Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DATA:07.04.2022
CLASA: I A
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ŞcoalaGimnazialăNr 67, Bucuresti
PROF.ÎNV.PRIMAR: Nacev Ana Maria
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA : Comunicare in limba romana
DISCIPLINE INTEGRATE: ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE
UNITATEA TEMATICĂ: Alfabetul magic- Primavara
SUBIECTUL LECȚIEI:Sunetul si litera g, G– text suport “In gradina”
TIPUL: consolidare

COMPETENTE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

COMPETENȚE SPECIFICE:

Comunicare in limba romana

1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

Arte vizuale si abilitati practice:

1.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1– să citeascǎ corect, cursiv, expresiv şi în ritm propriu textul ,,In gradina”. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii citesc cel puțin sase din
cele opt propozitii pe baza textului din manual.
O2– să precizeze corect componentele care alcătuiesc harta textului citit (titlul, personaje, locul, timpul, numǎrul de propozitii). Obiectivul se
consideră realizat dacă elevii precizează trei din cele cinci componente pe baza steluței întrebărilor.
O3 – să formuleze întrebǎri ṣi rǎspunsuri. Obiectivul se consideră atins dacă elevii formulează două întrebări și două răspunsuri din cele opt
(patru întrebări și patru răspunsuri) pe baza textului citit.
O4- să identifice cuvintele care incep sau contin litera g. Obiectivul se consideră realizat daca elevii identifica sapte cuvinte din noua , pe baza
unor propozitii.
O5– sǎ identifice cuvintele din text care incep/contin litera “g”. Obiectivul se consideră realizat dacă elevii identifică opt din cele unsprezece
cuvinte pe baza textului citit.

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația,jocul didactic, explozia stelară, harta textului
MIJLOACE DIDACTICE: manual, caiete, instrumente de scris, fișe de lucru, laptop, videoproiector
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,pe grupe.
RESURSE UMANE : 25 elevi
RESURSE TEMPORALE : 45 minute
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor ,aprecieri verbale, evaluare scrisa.

BIBLIOGRAFIE:
 T.Piţilă,C.Mihăilescu– “Limba şi literature română”, clasa I, Ed. Aramis Print,Bucuresti,2005;
 Marian Barbu, (coordonator), (2006), Metodica predării limbii şi literaturii române- învăţământ primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova
 Programa scolara aprobată prin ordinal ministrului Nr. 5003/2.12.2014;

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei Ob Metode, Materiale Forme de Evaluare
op. Elemente de conţinut procedee didactice organizare
1.Moment Se asigură liniștea în clasă și se verifică dacă toți elevii au Observația Caiete
organizatoric cele necesare desfășurării orei de comunicare in limba Instrumente de Activitate Aprecieri
2 min romana. scris frontală verbale
videoproiector
2.Verificarea
temei si Se verifică tema pentru acasă cantitativ şi calitativ.
reactualizarea Reactualizarea cunoştinţelor se face cu ajutorul unor imagini
cunostintelor din care elevii trebuie sa identifice cuvinte care incep cu
3 min litera „g,G”
Activitate Observarea
3. Captarea Conversatia frontală sistematică
atenţiei Se face cu ajutorul urmatoarelor intrebari:
5 min - În ce anotimp suntem? Explicatia
- Care sunt lunile anotimpului primavara? Aprecieri
- In ce luna suntem?
verbale
- Ce sărbători cunoașteți în anotimpul primavara?
- Ce schimbari se produc in natura?
4. Anunţarea - Cine sunt vestitorii primaverii? Conversatia
temei şi a explicatia
obiectivelor Se prezinta elevilor tema si obiectivele: -Astazi vom citi Activitate Aprecieri
5 min O1 textul “In gradina” si vom rezolva diferite exercitii, atât în Videoproiector frontala verbale
scris cât şi oral.
5. Dirijarea Voi scrie titlul si data la tabla iar elevii in caiete.
învăţării
20 min Citirea textului în ṣoaptǎ.
O2 Citirea textului în lanţ, cu voce tare. Conversatia tabla Activitate
Invatarea prin instrumente de frontala
Verificarea lecturii prin întrebări pentru a verifica dacă descoperire scris Aprecieri
citirea a fost conştientă. (titlu, personaje, timp, loc). verbale
-Notez pe tablǎ cuvintele necunoscute însoţite de explicaţiile
corespunzǎtoare. Activitate
Explicatia individuala
Se explică cuvintele necunoscute: Conversatia videoproiector
a sadi = a planta;
caiete
grebla = unealta agricola;

Citire selectivă, solicitând elevilor să citească:


• prima propozitie din text; Observația
O3 • propozitia interogativa;
• propozitiile care sunt dialoguri;
Activitate
Explozia stelară - activitate individuală (Anexa 1)
6. Fixarea Conversatia frontală
Se împart fiṣele cu Steluța întrebǎrilor și se solicitǎ elevilor
cunostintelor O4 formularea de întrebări şi răspunsuri pe baza textului.
5 min Explicatia
Se proiecteaza pe tabla smart urmatoarea propozitie: Observarea
Gogu cara galeata galbena. sistematică
7. Asigurarea Gabriela gateste gogosi.
retentiei si a Magda gaseste un magnet. Caiete
Se solicita elevilor sa identifice nr cuvintelor care incep sau
transferului Exerciţiul Instrumente de
contin litera “g”.
4 min O5 scris Activitate Aprecieri
Conversatia individuala verbale
Se cere elevilor să ientifice cuvintele din text care incep sau
8.Inchierea contin litera “g”. Acestea se noteaza in caiet. Activitate
activitatii Explicatia frontală Aprecieri
1 min Munca verbale
Se dǎ elevilor tema pentru acasǎ (ex.5,6 pag.83 manual).
independenta
Se vor face aprecieri pozitive individuale şi asupra
participării elevilor la lecție, precum și asupra
comportamentului lor pe parcursul orei.

S-ar putea să vă placă și