Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

DATA: 21.03.2024
PROF.ÎNV.PRIMAR, Bîjgan Nicoleta
CLASA: I
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : Școala Gimnazială Nr.1, Tutova
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Cărți, jocuri, călătorii
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul și grupul de litere „gi/Gi” de tipar și de mână
TIPUL LECŢIEI: predare- învățare
SCOPUL LECȚIEI: Dezvoltarea capacității de exprimare orală și de receptare a mesajului scris.
FORMA DE REALIZARE: activitate integrata.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ


2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare.
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână.
4.1. Scrierea literelor de mână.

2.ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE


2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


O1- să citească corect cuvintele de pe jetoane pentru a descoperi sunetul nou;
O2- să reprezinte grafic propoziții, cuvinte, silabe, sunete;
O3- să găsească cuvinte care încep, conțin și se termină cu grupul de litere „gi/Gi”;;
O4- să scrie corect şi îngrijit grupurile de litere „gi/ Gi”, silabe, cuvinte, propoziţii care includ grupurile de litere „gi/ Gi” de mână;
O5- să rezolve corect exercițiile de pe fișă de lucru respectând cerințele date;

STRATEGII DIDACTICE

a) Metode și procedee: conversația, explicația, jocul didactic, exercițiul, metoda fonetică analitico-sintetică;
b) Mijloace didactice: balon, jetoane, tabla, laptop, videoproiector, auxiliar, planșă cu grupul de litere, fișă de lucru;
c) Forme de organizare: frontal și individual;
d) Temporale: 45 de minute
e) Umane: 15 elevi.

Bibliografie:
*** Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Didactica limbii și literaturii romane pentru învățământul primar - Mariana Norel
Metodica studierii Limbii şi literaturii române: Învăţământ primar – Aldamina Ungureanu, Iași, 2003.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenimentul Ob
Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic Op Mijloace Metode și Forme de
didactice procedee organizare
Momentul Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea Frontal Observarea
organizatoric lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, sistematică
2 minute stabilirea liniştii, îndrumarea elevilor în Conversaţia
activitatea de pregătire.

Reactualizarea Se va realiza „jocul de 15 secunde” -bilețel cu -conversația; -frontal Aprecieri


cunoştinţelor 1) Introducerea în joc operația de -exercițiul; verbale
10 minute Voi descrie modul în care se va desfășura jocul adunare; -jocul didactic
didactic. -cronometru;
2)Anunțarea titlului și a scopului jocului
Se anunţă tema jocului în termeni accesibili.
- ,, Cum se numeşte jocul ? ”
4)Explicarea și demonstrarea regulilor jocului.
5) Jocul de probă
Doi copii vor urma instrucţiunile, executând
jocul de probă.
6)Jocul propriu-zis
Învățătoarea rostește operația de adunare 31+12.
Elevul care dă primul rezultatul corect va alege
un coleg și îi va spune un sunet din cele
învățate.
Elevul care a primit sunetul va încerca să spună
în cele 15 secunde toate cuvintele pe care le știe
și încep cu sunetul respectiv.
Între timp elevii numără cuvintele spuse.
După terminarea timpului se inventariază
numărul de cuvinte spuse și se alege un nou
jucător.
Jocul continuă cu încă 4-5 copii.
Pentru complicarea jocului, ultimul copil va
avea doar 10 secunde.
Se va realiza prin prezentarea unui balon ce -conversația; Aprecieri
conține în interior cuvinte cu grupul de litere Balon verbale
gi/Gi. Un elev va trebui să spargă balonul și să Jetoane cu -frontal;
3.Captarea
citească tare primul cuvânt, apoi va ieși un elev cuvinte
atenției
și va citi următorul cuvânt. Astfel vor descoperi
7 minute
ce sunet nou se aude în cuvinte.

Se anunţă tema şi obiectivele lecţiei în -frontal; Observarea


mod cât mai accesibil. Dragi copii, astăzi la ora -conversația; sistematică
de Comunicare în limba română vom descoperi -explicația;
4. Anunțarea cuvinte care conțin grupul de litere gi, vom
temei și a alcătui oral și în scris propoziții cu astfel de
obiectivelor cuvinte, vom lucra atât pe manual, cât și pe
1 min caiet. Sper că o să vă facă plăcere!
Scriu pe planșă titlul lecției: „gi/ Gi”, iar
elevii vor scrie pe caiet.

Dirijarea O2 Se prezintă o ghicitoare în ppt a cărui răspuns


activității de este girafa. Observarea
ȋnvǎțare „ Are gătul foarte-nalt -planșă cu -conversația; Frontal sistematică
15 minute Și picioarele cam lungi grupul de litere; -explicația;
Dacă vrei să-i dai o floare laptop -exercițiul;
E cam greu la ea s-ajungi.” videoproiector
metoda fonetică
Se cere elevilor să alcătuiască propoziții cu analitico-
ajutorul cuvântului ghicit. sintetică
Vom alege o propoziție formată din 4-5 cuvinte.
Se realizează împreună cu elevii reprezentarea individual
grafică a propoziției, cuvintelor, silabelor, Aprecieri
sunetelor, se evidențiază cuvântul ce conține verbale
grupul de litere “gi” și se specifică faptul că
grupul de litere formează un singur sunet.
Elevii dau exemple de cuvinte care încep cu
grupul de litere gi, conțin și se termină.
Se prezintă elementele grafice din care sunt
alcătuite cele două grupuri de litere.
Se scrie pe tablă cele două grupuri de litere,
explicând în același timp alcătuirea acestora.
Elevii vor fi indemnați să scrie și ei pe tablă .
grupurile de litere.
Se realizează exerciții de încălzire a mușchilor
fini ai mâinii și se amintește elevilor poziția
corectă în bancă necesară scrierii.
Se realizează scrierea în aer, pe masă, în
O1 palmă.
Fiecare elev va scrie pe caiet de 3 ori grupurile
de litere alternativ “gi, Gi, gi, Gi”.
Voi verifica scrierea, îndrumând elevii care nu
reușesc să exerseze pe tablă.
Se scriu 3 rânduri cu cele două grupuri de litere
în caiet.
Dacă ne va râmâne timp vom rezolva
exercițiile din auxiliarul de comunicare în limba
română la grupul de litere gi/GI de la pagină
74/75.

Se va realiza printr-o prezentare ppt în care Laptop explicația individual Observarea


sunt afișate exerciții. Elevii vor citi cerința și se videoproiector sistematică
Obținerea
vor rezolva exerciițile oral și pe caiet sau dacă
performanței
vor întâmpina probleme de vizibilitate vor primi -fișa de lucru
8 minute O6
o fișă de lucru în care vor avea de rezolvat
exerciții ce conținut grupul de litere învățat.
( Anexa 1)
Se fac aprecieri verbale și se specifică Aprecieri
Încheierea calificativele obținute. -conversaţia -frontal verbale
lecţiei Tema pentru acasǎ: de continuat exercițiile din -exercițiul
2 min auxiliar și de scris grupul de litere gi/Gi din
caietul galben. ”.
1. Reprezintă prin desen cuvântele scrise. 2. Scrie cuvintele reprezentate de imagini.
*girafă *frigider

________________ _________________

___________________ ____________________

3. Transformă cuvintele după model. 4. Ordonează cuvintele pentru a obține o


propoziție.
culeg- culegi
magician Prietenul e meu .
merge-
strânge-
leagă-
trage-
sparge-
atinge-

S-ar putea să vă placă și