Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect de lectie

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială “Panait Georgescu” Dobra


DATA: 10.02.2020
CLASA: pregătitoare
ÎNVĂŢĂTOR: Eftimie Maria Gabriela
ARIA CURRICULARĂ: Arte/ Tehnologii
OBIECTUL: Arte vizuale și abilități practice
SUBIECTUL: Colaj. Tehnici de lucru: decupare după contur, lipire - „Piloții de curse”
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL:Formarea / dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor de a utiliza tehnici de lucru cu
diverse materiale și ustensile
COMPETENŢE SPECIFICE:
Arte vizuale și abilități practice:
2.1 Observarea unor caracteristici simple ale materialelor întâlnite în mediul familiar;
2.3 Realizarea de aplicații/compoziții/obiecte/construcții simple, pe baza interesului direct.

*Matematică și explorarea mediului:


1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
2.1.1 – să identifice materialele şi ustensilele necesare realizării produsului; obiectivul se
consideră atins dacă fiecare elev identifică materialele și ustensilele necesare realizării
produsului;
2.3.2 - să realizeze operaţii simple de lucru cu materialele date pentru obţinerea unui produs
finit; obiectivul este atins dacă fiecare elev realizează corect operațiile simple;
2.3.3 – să realizeze un produs personalizat folosind materialele date; obiectivul se consideră
atins dacă fiecare elev realizează produsul personalizat folosind materiale date;
2.1.4- să aprecieze lucrările proprii și ale colegilor, argumentându-și ideile pe baza criteriilor;
obiectivul se consideră atins dacă fiecare elev apreciază lucrările după criteriile anunțate,
utilizând cel puțin două argumente.

*MEM:
1.1.5. să precizeze cifra de pe tricoul pilotului de curse;

STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, expunerea, exerciţiul.
Mijloace de învăţământ: latop, videoproiector, clip video, lucrare model, şablon, foarfece,
lipici, carioci.
Modalităţi de organizare a colectivului: frontal, individual;
Resurse
- umane: 20 elevi
- temporale: 35 de minute + 15 minute activități recreative
- locul de desfășurare: sala de clasă
Bibliografie:
1. Ministerul Educației Naționale – Programa şcolară pentru disciplina Arte vizuale și
abilități practice, clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului
nr. 3418/19.03.2013
Desfășurarea activitătii
Strategii
Nr. Momentele Ob. Forme de
Eșalonarea conținutului Metode și Mijloace de
crt. lecției op. organizare a Evaluare
procedee învățământ
activității
Moment Organizez colectivul de elevi, pregătesc materialele
1. organizatoric necesare, asigur un climat favorabil învăţării. conversaţia frontal
(2’)
Activitate/ Prezint cu ajutorul videoproiectorului un clip video. conversaţia laptop frontal
discuție https://www.youtube.com/watch?v=Jozz-rRkAtU explicația videoproiector
2. Inițiez discuții despre cursele de mașini. clip video
introductivă
(4’)
Anunţarea Anunţ tema şi subiectul lecţiei. frontal
temei şi a Prezint obiectivele lecţiei pe înţelesul elevilor. conversația
3.
obiectivelor explicația
(2’)
4. Prezentarea Prezint elevilor lucrarea model. conversaţia; lucrare model frontal
optimă a 2.1.1 Solicit elevilor să intuiască şi să numească observaţia;
conținutului și materialele de lucru pe care le vor folosi în realizarea
dirijarea produselor. conversaţia; șabloane aprecieri
învățării Prezint elevilor etapele de lucru. explicaţia; foarfece frontal verbale;
(20’) Demonstrez modul de execuţie al lucrării. demonstraţia; lipici
Amintesc regulile de lucru care pot preveni anumite observaţia; carioci
accidente.
Anunţ criteriile de evaluare, pun accent pe faptul că
lucrarea obţinută trebuie să aibă un aspect frumos și aprecieri
îngrijit. verbale;
Prezint elevilor criteriile de evaluare:
 să decupeze corect după contur; conversația
 să lucreze îngrijit; explicația
 să finalizeze lucrarea; exerciţiul;
2.3.2  să personalizeze lucrarea; laptop individual
2.3.3 Îndrum elevii în timpul lucrului. Intervin atunci când
elevii au nevoie de ajutor/sprijin.
Se lucrează pe fond muzical.
Solicit elevilor analiza și autoanaliza lucrărilor conversaţia lucrările obținute frontal aprecieri
Evaluarea
2.1.4 obţinute, insistând pe criteriile anunţate anterior. explicaţia verbale;
5. produselor
*MEM Propun elevului care analizează lucrarea să precizeze
realizate (5’)
1.1.5 cifra de pe tricoul pilotului de curse.
Solicit elevilor să vizioneze un clip video cu Mickey și conversația laptop frontal
Activități
piloții de curse. jocul clip video
6. recreative
https://www.youtube.com/watch?v=uAD8CD4dkNc
(15’)
Propun desfășurarea jocului ”Telefonul fără fir”.
Aprecieri şi Fac aprecieri colective şi individuale privind modul în conversaţia frontal aprecieri
7. recomandări care elevii au participat la activitatea desfășurată. verbale
(2’)

S-ar putea să vă placă și