Sunteți pe pagina 1din 9

Data: Clasa: Pregătitoare B

Şcoala: Propunător:

PROIECT DE LECŢIE

CADRUL DIDACTIC PROPUNĂTOR:


INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
CLASA: Pregătitoare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Legenda ghiocelului
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul și literele ,,G”/ ,,g”
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare
SCOPUL: Familiarizarea elevilor cu sunetul ,,g” şi literele ,,G”/ ,,g” de tipar

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2. Pronunțarea corectă a sunetelor și cuvintelor în enunțuri simple ;
2.1. Recunoașterea unor cuvinte uzuale scrise cu litere mari și mici de tipar
4.1. Trasarea elementelor grafice și a contururilor literelor, folosind resurse variate
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să spună cuvinte care conțin litera ,,Gˮ/ ,,gˮ la începutul, mijlocul,
O1 finalul cuvântului;

O2 - să recunoască literele ,,Gˮ/ ,,g ”dintre alte litere;


O3 - să despartă în silabe cuvinte, identificând poziția literei ,,Gˮ/ ,,gˮ în
cuvânt;
O4 - să scrie literele ,,Gˮ/ ,,gˮ după contur;
O5 -să alcătuiască cel puțin 2 propoziții ce conţin cuvinte cu litera ,,Gˮ,
respectiv doua propoziții ce conţin cuvinte cu litera ,,gˮ.

STRATEGIA DIDACTICĂ
a) Metode de învăţământ: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, munca independentă, jocul didactic,
exemplificarea
b) Materiale didactice: fişe de lucru, caiet special, jetoane, planșe litera ,,Gˮ/,,gˮ tabla magnetică
c) Forme de organizare: frontal, individual, pe echipe

BIBLIOGRAFIE:
Ministerul Educației Cercetării Tineretului și Sportului – Programă școlară pentru Clasa Pregătitoare 2016;
Ministerul Educației Cercetării Tineretului și Sportului - Curriculum pentru educație timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, activitate în echipă


Desfăşurarea activităţii

Ob. Etapele lecţiei Conţinut informaţional Strategia didactică Metode/


op. Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor resurse resurse forme de instrumente
procedurale materiale organizare de evaluare

1.Moment Se asigură climatul de ordine şi - Se pregătesc pentru Conversaţia Frontal


organizatoric disciplină necesar desfăşurării lecţie.
1 min. lecţiei în bune condiţii. - Se așează în bancă
și își pregătesc
caietul special

2. Captarea și Captarea atenției se realizează cu Frontal Observarea


Conversația
orientarea ajutorul unei imagini care ilustrează comportamen
atenției o grădină cu ghiocei. Se poartă o tului
5 min. discuție pe baza imaginii.

3. Anunțarea Anunț elevii că continuăm să Elevii ascultă cu Conversația, Frontal


temei și a învățăm despre sunete și litere, în interes tema. explicația
obiectivelor special despre sunetul și literele g și
lecției
G de tipar; vom căuta cât mai multe
2 min
cuvinte care să înceapă, să conțină
sau să se termine cu acest sunet;
vom despărți cuvintele în silabe;
vom identifica litera „g” în cuvinte
date, vom reprezenta grafic cuvinte
și vom colora imagini.
O1 4. Dirijarea Începem cu un joc-exercițiu – Elevii pun mâna sub
O2 învăţării „Jocul sunetelor”: voi spune un bărbie și despart Exerciţiul, Frontal Aprecieri
O3 15 min cuvintele în silabe. conversaţia verbale
cuvânt și cer copiilor să rețină
O4 Formulează Aplauze
O5 ultimul sunet al cuvântului și să propoziții cu
O4 găsească un alt cuvânt care să cuvintele date.
O6 înceapă cu acel sunet, de exemplu
eu voi spune: morcov, iar unul
dintre elevi va continua spunând
vulpe, următorul va spune, de
exemplu elefant, altul, tractor; la fel
pentru radio, inel, liliac, etc.
Precizez faptul că trebuie căutate
cuvinte care să nu se termine în Jetoane cu Aprecieri
sunetul „ă”. Jocul încetează când imagini verbale
toți copiii au fost antrenați o
singură dată în desfășurarea lui.

Împart clasa în două echipe.Fiecare


echipă o să trebuiască să
soluționeze un set de sarcini. După
câte o sarcină soluționată o să
primească câte o unealtă de
grădinărit. Câștigă echipa care
strânge cele mai multe unelte.
Anexa 1
O1 5.Fixarea Elevii vor avea de rezolvat o fişă
O3 conoştinţelor -Rezolvă exerciţiile Exerciţiul, Fişe de Exerciţiul,
Anexa 2 Elevii primesc o fișă cu
O4 15 min din fişă munca inde- muncă inde- munca inde-
următoarele cerințe:
pendentă pendentă, pendentă
1.Colorează imaginile a căror culori
denumire începe cu litera ,,Gˮ/ ,,g ˮ
2.Trasează după model litera G
3.Despart cuvintele în silabe și le
reprezintă grafic.
4.Încercuiesc litera g in cuvinte.

6. Evaluarea Se apreciază activitatea elevilor -Ascultă cu atenţie Conversaţia Frontal Aprecieri


performanţelor - Se concluzionează eficacitatea şi concluziile şi verbale
atractivitatea metodelor aplicate. aprecierile făcute
2 min - Se fac aprecieri asupra modului în
care au lucrat elevii individual şi pe
grupe

7.Încheierea Joc didactic “ Ghici ghicitoarea -Ascultă cu atenţie Conversaţia Frontal, Aprecieri
acivităţii mea” Anexa 2 explicarea sarcinilor Pe grupe verbale
de lucru pentru Aplauze
10 min rezolvarea
ghicitorilor
Anexa 1
NUME: ______________________ Fișa: Litera G.
DATA: ____________

1.Încercuiește imaginile care încep cu litera G.

2.Scrie litera G după model:

3. Desparte în silabe cuvintele ce denumesc imaginile de mai jos. Reprezintă-le grafic şi colorează cerculeţul corespunzător
sunetului “G”
4. Încercuieşte litera “G” din următoarele cuvinte. Scrie cifra corespunzătoare numărului de silabe din fiecare cuvânt.

GABI MARGARETA GRÂU FOTOGRAFIE

5. Ordonează cuvintele pentru a obţine o propoziţie

GAROAFE MARGARETA ALBE ARE NOUĂ


.

6.Desenează și colorează o grădină.


Anexa 2

Auz fonematic - litera g


- Completaţi ghicitorile cu cuvintele potrivite şi lipiţi imaginile corespunzătoare în dreptul ghicitorilor.

Negru, dar gingaş,


Cântă pe câmpii
”Cri-cri-cri, toamnă gri”,
Săltăreţul .......................

Cot-co-dac pe lângă gard,


”Eu vreau oul să îl fac!”
Cu cocoşul sunt vecină,
Ai ghicit! Sunt o .............

”Ga-ga-ga!” pe râu agale,


Albă sunt, deşi greoaie,
Pot să prind uşor o muscă,
Cu al meu gât lung de ...........

Pe o scoarţă de copac,
Cu antene ca de ac,
Corpul mic închis în frac,
Urcă-n grabă un ............

S-ar putea să vă placă și