Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data: 27.03.2024
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Nr. 1 Dragoș Vodă
Clasa Pregătitoare
Propunător: Dinu Elena Claudia
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: În grădină
Subiectul lecției: Sunetul și litera G
Tipul lecţiei: Dobândirea de noi cunoștințe
Scopul lectiei: familiarizarea elevilor cu sunetul și literele g, G
Discipline integrate:
Comunicare în limba română
Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică şi mişcare

Competențe specifice :
Comunicare în limba română
1.3 Identificarea sunetului inițial și/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
2.1 Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
Competențe integrate :
Matematică și explorarea mediului
1.1 Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale, în aplicaţii simple, specifice artelor vizuale;
Muzică și mișcare
3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică apelând la diverse forme de exprimare;

Obiective operaţionale:
La sfârșitul și pe parcursul activtății eleviii vor fi capabili:
O1-să identifice litera G .
Obiectivul se consideră realizat, dacă elevul identifică cel puțin 2 din 4 cuvinte, ce conțin litera G, pe baza prezentării PPT.
O2-să localizeze poziția sunetului G, în cadrul cuvintelor folosite drept exemple;
Obiectivul se consideră realizat, dacă elevul localizează sunetul G, în cel puțin 3 din 4 cuvinte, pe baza fișei de lucru

O3- să ilustreze litera G.


Obiectivul se consideră realizat, dacă elevul ilustrează corect cel puțin 1 literă din 2, pe baza cerințelor din auxiliar.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic
b) Mijloace de învăţământ: planşa cu litera G mare de tipar, calculator, Auxiliar didactic CLR editura Sinapsis
c) Forme de organizare: frontală, individuală.
d) Resurse:
Temporale: 45 minute(35 minute activitate +15 minute activități recreative)
Umane: 24 elevi
Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale,
acordarea de stimulente/punctaje.

Bibliografie:
● Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin
ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
● Ghidul cadrului didactic- clasa pregătitoare, Editura Sinapsis, 2018
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Ob. Conținutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


didactic Op. Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizare
1.Moment Se asigură climatul favorabil desfăşurării lecţiei, organizarea
organizatoric elevilor, a materialelor didactice.
1 min.
2. Se vor actualiza cunoștințele despre literele învățate anterior Conversaţia Panoul cu Frontal Observarea
Reactualizarea prin oferirea de exemple de cuvinte care conțin literele litere sistematică
cunoştinţelor învățate.
2 min. Exerciţiul Individual
Aprecieri verbale

3.Captarea Identificarea personajelor din textul nou și a primei litere


atenţiei din numele acestora, se va face cu ajutorul unor ghicitori: Conversaţia Frontal
6 min. Cine cântã toatã vara
Prin fânete cu ghitara?
(greierele) Exerciţiul Observarea
Problematizarea comportamentului
Cine este acea moțată verbal şi nonverbal
Care umblă prin poiată
Dupa gandaci și furnici-
Și cotcodăcețte într-una, ghici? Individual
Găina

Se identifică personajele și se prezintă câteva ghicitori care


au răspunsuri cuvinte cu inițiala G.
Ghicitori: Frontal Aprecieri verbale
1. Negru, dar gingaş, / Cântă pe câmpii
Cri-cri-cri, toamnă gri, / Săltăreţul .....

2. Cot-co-dac pe lângă gard, / Eu vreau oul să îl fac!


Cu cocoşul sunt vecină, / Ai ghicit! Sunt o .....

3. „Ga-ga-ga!” pe râu agale, / Albă sunt, deşi greoaie,


Pot să prind uşor o muscă, / Cu al meu gât lung
de .....................

4. Pe o scoarţă de copac, / Cu antene ca de ac,


Corpul mic închis în frac, / Urcă-n grabă un ...........

Se identifică răspunsurile și faptul că fiecare cuvânt


începe cu litera G.
4. Anunţarea Se anunță tema și obiectivele lecției: familiarizarea cu Frontal Observarea
temei și a sunetul G, identificarea lui în silabe și cuvinte. Conversaţia focalizării şi
obiectivelor menţinerii atenţiei
2 min

Explicaţia
Propun elevilor să urmărim Prerzentarea literei G de pe Conversaţia PC, Observarea
5.Dirijarea https://eduboom.ro/video/4335/literele-g-si-g-sunetul-g- măsurii în care
învăţării Frontal sunt înţelese şi
20 min. O1 ● Se prezintă o planșă cu litera G mare de tipar și se Metoda respectate regulile
cere observarea elementelor componente. fonetică,
● Se intuiesc elementele componente ale literei analitico- Auxiliar
prezentate şi se stabilesc asemănări şi deosebiri cu sintetică CLR
alte litere ale alfabetului.
O4 ● Se trasează conturul literei G în aer, pe masă, apoi pe Aprecieri verbale
caiet Individual
Se discută materialul vizionat, apoi ne oprim la o propoziție Observarea
simplă și o analizăm:
Grădina are flori. Planșă
. litera G
O2
Frontal
● Se dau exemple de cuvinte care conțin sunetul g în
diferite poziții. Explicaţia Observarea
Individual capacităţii de
● Se rezolvă cerințele din auxiliar: Observarea auxiliar receptare a
- reprezentare grafică a cuvintelor ce conțin litera G; dirijată mesajului transmis
O3 -identificarea poziției literei G în cuvinte Jetoane
O5 (început/interior/sfârșit); Frontal
-ordonarea silabelor pentru obținerea cuvintelor

Aprecieri verbale
Individual

6. Obţinerea O4 Se împart fișele în care trebuie să scrie litera C sau G în


performanţei casetele libere. Explicaţia Obsevarea
12 min Fișe de sistematică
Conversaţia lucru Individual
Se intonează cântecul „Primăvara”. Aprecieri verbale
https://www.youtube.com/watch?v=bJ0ShmKjSvA Exercițiul

7. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra Aprecieri verbale


activităţii participării elevilor la lecţie și a modului în carea s-au Conversaţia Frontal
2 min comportat. Se oferă recompense.
ANEXA 1
Cine cântã toatã vara
Prin fânete cu ghitara?
(greierele)

Cine este acea moțată


Care umblă prin poiată
Dupa gandaci și furnici-
Și cotcodăcețte într-una, ghici?
Găina

Ghicitori:
5. Negru, dar gingaş, / Cântă pe câmpii
Cri-cri-cri, toamnă gri, / Săltăreţul ...GREIERAȘ..

6. Cot-co-dac pe lângă gard, / Eu vreau oul să îl fac!


Cu cocoşul sunt vecină, / Ai ghicit! Sunt o .GĂINĂ....

7. „Ga-ga-ga!” pe râu agale, / Albă sunt, deşi greoaie,


Pot să prind uşor o muscă, / Cu al meu gât lung de .............GÂSCĂ........

8. Pe o scoarţă de copac, / Cu antene ca de ac,


Corpul mic închis în frac, / Urcă-n grabă un .......GÂNDAC....

S-ar putea să vă placă și