Sunteți pe pagina 1din 14

Student: Badea Mihaela Andreea

Profesor: Prof. Carmen Tică


Tema:
Următoarea secvență face parte din programa școlară pentru disciplina Științe ale
naturii- clasa a III-a (Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 /
02.12.2014)
Competența specifică
2.1. Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza
unui plan dat
Exemple de activități de învățare
- formularea unor întrebări ce duc la necesitatea unei investigații pentru aflarea răspunsului
(de exemplu: „Planta are nevoie de lumină pentru a trăi?”)
- identificarea metodelor de lucru (de exemplu: observarea a două plante de același tip,
crescute în condiții identice, dar cu iluminare diferită)
- stabilirea resurselor necesare (de exemplu: două ghivece cu mușcate plantate în același tip
de sol, apă, hârtie închisă la culoare)
- implicarea în alegerea modalităților de lucru (individual/ în grup)
- realizarea unor estimări, predicții asupra subiectului supus investigației (de exemplu: vor
exista/ nu vor exista diferențe între cele două plante, exemple de posibile diferențe)
Cerința:
Proiectați o lecție de științe ale naturii pentru elevii clasei a III-a în care să formați sau
dezvoltați competența specifică 2.1.
PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a III-a C
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe ale naturii
DISCIPLINA: Științe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂRE: „ Caracteristici ale lumii vii”
SUBIECTUL LECŢIEI: Reacții ale plantelor la diferite schimbări ale mediului
TIPUL LECȚIEI: Însușire de noi cunoștințe
SCOPUL LECȚIEI: Familiarizarea elevilor cu unele experimente simple și
prezentarea rezultatelor acestora pentru a evidenția reacțiile plantelor la diferitele
schimbări ale mediului

COMPETENTE SPECIFICE:
Științe ale naturii
1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor vii şi nevii.
2.1 Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza
unui plan dat
2.2 Aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigaţii a mediului înconjurător.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - Să recunoască părţile componente ale unei plante.
Obiectivul se consideră realizat, dacă la sfârșitul lecției, fiecare elev reușeste să recunoască
părțile componente ale unei plante.
O2 - Să identifice condiţiile de mediu necesare creşterii și dezvoltării plantelor.
Obiectivul se consideră realizat, dacă la sfârșitul lecției, fiecare elev reușește să identifice
condiţiile de mediu necesare creşterii și dezvoltării plantelor.
O3- Să descrie plantele crescute în diferite condiții de mediu (condiții normale, fără lumină,
fără apă, fără căldură).
Obiectivul se consideră realizat, dacă fiecare elev reușește să descrie plantele crescute în
diferite condiții de mediu (condiții normale, fără lumină, fără apă, fără căldură ).
O4: Să observe deosebirile dintre plante, în funcţie de condiţiile de mediu în care au crescut
și s-au dezvoltat.
Obiectivul se consideră realizat, dacă la sfârșitul lecției, fiecare elev obsevă deosebirile dintre
plante, în funcție de condițiile de mediu în care au crescut și s-au dezvoltat.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea,
observația, demonstrația, experimentul
MIJLOACE DE INVATAMANT: laptop, videoproiector, Aplicație WordArt, Aplicație
Jingsaw Planet, caiete, frunze, tablă interactivă, laptop, videoproiector, material video,
ghivece și pahare cu plante, Fișe de obbservație.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
RESURSE TEMPORALE: 50 min.
RESURSE UMANE: 25 elevi
RESURSE SPAȚIALE : sala de clasa.

BIBLIOGRAFIE:
1. Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului -„ Programa şcolară pentru
disciplina ȘTIINȚE ALE NATURII, CLASELE a III-a – a IV-a” ,Anexa nr. 2 la ordinul
ministrului educaţiei naţionale nr. 5003 /02.12.2014
2. Manualul școlar, ȘTIINȚE ALE NATURII, clasa a III-a, Ministerul
Educației, Autori: Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu, Dumitra
Radu și Mihaela Ana Radu
Etapele lecției Ob. Conținut instructiv – educativ Strategii Didactice EVALUARE
Op. Metode si Mijloace de Forme de
procedee invatamant organizare
1. Moment Se asigură condiţiile optime desfășurării
organizatoric activităţii:
aerisirea sălii de clasă; Conversația Frontal
pregătirea materialului didactic;
plasarea organizată a şcolarilor în spațiul
educaţional amenajat sugestiv;
2. Reactualizarea Se realizează printr-un joc didactic
cunoștințelor „ Repetăm și învățăm!”, folosind aplicația
Wordwall. Conversația Aplicația
O1 Elevii vor avea ca sarcină de lucru să Explicația online Frontal Evaluare orală
uneasă părțile componente ale plantelor cu Exercițiul Wordwall
definiția acestora. Aprecieri verbale
https://wordwall.net/resource/57055299

