Sunteți pe pagina 1din 15

ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.

134
STR. BACIULUI, NR. 4A, SECTOR 5

PROIECT DIDACTIC
Comunicare în limba română (CLR)

INSPECTOR ÎNV. PRIMAR:


RALUCA MOCANU

PROF. ÎNV PRIMAR:


BITU ELENA

BUCUREȘTI,2024

1
PROIECT DIDACTIC
DATA: 04. 03.2024
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială nr.134, București, sector 5
CLASA: I A
PROF.ÎNV.PRIMAR: BITU ELENA
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: În lumea animalelor
TITLUL LECŢIEI: Sunetul și litera g
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI: însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute (35 minute +15 minute activitate recreativă)
Discipline integrate: AVAP
COMPETENȚE SPECIFICE:
✓ Comunicare în limba română
1.3 Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple;
3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.4. Exprimarea interesului pentru lectura unor texte simple, susținute de suport imagistic;
4.1.Scrierea literelor de mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse.

2
✓ Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - Să încercuiască imaginile din manual ale căror denumiri încep cu sunetul g; obiectivul se consideră realizat dacă 95% dintre elevi
vor încercui imaginile ale căror denumiri încep cu sunetul g;
O2 - să precizeze poziția sunetului „g” în cuvintele date utilizând metoda fonetică analitico-sintetică, în poziții variate (la început, în
interior, la final cuvântului); obiectivul se consideră realizat dacă 85% dintre elevi recunosc poziţia sunetului g în cuvintele
exemplificate
O3- – să citească textul lecției din manual, obiectivul se consideră realizat dacă 85% dintre elevi vor citi propoziții din textul lecției din
manual.
O4 - Să răspundă întrebărilor legate de textul lecției; obiectivul se consideră realizat dacă 85% dintre elevi vor răspunde la cel puţin 3
întrebări.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul-joc, metoda fonetică analitico-sintetică.
2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual; în perechi.
3. RESURSE MATERIALE: tabla magnetică, planșa cu litera g, fișe de lucru(fișa de lucru cu litera g mic de mână+ fișa de
rezervă),fișa de colorat, manual, videoproiector, laptop/smartphone, aplicație multimedia.
• Resurse temporale: 50 de minute (35 de minute activitatea propriu- zisă + 15 minute activitatea recreativă

3
• Resurse umane: 23 de elevi + 1 cadru didactic;
• Resurse spațiale: sala de clasă.

FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
♦ MECTS – “Programa şcolară pentru disciplina ,,Comunicare în limba română– clasa pregătitoare”, aprobată prin ordin al
ministrului nr. 3418/19.03.2013, Bucureşti, 2013.
♦ Molan, V. (2010) „Didactica disciplinei Limba și literatura română în învățământul primar” București, Editura Miniped.
♦ Pânișoară,I., Manolescu, M.(2019) ”Pedagogia învățământului primar și preșcolar” Iași, Editura Polirom.

4
SCENARIUL DIDACTIC
ETAPELE Ob. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECŢIEI op LECŢIEI Metode şi Resurse Forme de
procedee materiale organizar
e
1. Moment Se asigură un climat educațional favorabil Conversația Calendarul Activitate Observarea
organizatoric desfășurării lecției și pregătirea de către elevi a naturii (joc) frontală sistematică a
(10 min.) celor necesare desfășurării activităților. Magneți comportament
• Prezența pentru tablă ului elevilor
● Salutul
04.03.2024
Bună dimineața, dragi copii!
Azi vom călători prin minunata lume a animalelor!
Calendarul naturii – folosind jocul din clasa
Voi pune următoarele întrebări:
Calendarul naturii – folosind jocul din clasa.
Voi pune următoarele întrebări:
1. Ce zi este azi? (ziua din săptămână)
2. În ce lună suntem? Care sunt lunile anotim-
pului iarna?
3. În ce dată suntem? (ziua/luna/anul)
Cum este vremea afară?

5
2. Se reactualizează cunoștințele dobândite anterior Conversația Scrisoare de la Activitate Evaluare
Reactualizarea cu ajutorul unor litere magnetice simpatice pe Explicația Zâna frontală frontală
cunoştinţelor care elevii le vor extrage una câte una dintr-o Exercițiul PRIMĂVARA
(3 minute) cutiuță primită de la Zâna Primăvară pe care o voi (Anexa 1)
așeza pe catedră. Voi numi câte un elev care va Litere
veni la catedră, va extrage o literă din cutiuță, o magnetice
va prezenta celorlalți colegi și apoi o va numi și o Cutiuță
va lipi pe tablă. Literele recapitulate sunt: A, M,
U, N, I,, E, R, O, C, Ă,,L, Ce, T, S, P,V, Ci, D,Ș,
Î, Â, B, J, H.
3. Captarea Elevii vor audia povestea literei g preluată de pe Conversația https://www.y Activitate Evaluare
atenţiei Youtube. Explicația outube.com/wa frontală frontală
Se prezintă elevilor planșa cu litera g din Exercițiul tch?v=hC3gxQ
(5 minute)
“Portofoliul cadrului didactic” de la editura v5dfk
Edu. -link povestea
literei g
videoproiector

