Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

DATA: 07.04.2022
CLASA: I A
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială Nr. 67, Bucuresti
PROF.ÎNV.PRIMAR: Nacev Ana Maria
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA :Comunicare in limba romana
DISCIPLINE INTEGRATE: Muzica si miscare
UNITATEA TEMATICĂ: Alfabetul Magic - Primavara
SUBIECTUL LECȚIEI:Sunetul si litera g, G
TIPUL:consolidare

COMPETENTE GENERALE:
1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare in limba romana
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

Muzica si miscare
2.1. Redarea repertoriului de cântece pentru copii, cu mijloacele interpretative specifice lor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1–sa recunoasca sunetul si litera „g” din cuvinte ,obiectivul se considera realizat daca elevii identifica corect patrucuvinte din cincidate,pe baza suportului video.
O2– sa alcatuiasca propozitii de patru-cinci cuvinte folosind cuvinte care incep/continlitera “g”, obiectivul se considera realizat daca elevii alcatuiesc correct patru
propozitii din cinci cerute, pe baza unui exercitiu dat.
O3– sa desparta cuvintele in silabe, obiectivul se considera realizat daca elevii despart correct doisprezece cuvinte din cincisprezece date , pe baza unor imagini.
O4- sa asocieze cuvinte cu sens asemanator, obiectivul se considera realizat daca elevii asociaza cinci cuvinte din sase date, pe baza unui exercitiu dat.
O5– sa identifice cuvinte cu sens opus, obiectivul se considera realizat daca elevii identifica cinci cuvinte din sase date, pe baza unui exercitiu dat.

METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, observația,jocul didactic


MIJLOACE DIDACTICE: manual, caiete, instrumente de scris, fișe de lucru, laptop, puzzle
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual,pe grupe.
RESURSE UMANE: 25 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45 minute

BIBLIOGRAFIE:

 T.Piţilă,C.Mihăilescu– “Limba şi literature română”, clasa I, Ed. Aramis Print,Bucuresti,2005;


 Marian Barbu, (coordonator), (2006), Metodica predării limbii şi literaturii române- învăţământ primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova
 Programa scolara aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/2.12.2014;

DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei Ob Metode, Materiale Forme de Evaluare
op. Elemente de conţinut procedee didactice organizare
1.Moment Se asigură liniștea în clasă și se verifică dacă toți elevii au Observația caiete activitate Aprecieri
organizatoric cele necesare desfășurării orei de comunicare in limba instrumente de frontală verbale
2 min romana. scris

2.Verificarea Se verifică tema pentru acasă cantitativşicalitativ. Conversatia


temei si Reactualizarea cunoştinţelorse face cu ajutorul unor imagini Explicatia
reactualizarea din care elevii trebuie sa identifice cuvinte care incep cu
cunostintelor litera predata anterior „g”
3 min Conversatia videoproiector Observarea
explicatia sistematică
3. Captarea Se face cu ajutorul unui joc Puzzle. Elevii trebuie sa
atenţiei raspunda la trei intrebari. Fiecare raspuns corect se afla scris
4 min pe o piesa de puzzle. Raspunzand corect la toate intrebarile,
elevii vor rezolva puzzle-ul si vor afla titlul lectiei „Sunetul conversatia Joc puzzle activitate aprecieri
si litera – g,G” frontală verbale

Intrebarile si raspunsurile sunt :


1. Clopotel mititel
Cine suna lin din el? Explicatia
Nimeni, nimeni! Conversatia aprecieri
Numai vantul, verbale
Clatinandu-l, leganandu-l,
Da de veste-n toata tara,
Ca soseste primavara! (Ghiocelul) Observația videoproiector

2. Are gatul foarte-nalt


Si picioarele cam lungi
Daca vrei sa-i dai o floare
E cam greu la ea sa-ajungi! (Girafa)
Activitate Aprecieri
3. Cine canta vara? frontala verbale
Prin iarba cu chitara? (Grierele)

4. Anunţarea -Astazi vom rezolva diferite exercitii folosind aceasta litera,


temei şi a atât în scris cât şi oral.
obiectivelor Voi scrie titlul si data la tabla, iar elevii in caiete. Conversatia tabla
1 min instrumente de
Exercitiile vor fi proiectate pe tabla smart,iar elevii le vor Explicatia scris
5. Dirijarea rezolva oral.
învăţării
20 min 1.Unde se afla litera „g”? (la inceput/ in interior/ la sfarsitul
cuvantului)
O1 Observația videoproiector Activitate
2. Alcatuieste propozitii de patru-cinci cuvinte, folosind caiete individuala
urmatoarele cuvinte: gargarita, gandacel, ghiocel.
O2 Observarea
3. Desparte in silabe: gradina, grebla, galeata, gandac, Conversatia sistematică
groapa, gand, galagie, gargarita, gaina, gasca, magar, gorila,
O3 grebla, strugure, greier. Explicatia

4.Uneste cuvintele cu sens asemanator: aprecieri


buburuza – gargarita glas - voce activitate verbale
O4 curte – ograda ramura - creanga Caiete frontală
langa- alaturi galagie – zgomot Exerciţiul instrumente de
5.Gaseste cuvintele cu sens opus: Conversatia scris
Galagie-liniste greu-usor
O5 Gol-plin bogat-sarac Explicatia
Gras-slab gros-subtire

Element de tranzitie: la semnalul sonor elevii vor canta in cor


cantecul “Primavara”.
Munca Observarea
6. Obtinerea Se dă elevilor fișa de evaluare și se vor verifica raspunsurile. independenta sistematică a
performantei Anexa 1 comporta-
10 min mentului
Exerciţiul

7.Inchierea Se fac aprecieri cu privire la modul de participare a elevilor Aprecieri


activitatii Activitate verbale
la lecție.
5 min individuala

S-ar putea să vă placă și