Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE

DATA:

Unitatea de învăţământ:
Clasa: I
Prof. înv. primar:
Aria curriculară: ARTE SI TEHNOLOGII
Disciplina: ARTE VIZUALE SI ABILITATI PRACTICE
Unitatea de invatare: ” Cu primăvara ne jucăm”
Subiectul: Iepurasul din joben
Tipul lecţiei: FORMARE DE PRICEPERI SI DEPRINDERI
Forma de realizare: Lecție integrată
Competențe specifice:
1.1 Sesizarea diferentei dintre informatia practica transmisa prin limbaj vizual si mesajul artistic;
2.1. Explorarea unor caracteristici/ proprietati ale materialelor in diverse contexte;
2.3 Realizarea de produse utile si / sau estetice combinand materiale usor de prelucrat si tehnici accesibile;
2.4 Transformarea unui material prin tehnici variate;
2.6. Participarea la activitati integrate adaptate nivelului de varsta, in care se asociaza elemente de exprimare vizuala, muzicala,
verbala, kinestezica
Competenţe integrate:
Comunicare în limba română:
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate.
Muzică și mișcare:
2.1 Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mișcarea sugerată de text.

Scopul lectiei: Realizarea de creații estetice folosind materiale și tehnici de lucru elementare.

Obiective operaţionale:
La sfarsitul lectiei vor fi capabili:
O1 să identifice materialele şi instrumentele de lucru primite pe bănci;
O2 să verbalizeze acţiunile care definesc etapele realizării produsului dat;
O3 să decupeze după contur elementele componente ale compoziţiei;
O4 să asambleze corect si estetic parțile componente ale lucrarii,avand ca suport modelul;
O5 să aprecieze obiectiv lucrarea personală și pe cele ale colegilor.

Elemente de strategie didactică:


Resurse procedurale: conversaţia, expunerea, observaţia, explicaţia, turul galeriei, demonstraţia, observarea sistematică a comportamentului
elevilor, aprecieri verbale, autoevaluarea;
Resurse materiale: lucrare model, foarfece,lipici solid, șabloane, fond muzical, laptop,videoproiector.
Resurse :
a) umane: 20 elevi
b) temporale: 35 minute + 10 minute

Forme de organizare: frontală, individuală


Material bibliografic:
 Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului – Programa școlară pentru Clasa pregătitoare, 2012
 Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului,- Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor de la
3 la 6\7ani, 2008
 Ministerul educatiei, cercetarii si tineretului “Ghid de bune practici”2008
 www. didactic.ro
 Ghidul cadrului didactic- clasa pregătitoare, Editura Edu, 2018;
DESFĂSURAREA ACTIVITĂTII
Nr Momentele Demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
crt lectiei Continutul activitătii Metode şi Material Forme de
procedee didactic organizare
1. Moment Voi asigura condițiile optime pentru începerea Conversaţia Materialul Frontal
organizatoric lecției si o sa repartizez materialele didactice didactic

necesare.
2. Captarea atenţiei Voi da elevilor câte o fișă cu un rebus cu ajutorul
căruia vor descoperi ceea ce vor realiza la ora de
arte vizuale.
. Conversaţia Frontal Aprecieri
Rebusul
Individual verbale

3. Anunţarea temei Voi preciza că la activitatea de Arte vizuale si


şi a obiectivelor abilități practice vor realiza un iepuras,dar nu un Conversaţia Frontal Aprecieri
iepuras oarecare, ci unul ce participa la spectacole Explicatia verbale
Lucrarea model
de magie.
In realizarea lucrarii ,,Iepurasul din joben”,elevii
trebuie sa să respecte tehica de lucru, să evalueze
corect lucrarile colegilor, conform criteriilor de
evaluare.
Prezentarea şi intuirea materialului
4. Dirijarea Voi prezenta copiilor lucrarea model ,,Iepurasul din Expunerea
Lucrarea model
invatarii
joben’’si le voi cere să spuna ce materiale s-au
folosit pentru realizarea acestei lucrări.
Frontal
Conversatia
Explicaţia şi demonstraţia modului de lucru
1. Coloreaza iepurasul si jobenul
2. Decupeaza elementele componente; Individual
Sabloane
Aprecieri
3. Lipeste elementele component pentru a
verbale
asambla lucrarea
Exercitiul
4. Adaugarea aprentei personale
Executarea lucrării de către elevi
Realizarea lucrărilor
 se vor face exerciții de încălzire a mușchilor
mâinii;
https://www.youtube.com/watch?v=iTu5bzuTT9w
 se va cere elevilor să înceapă lucrarea
Conversatia
respăectând indicațiile;
 în timp ce elevii lucrează, voi dirija
activitatea și voi da câteva indicații referitoare Frontal
la tehnicile de lucru; Exercitiul
Lucrările se vor realiza pe un fundal muzical Individual Aprecieri

adecvat. verbale

Jazz instrumental
https://www.youtube.com/watch?v=o26qoCYLdS8
Vine,vine primavara
https://www.youtube.com/watch?v=bJ0ShmKjSvA Videoproiector

Cucu Laptop

https://www.youtube.com/watch?v=2hL5NiZzTvA
Iepuras coconas
https://www.youtube.com/watch?v=e0m4PM1kXP
Anunţarea încetării lucrului Conversatia
În vederea pregătirii elevilor pentru terminarea Frontal

lucrărilor voi da un semnal cu 5 minute înainte.


5. Evaluarea Voi dirija analiza și aprecierea lucrărilor.
performantelor Voi reaminti elevilor care sunt criteriile de apreciere
pentru a abține efectele estetice dorite:
Conversatie Lucrarile Observarea
 corectitudinea decupării;
Explicatia Individual sistematica
 asamblarea corectă; Turul galeriei
 aspectul îngrijit al lucrării;
 originalitatea lucrării.
Lucrările realizate vor fi expuse în fața clasei și se
va face turul galeriei alegând pe cele mai bine
realizate.
6. Încheierea Voi face aprecieri asupra modului cum
activitătii s-au comportat elevii la lecţie și cum au răspuns.
Voi acorda recompense elevilor si mascota clasei Aprecieri
elevului care s-a facut remarcat intreaga zi. Conversatia Recompense Frontal verbale
1. 2. 3.

4. 5. 6. 7.

8. 9.

S-ar putea să vă placă și