Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnaziala Rasmiresti


Data :20.XI.2023
Profesor: Dan Alexandru
Disciplina:Chimie
Clasa: a VII-a
Tema:Poluarea mediului înconjurător
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă
Locul desfăşurării: Sala de clasa
Durata: 50 min
Scopul lecției: Aprofundarea cunostintelor despre poluare prin realizarea unui proiect de către elevi
Competenţe generale:
 Explorarea unor fenomene și proprietăți ale substanțelor întâlnite în activitatea cotidiană ;
 Interpretarea unor date și informații obținute în cadrul unui demers investigativ ;
 Evaluarea consecințelor proceselor și acțiunii substanțelor chimice asupra propriei persoane și asupra mediului înconjurător;
Competente specifice:

 Observarea unor tipuri de poluare;


 Clasificarea tipurilor de poluare;
 Explorarea unor fenomene care se produc în mediul înconjurător;
 Interpretarea unor date referitoare la poluarea mediului înconjurător;
 Stabilirea consecințelor poluării asupra organismului și asupra mediului înconjurător;
 Aprecierea impactului substanțelor chimice asupra organismului și asupra mediului înconjurător ;
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee didactice:
 conversaţia, conversaţia euristică, problematizarea, explicaţia, observaţia dirijată, exerciţiul, jocul didactic, modelarea.
2. Mijloace didactice:
 videoproiector, calculator, tablă, marker, model de elaborare a proiectului, softuri educaţionale, manuale digitale, materiale
video despre poluare;
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală, pe grupe, individuală.
4. Forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică; apreciere verbală.

BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară de chimie, ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3393 / 28.02.2017;
 Luminiţa Irinel Doicin, Silvia Gîrtan, - Chimie-– Manual pentru clasa a VII-a, Editura Art-Klett, Bucureşti, 2019 ;
 Marius Andruh, Daniela Bogdan, Iuliana Costeniuc, Mihaela Morcovescu -Chimie Manual pentru clasa a VII-a, editura Intuitext, 2019 .

.
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele Activitatea Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de Evaluare Observaţii


lecţiei profesorului didactice didactice organizare

Moment Stabileşte ordinea şi Se pregătesc Conversaţia Frontală


organizatoric disciplina în sala de pentru
clasă. desfăşurarea
lecţiei;

Actualizarea Verifică dacă elevii Elevii răspund la Conversaţia Videoproiector, Frontală Observarea
cunoştinţelor şi-au însuşit întrebările adresate . Calculator şi individuală sistematică
însuşite noţiunile referitoare
anterior la tipurile de poluare

Captarea Profesorul prezintă Elevii ascultă Explicaţia Videoproiector, Frontală


atenţiei elevilor unele explicaţiile Conversaţia Calculator
materiale video profesorului . https://
www.youtube.com/
referitoare la watch?
poluare v=1Ez80nLySP0
https://
www.youtube.com/
watch?
v=usfx86TPG7s

Anunţarea Astazi vom Elevii isi notează în Expunere Videoproiector, Frontală


titlului şi a începe caiete titlul Conversaţia Calculator
competenţelor realizarea proiectului și sunt
lecţiei proiectului atenţi la explicaţiile
„Poluarea profesorului.
mediului
înconjurător”
Etapele Activitatea Activitatea elevilor Metode Mijloace Forme de Evaluare Observaţii
lecţiei profesorului didactice didactice organizare

Dirijarea Profesorul trasează Elevii stabilesc Conversaţia Videoproiector, Frontală Observarea


învăţării sarcinile fiecărui numele echipei. euristică Calculator şi individuală sistematică
elev, explicând Explicaţia https://
www.intuitext.ro/
modul în care se manual-chimie-clasa-7
realizează proiectul. https://
manualedigitaleart.ro/
Elevii sunt grupați biblioteca/art-chimie7
în echipe.

Fixarea şi Profesorul Elevii încep Conversaţia Videoproiector, Frontală Observarea


sistematizarea coordonează documentarea în euristică Calculator şi individuală sistematică
cunoştinţelor echipele în legătură cu aspecte Explicaţia https://
www.britannica.com/
redactarea legate de science/ozone-layer
proiectului. proiectul ,,Poluarea https://
stiintasitehnica.com/
mediului incalzire-globala-rapida
înconjurător” ;

Aprecierea Aprecierea se va Conversaţia Frontală


activităţii face în funcţie de şi individuală
elevilor activitatea fiecărui
elev
Tema pentru Conversaţia Frontală
acasă Profesorul le cere Explicaţia şi individuală
elevilor să continue
munca de
documentare.
POLUAREA MEDIULUI ÎNCONJURĂTOR
-proiect-
Argument
Dezvoltarea industrială, începută în secolul al XVIII-lea, a continuat într-un ritm accelerat, a marcat și începutul unui proces alarmant de
poluare a mediului înconjurător.
Mod de desfășurare a proiectului
Clasa se împarte în echipe alcătuite din patru elevi. Fiecare elev primește câte o temă referitoare la poluare. Fiecare echipă va primi patru
teme din tematica de mai jos. În cadrul echipei fiecare elev redactează o pătrime din proiect. Responsabilul echipei are rolul de a coordona
redactarea proiectului final. Proiectul poate fi realizat ca:
Machetă;
Proiect cu ilustrații grafice(o pagină A3 sau două A4);
Prezentare Power Point(12 slide-uri).

Tematica proiectului
Ce este poluarea?
Surse de poluare naturale(erupţii vulcanice);
Surse de poluare naturale(incendii de vegetaţie) ;
Surse de poluare naturale(eroziunea solului);
Surse de poluare artificială( poluarea chimică);
Surse de poluare artificială( poluarea fizică);
Surse de poluare artificială(poluare biologică);
Cauzele poluării;
Poluarea aerului;
Poluarea apelor;
Poluarea fonică ;
Poluarea radioactivă;
Ploaia acidă;
Distrugerea stratului de ozon ca urmare a poluării;
Încălzirea globală;
Smog;
Cele mai poluate locuri de pe Pământ;
Poluarea în România;
Prevenirea poluării;
Combaterea poluării;

Modalități de prezentare
Fiecare echipă își stabilește un nume și un titlu de proiect, adecvate temei.
Fiecare elev prezintă partea de proiect redactată în limita a două minute.

Criterii de evaluare
Nota 10:
 proiectul respectă tematica şi recomandările profesorului;
 elevul şi-a însuşit conţinuturile;
 răspunde corect la întrebările profesorului;
Nota 7: Cele menţionate mai sus, realizate în proporţie de 50%;
Nota 5: Cele menţionate mai sus, realizate în proporţie de 20%;
Nota 4: Elevul nu a realizat proiectul;
BIBLIOGRAFIE
1. https://manualedigitaleart.ro/biblioteca/art-chimie7;
2. https://www.intuitext.ro/manual-chimie-clasa-7;
3. https://www.eea.europa.eu/ro/themes/air/intro;
4. https://www.descopera.ro/natura/2941390-top-10-cele-mai-poluate-orase-din-lume ;
5. http://journals.usamvcluj.ro/index.php/promediu/article/viewFile/2859/2719 ;
6. https://stiintasitehnica.com/incalzire-globala-rapida/;
7. http://apmbt.anpm.ro/ro/laboratoare-zgomot;
8. https://www.britannica.com/science/smog;
9. https://www.britannica.com/science/ozone-layer;
10. https://www.britannica.com/science/water-pollution.
11. https://www.youtube.com/watch?v=usfx86TPG7s
12. https://www.eurosci.uaic.ro/comment/2221?language=it

S-ar putea să vă placă și