Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mică ‚ „Albinuțele”


ACTIVITATEA: Activitate artistico-plastică
TEMA: „Morcovelul”
TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Dactilopictură

SCOPUL ACTIVITAȚII:

 Consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare (morcovelul) prin tehnica


dactilopicturii;
 Educarea spiritului de ordine și al acurateței în realizarea lucrării.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1 - să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziție (hârtie,
acuarele, șervețel, pahar cu apă);
O2 - să realizeze lucrarea utilizând tehnica dactilopicturii;
O3- să aplice corect culoarea cu degetul arătător pe suprafața dată, respectând indicațiile
primite;
O4 – să-și exprime opinia față de lucrarea proprie și a colegilor, motivându-și părerea.

METODE SI PROCEDEE:
 Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca independenta

MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT:


 modelul educatoarei, material de lucru pentru copii: hârtie recompense
(buline roșii)

DURATA ACTIVITATII: 10- 15 minute

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
• Botez S., Solovastru D., „Atlas cu elemente de limbaj plastic:
indrumator pentru educatoare”, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2007
• „Programa acivitatilor instructiv- educative in gradinita de
copii”,(2005),Ed. V&I Integral, Bucuresti
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. EVENIMENTUL CONTINUTUL STIINTIFIC STRATEGII EVALUARE


crt. DIDACTIC DIDACTICE ( instrumente si
indicatori)
1. Moment  Voi asigura condițiile optime
organizatoric pentru buna desfasurare a
activitatii: Observarea
- aerisirea salii de grupa; comporta-
- aranjarea mobilierului si mentului
distribuirea materialului copiilor
didactic;
- intrarea ordonata a copiilor in
sala de grupa.
2. Captarea  „Zâna Toamna” va veni in vizita
atentiei si vom purta o scurta discutie conversația Evaluare orala
despre anotimpul toamna si explicația
caracteristicile acestuia cat si
despre legumele specifice.
 Se reamintesc activitățile derulate
anterior.
3. Enuntarea  Azi la activitate noi vom picta cu Observarea
temei si a ajutorul degetelor „Morcovul”. comporta-
obiectivelor  Voi repeta tema activității cu 2-3 explicația mentului
copii pentru fixarea ei. copiilor
4. Prezentarea  Voi cere copiilor sa denumeasca conversația
continutului si ustensilele de lucru de pe mese. material de Evaluare orala
dirijarea  Voi prezenta copiilor modelul lucru pentru O1
invatarii realizat de mine insistand asupra copii: hârtie
tehnicilor de lucru si ordinea
efectuarii lor. modelul
 Explic si demonstrez modul de educatoarei
lucru: mai intai pun degetul
aratator in apa, dupa care il pun in explicația
culoarea cu care voi dactilopicta demonstrația
morcovul.
 Trebuie sa aveți mare grija când
veți aplica culoarea, sa nu puneti
prea multa apa sau sa murdariti
foaia pentru ca nu va mai fi la fel
de frumoasa lucrarea.

Voi realiza cu copiii cateva exercitii Stimulare


5. Obtinerea de incalzire a muschilor mici ai exercițiul verbala
performantei mainilor: vom canta cantecelul BATE
VANTUL FRUNZELE Urez munca Analiza
copiilor „Spor la lucru!” dupa care se independenta actiunilor
va trece la realizarea temei de catre
copii.
Voi supraveghea indeaproape
activitatea copiilor, voi trece pe rand O2
pe la fiecare copil si voi da explicatii
suplimentare acolo unde este nevoie. O3

O4
Voi cere copiilor sa explice
6. Retentia tehnicile de lucru si materialele pe conversația Aprecieri
care le-au folosit pentru realizarea explicația verbale
temei.
7. Evaluarea  voi face prin aprecieri verbale Evaluare prin
performantei privind modul de realizare al temei. conversația expozitie
 Vom expune lucrările, copiii vor fi
antrenati in analiza lucrarilor Aprecieri
proprii si ale colegilor. verbale
 Cei care au lucrat corect, frumos si
ordonat vor fi aplaudati. O5
8. Incheierea  Voi face aprecieri asupra
activitatii comportamentului copiilor pe conversația
parcursul activitatii. recompense
 Copiii vor fi recompensați cu (buline roșii) Recompensa
buline roșii.

S-ar putea să vă placă și