4. Anunţarea Le comunic elevilor că astăzi continuăm să Conversația Tabla Activitate Capacitatea de


temei şi învăţăm despre sunete şi litere, în special despre Explicația cretă frontală receptare a
formularea sunetul şi litera g mic de tipar și g mic de mână. unui mesaj oral
obiectivelor Vom identifica litera g în cuvintele din lecția de
(1 minut) azi, vom căuta cât mai multe cuvinte care să
înceapă, să conţină sau să se termine cu acest

6
sunet; vom încercui pe manual imaginile care
încep cu sunetul g, vom citi textul lecției din
manual care se intitulează “În ogradă” și apoi
vom răspunde unor întrebări legate de textul
lecției citite.
Se notează titlul pe tablă.
5.Dirijarea Se organizează un exerciţiu- joc în care elevii Explicația Activitate Capacitatea de
învățării trebuie să bată din palme atunci când în cuvântul frontală a găsi cuvinte
(15 min.) rostit se aude sunetul nou „g”: gară, garoafă, ce conțin
margaretă, magnolie, gura-leului, Grațiela, sunetul ,,g”.
carte, casă, greieraș, gard etc. Se cere câtorva
elevi să dea exemple de cuvinte, iar copiii ceilalți
vor bate din palme la auzul cuvintelor ce conțin
sunetul g.

Sarcina 1
Elevii vor încercui pe imaginea din manual
imaginile ale căror denumiri încep cu sunetul g.

Videoproiector
O1 Observare
Activitate sistematică
Manualul de frontală
comunicare de
Sarcina 2
Elevii vor denumi imaginile de la exercitiul nr. la editura Edu
4 și vor preciza poziția sunetului g în fiecare pentru clasa I
cuvânt dat. Dacă cuvântul va începe cu sunetul g
vor colora litera de sub imagine folosind culoarea

7
O2 verde, dacă sunetul g va fi în interiorul
cuvântului vor colora folosind culoarea roșie, iar
dacă se va regăsi la final vor colora folosind
culoarea mov. Observare
Videoproiector sistematică
Activitate
Manualul de frontală
comunicare de
Sarcina 3
Elevii numiți de mine vor citi lecția din manual la editura Edu
(11 elevi). Primul elev va citi titlul lecției și pentru clasa I
prima propoziție și apoi ceilalți vor citi fiecare
câte o propoziție.

O3

Observare
Videoproiector sistematică

Activitate
Manualul de frontală
comunicare de
la editura Edu
Sarcina 4
Elevii vor răspunde la întrebări legate de textul
lecției.

8
Voi pune următoarele întrebări:

1.Cum o cheamă pe fetița despre care se vorbește


în lecție? Observare
sistematică
O4 Videoproiector
2. Cu ce hrănește Magda găinile?
Activitate
3. Câți boboci au gâștele? Manualul de
frontală
comunicare de
4.Ce a găsit unul dintre bobocii de gâscă? la editura Edu
pentru clasa I

6.Obținerea Sarcina 5
performanței Elevii vor rezolva o fișă de lucru pe care vor ANEXA 2- Fișa Activitate
5 min. Explicația
scrie litera g mic de mână. (ANEXA 2). de lucru cu litera frontală Observarea
Conversația
Voi avea si o fișă de lucru de rezervă în caz că g mic de mână. sistematică a
individual
unii elevi vor termina mai repede.(Anexa 3). comportamen-
ANEXA 3- fișa
ă tului elevilor.
de rezervă.
7.Activităţi Sarcina 6 Explicația ANEXA 4-
recreative Exerciţiul fișa de colorat
Elevii vor colora o imagine cu animale de la
(5 min.) fermă . (Anexa 4). cu animale de
la fermă .

9
Activitate Observarea
individual sistematică a
ă comportamen-
tului elevilor.
8. Tema Elevii vor primi ca temă pentru acasă pagina 54 Explicația Caietul nr.5 Observarea
pentru acasă cu litera g mic de mână din caietul nr. 5 de la De la editura sistematică a
editura Edu. Edu. comportamen-
tului elevilor

8. Asigurarea Aprecieri finale referitoare la modul de Conversația Frontală Aprecieri


retenției și a desfășurare a activității, la felul în care au Individual verbale
transferului participat și s-au comportat elevii. ă
(1 min.)

10
ANEXE
ANEXA 1-Scrisoarea de la Zâna Primăvara

11
Dragi copii,

Îmi pare bine că am ocazia să vă trimit această scrisoare.

Azi, în timp ce străbăteam parcurile ca să le împodobesc cu flori strălucitoare asemănătoare cu cele de pe rochița mea, m-am întâlnit cu
doamna voastră învățătoare. Dânsa v-a lăudat și mi-a spus că voi ați învățat mai mult de jumătate din literele alfabetului și că știți să citiți și să
scrieți foarte bine. Eu i-am dat doamnei voastre niște litere foarte simpatice pe care voi trebuie să le recunoașteți ca să văd și eu că doamna voastră
învățătoare a avut dreptate când v-a lăudat.

De asemenea aș vrea să văd ce știți voi despre mine, care sunt semnele care arată sosirea mea, ce se întâmplă primăvara, care sunt lunile
de primăvară și ce schimbări se petrec în natură.

Aștept cu nerăbdare să văd cât de multe lucruri interesante știți!

Vă îmbrățișez cu drag,

Zâna primăvară

ANEXA 2 - fișa de lucru cu litera g mic de mână

12
ANEXA 3 - FIȘA DE REZERVĂ

13
ANEXA 4 -FIȘA DE COLORAT CU ANIMALE DE LA FERMĂ
14
15

S-ar putea să vă placă și