2. Captarea Captarea atenției se realizează cu ajutorul


atenţiei aplicației Jingsaw Planet. Conversația Aplicația
Sarcina elevilor este de a rezolva puzzle- Jingsawplanet
lul și de a descrie imaginea finală. Tablă Frontal Aprecieri verbale
Adresez elevilor următoarele întrebări: interactivă
- Cine are plante acasă? Problematizarea videoproiector
- Sunt în ghiveci sau în grădină?
- Cum arată plantele voastre? Exercițiul
https://www.jigsawplanet.com/?
rc=play&pid=05f3fed159f4
3. Anunţarea Prezint obiectivele pe înţelesul elevilor şi
temei precizez faptul că la ora de Științe ale Conversația Frontal
naturii, vom face o călătorie în lumea
plantelor pentru a descoperi reacțiile Explicația
plantelor la diferite schimbări ale
factorilor de mediu (temperatură, lumină, caiete Frontal
apă). Conversația
Se scrie titlu şi data pe tablă și în caiete de
către elevi: „ Reacții ale plantelor la
diferite schimbări ale mediului ”.
4.Dirijarea Se urmărește un material video și se Material video Observarea
învăţării O2 poartă discuții pe baza acestuia despre Youtube sistematică
reacțiie plantelor la diferite schimbări ale Conversația Tablă Frontal
factorilor de mediu: temperatură, lumină, Explicația interactivă
apă. Videoproiector
https://youtu.be/GXd_qfFW8uY Laptop
După ce au aflat de ce au nevoie plante
pentru creșterea și dezvoltarea lor, elevii
vor împărtăşi observaţiile personale în Conversația
urma experimentelor derulate pe grupe
timp de o săptămână, raportând Aprecieri verbale
consemnările făcute.
Grupa 1: O plantă fericită! Frontal
Elevii au aşezat ghivecele cu plante Experimentul
numerotate de la 1 la 6 astfel încât: Conversația Ghivece cu
Planta din ghiveciul 1 a primit apă și Explicația plante
lumină, planta din ghiveciul 2 nu a primit
lumină solară dar a fost udată,
planta din ghiveciul 3 a primit lumină
O3 solară și nu a fost udată, planta din
ghiveciul 4 nu a primit nici apă nici
lumină solară. Pe grupe

Elevii au urmărit comportamentul


plantelor timp de o săptămână și au
completat fişa de observație. Fișă de Evaluare orală
(Anexa 1) observație
Grupa 2: Cum cresc plantele?
Elevii au pus semințe la încolțit în patru
ghivece. (două cu grâu şi două cu
fasole). Experimentul Ghivece cu
Două dintre acestea au fost așezate într- Conversația plante
un loc luminos (la pervazul ferestrei), alte Explicația
două ghivece într-un loc lipsit de lumină
O3 naturală. Pe grupe
Au udat regulat unul dintre ghivecele
aflate pe pervaz şi pe cele aflate la Evaluare orală
întuneric, și au urmărit plantele timp de
5 zile şi au notat într-o fișă de observație
aspectul şi dimensiunea aproximativă a
plantelor.
(Anexa 2)
Grupa 3: Au nevoie plantele de apa?
Elevii au etichetat trei paharele de plastic:
1 – „Apă “, 2 – „Lapte“, 3 – „Suc“. Experimentul Ghivece cu
O3 Au umplut recipientele cu pământ și au Conversația plante Pe grupe Observare
plantat trei semințe în fiecare pahar. Explicația sistematică
Paharul 1 a fost udat cu apă, paharul 2 a
fost udat cu lapte iar paharul 3 a fost udat
cu suc. (Timp de cinci zile plantele au
fost udate la fel)
Plantele au fost puse într-un loc călduros,
însorit, lângă fereastră.
S-a înregistrat creşterea plantelor într-o Fișă de
fișa de observație. observație
(Anexa 3)
Grupa 4: Cât de repede cresc plantele? Pe grupe Evaluare orală
O4 Elevii au pus la încolțit semnțe de: grâu, Experimentul
pasole și porub. Conversația
S-a înregistrat creșterea plantelor într-o Explicația Fișă de
fișă de observație. observație
(Anexa 4)
Fiecare elev primește câte o frunză pe care
sunt scrise următoarele informații:
Plantele au nevoie de căldură.
În zonele cu temperaturi scăzute cresc Conversația
puține plante. Explicația Frontal
Bradul, pinul şi molidul au frunzele veşnic Exercițiul Frunze
verzi. Frunzele lor sunt în formă de ace şi
sunt acoperite cu ceară care le protejează Aprecieri verbale
împotriva frigului
Stejarul şi fagul nu îşi păstrează frunzele
în anotimpul rece.
Arborii supraviețuiesc condițiilor de frig
şi de vânt.
Ghioceii şi viorelele au tulpini
subpământene (bulbi) în care păstrează
hrana pe timpul iernii.
Noile informații se citesc și se lipesc în
caiet.

5. Obţinerea Joc didactic: “Tot ce am învățat astăzi”


performanţei O2 Fiecare elev este solicitat să adauge într- Conversaţia Aplicația Frontal Aprecieri verbale
un WordArt o informație cu care a rămas Explicaţia WordArt
în urma lecției. La finalul jocului elevii Exerciţiul Tablă
vor descoperi cât de puternici sunt interactivă
împreună și câte informații noi au adunat. videoproiector
https://wordart.com/create laptop

6. Asigurarea Elevii vor rezolva exercițiul 3 pagina 39


retenției și a Conversația Observarea
transferului din manual. Exercițiul Fișă de lucru Individual sistematica
O2
https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa
%20a%20III-a/Stiinte%20ale
%20naturii/Uy5DLiBBUkFNSVMgUFJJ/

Fac aprecieri generale și individuale


7. Încheierea asupra participării elevilor la lecție și Conversația
asupra comportartamentului pe parcursul Frontal Aprecieri verbale
activităţii
orei.
Audiție muzicală:
https://youtu.be/nPtzgffMI0c
Fișă de observație
Denumire Condiții Aspect Dimensiune

Grâu Planta a fost așezată într-un loc


luminos și primește apă

Grâu Planta nu primește lumină


naturală, dar primește apă

Fasole Planta a fost așezată într-un loc


luminos dar nu primește apă

Fasole Planta nu primește lumină


naturală, dar primește apă

Fișă de observație
Nr. pahar Condiții Creșterea plantei

I Sămânța a fost udată cu apă

II Sămânța a fost udată cu lapte

III Sămânța a fost udată cu suc

Fișă de observație
Planta Creșterea plantei

Grâu

Porumb

Fasole

Fișă de observație

S-ar putea să vă placă și