Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de lecție

Designe alternativ

Profesor, Subiect Clasa


Dinu Elena Claudia Pământul, mediu de viață a III-a

Titlul lecție: Data: Nr. de elevi


Mediul înconjurător 14.01.2021 27
și poluarea.

Materiale necesare Competențe

➔ fișe de lucru 1.1 Identificarea unor caracteristici ale


➔ steluțe cu întrebări corpurilor vii și nevii
2.1 Utilizarea unui plan ca instrument de
➔ PPT(laptop)
investigație a mediului înconjurător
➔ videoproiector 2.2 Reprezentarea grafică a unor observații
➔ steluţa micului ecologist realizate în cadrul unor investigații, utilizând
tabele
2.4 Formularea de concluzii pe baza
rezultatelor investigațiilor
3.2 Observarea consecințelor propriului
comportament asupra mediului înconjurător

Obiective

● să recunoască elemente necesare vieții


● să analizeze efectele poluării
● să identifice modurile de poluare

Etapele lecției

● Anunțarea elevilor a titlului lecției ,Pământul-mediu de viață.Factorii de mediu şi


poluarea acestora.” ( pun titlul și imaginea cu pământul pe tablă).
● Folosesc metoda Exploziei Stelare. Dintr-un coș elevii extrag întrbări precum:
○ Ce este apa?
○ De ce se mai numește Terra și Planeta Albastră?
○ Cum poate fi poluată apa?
○ Unde se găsește ,,apa dulce,,?
● Urmărim un filmuleț despre mediul de viață.
https://www.youtube.com/watch?v=mHz80uSUn8k
● Aplic metoda cadranelor.
○ Voi împărți elevii în patru echipe: Apa,Aerul, Solul şi Ecologiştii.
○ Fiecare echipă va avea o sarcină de lucru în funcție de fişa primită. Ascult
răspunsurile elevilor la sarcinile primite.
Discuții/ Feedback

● Voi adresa elevilor întrebări despre modalităţile de reducere a poluarii


● Voi prezenta pe ecranul mare un filmuleţ despre poluare şi efectele poluării asupra
mediului înconjurător
https://youtu.be/-wN6c9ev18g

Evaluare

● Evaluarea se v-a desfășura prin realizarea unui desen cu simboluri antipoluare și


apărarea planetei.
● Fiecare elev va trebui să își creeze câte un slogan antipoluare.
● Acordarea distincţiei ,,Steluţa micului ecologist”

Îmbogățire

În această etapă discutăm ce am mai fi putut adăuga în lecție, ce informații ar mai fi vrut să
afle și ce consideră că ar fi nevoie să reluăm din lecție.

S-ar putea să vă placă și