Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Școala Gimnazială Nr 280


Data: 17.12 .2020
Clasa: a II-a F
Învățătoare: Constatin Ramona Elena
Aria curriculară: Arte
Disciplina: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: „Vin sărbătorile”
Subiectul: „Peisaj de iarnă”
Discipline integrate: CLR, MM.
Forma de realizare: Activitate integrată (sincron -online)
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Durata: 30 de minute

Competențe specifice:

 Arte vizuale şi abilitǎţi practice


1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic;
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor în diverse contexte;
2.3. Realizarea de produse utile şi/sau estetice combinând materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în care se asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbal
kinestezică.

 COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNǍ


1.5. Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare;
3.4. Manifestarea curiozităţii pentru decodarea semnificaţiei mesajelor exprimate în limbaj vizual sau verbal, în contexte cunoscuteArte vizuale și
abilități practice

Obiective operaționale:
O1 – să recunoască materialele de lucru de pe măsuță: foarfecă, dischete de bumbac, lipici, foi colorate, creioane colorate.
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev recunoaște corect cel puțin o treime din materialele de lucru de pe măsuță;
O2. să utilizeze corect materialele de lucru (să taie, să lipească). Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev utilizează
corect cel puțin o treime din materialele de lucru de pe măsuță;
O 3. să asambleze corect, estetic şi creativ în spaţiul de lucru elementele componente realizând un colaj. Obiectivul se
consideră realizat dacă fiecare elev asamblează corect cel puțin un element din lucrare utilizând materialele de lucru utilizate(ex : un
om de zăpadă, un brad).
Strategia didactică
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demostrația, muncă independentă .
Mijloace și materiale didactice: manualul, ppt.
Formă de organizare: frontal, individual.
Resurse umane: 29 elevi.
Resurse temporale: 30 minute.
 Bibliografice:
1. - Programa școlară pentru disciplina Arte vizuale și abilități practice, (clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a), aprobată
prin ordinul ministrului, Nr. 3418/19.03.2013;
2. L. Stan, I. Stan, E. Botezatu, Educaţia plastică – Ghid metodic- clasele I-IV, ed. Aramis, București, 2004;
Etapele lecției Ob. Activitatea Strategie didactică Evaluare
Resurse Forma de
Operaţ.
Propunătoarei Elevilor Procedurale/ Material Temporale
organizare
Metode e
didactice
1. Momentul Asigurarea unui climat educațional
organizatoric favorabil pentru desfăşurarea Conversația 1 min Frontal
lecţiei, verificându-se existenţa
materialelor necesare.
Se asigură elevilor un fond muzical
pe parcursul muncii individuale.

2. Captarea și Captarea atenţiei se face printr-o


orientarea discuţie legată de textul studiat la
ora de comunicare în limba română,
atenției Conversația Laptop 3 min individual
despre Moș Crăciun .
4. Anunțarea Se anuntă elevii că în această oră
subiectului de arte vizuale și abilitǎți practice Conversația 1 min Frontal
vor realiza un colaj de iarnă
lecției și
utilizând dischete de bumbac.
precizarea
obiectivelor
5. Dirijarea O1 Intuirea materialelor şi
prezentarea lucrării model
învățării Frontal
Se prezintă produsele model ce
urmează a fi confecţionate de elevi Elevii sunt atenți Muncă laptop 20 min
pentru a se observa modelul şi
la explicații si își independentă Evaluare
pentru a intui materialele ce vor fi
folosite. pregătesc orala
-dischete de bumbac,
materialele de
-foi colorate sau albe.
-foarfecă lucru.
-lipici, carioci.

O2 Explicarea şi demonstrarea Elevii taie pe


modului de lucru
jumătate dischetele Conversația
Se explică şi se demonstreză
etapele de lucru pentru realizarea necesare pentru euristică
produselor
decorare si
-tăierea si lipirea pe hârtieie a
dischetelor. realizează colajul.
-decorarea omului de zapadă
O3
- decorarea peisajului de iarnă.

Executarea lucrării de către elevi


Muncă
Se precizează criteriile de
evaluare si se solicită elevilor să independentă
realizeze produsele conforme :
Frontal
-tehnicile de lucru să fie corect
executate;
-materialele să fie folosite
corespunzător;
-lucrarea să fie finalizată; Evaluare
Se supraveghează și îndrumă
orala
modul de lucru al elevilor oferin-
du-se explicaţii suplimentare.
Aprecieri
verbale și
colective
6. Asigurarea Se analizează produsele Elevii prezintă 3min Evaluare
retenției și a obţinute şi se fac aprecieri privind lucrările. Conversația Produse Frontal orala
aspectul lor.
transferului Aprecieri
verbale și
colective
7. Încheierea Se fac aprecieri pentru Conversația 2 min Frontal Aprecieri
lecţiei rezolvarea sarcinilor și a modului în verbale și
care s-au comportat pe parcursul colective
zilei, elevii sunt apreciați.

S-ar putea să vă placă și