
LECŢIEI op. procedee materiale organizare
prin parcurgerea unor exerciții de ordonare a activităților pe răspunsurilor
care le desfășoară în rutina lor zilnică de acasă și de la școală. Explicaţia Fișe de
Verific rezultatele obținute. (Anexele 2 și 3) lucru Aprecierea
învǎţǎrii Frontal verbală
O3  Împart colectivul în echipe și vom parcurge împreună jocul Exerciţiul Lipici
(16 minute) Pe echipe
„CÂND”, care are rolul de a-i ajuta pe elevi să încadreze Prezentare
anumite activități în principalele momente ale zilei în care Munca în ppt Observarea
acestea se desfășoară. (Anexa 4) echipe sistematică

5. Obţinerea  Se obţine prin discuții despre programul de la școală. De


Conversaţia Creioane Observarea
performanţei O4 asemenea, propun elevilor să realizeze un desen prin care să Individual
Explicaţia colorate sistematică
(5 minute) exprime o activitate preferată de la școală.

6. Încheierea  Fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor


Aprecierea
lecţiei - la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul Conversaţia - -
verbală
(2 minute) orei.
7. Activități Laptop/
recreative -  Audiția cântecului „Elefantul Cici” și jocuri de mișcare. - Tablă - -
(15 minute) interactivă

4
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com

ANEXA 1

CUVINTE ... MAGICE

Ascultă și descoperă cuvintele magice!

Zizi e o pisicuță
De la mama-n dar primită
Drăgălașă, jucăușă
Și de toți mult îndrăgită.
Bolul cu lăptic, fuguța,
Eu mereu îi pregătesc,
Ea m-atinge cu lăbuță,
Vrea să-mi spună: ................... (Mulțumesc!)

Irinuca-i gospodină,
Dar nu știu ce s-a-ntâmplat,
Printre ouă și făină,
Astăzi s-a cam încurcat!
Acum, supărată foc,
O cheamă pe bunicuța
Și-i spune, printre lacrimi:
Vrei să termini prăjitura,
Tu, în locul meu? ................ (Te rog!)

Dimineața, cu plăcere,
Eu plec iute către școală
Dar, oricât de mare-i graba,
Nu uit s-o salut pe mama
Și să-i spun: ......................... (La revedere!)

Soarele rotund și vesel,


Prin fereastră, mi-a zâmbit
Mângâindu-mi ușor fața.
Eu, îndată, m-am trezit,
Și-am spus: ........................ (Bună dimineața!)

Clopoțelul a sunat,
Orele s-au terminat.
Către casă vom pleca,
După ce vom saluta
Și vom spune fiecare:
.............., doamna învățătoare! (Bună ziua!)

5
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com

ANEXA 2

PROGRAMUL MEU ZILNIC


Instrucțiuni: Lipește imaginile în spațiile de mai jos, în ordinea desfășurării unei zile.

6
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com
ANEXA 3

Pune în ordine secvențele unei zile de școală.

7
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com

ANEXA 4

JOCUL „CÂND”

Vor fi prezentate elevilor imagini cu anumite activități. Aceștia trebuie să încadreze activitățile în
principalele momente ale zilei în care acestea se desfășoară. Elevii vor fi împărțiți în grupe, fiecare elev
având o paletă cu principalele momente ale zilei. După ce se consultă între ei, aceștia vor ridica paleta
corespunzătoare răspunsului corect: ziua sau seara.

8
Şcoala Gimnazială Nr. 62
Str. Potârnichii, nr. 3, Sector 2, Bucureşti, Tel./Fax.: 021.255.36.35 / 021.255.29.09
email: scoala_nr_62@yahoo.com

S-ar putea să vă placă și