Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.03.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: „Școala Gimnazială „Iosif Pervain”/Grădinița cu Program Prelungit nr.3, Cugir;
PROFESOR PENTRU ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Tărbălescu Brîndescu Diana
Grupă: mică
TEMA : „ Cu ce și cum expimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: „ De ziua mamei”
TEMA ACTIVITĂȚII : „Cadoul pentru mama”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și activități didactice alese I ( ALA1)
TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea relațiilor de prietenie, coloborare, încredere, resprect între copii și stimularea capacității preșcolarilor
de a reflecta realitatea prin joc.
COMPONENȚA ACTIVITĂȚII:

ALA 1:

ARTĂ: ,, Inimioare pentru mama”- pictură pe aluat sărat

JOC DE ROL: „ De-a cofetarii”


ȘTIINȚE: ,, Rochița mamei”

Dimensiuni ale dezvoltării:


 Conceptul de sine
 Activare și manifestare a potențialului creativ
 Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare ;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități) ;
 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
 Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

Comportamente vizate:
 Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situații educaționale
 Manifestă creativitate în activități diverse
 Demonstrează familiarizarea cu conceptual de număr și cu numerația.
 Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
 Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
 Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
 Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă)
 Compară experiențe, acțiuni, evenimente, fenomene / relații din mediul apropiat.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
ARTĂ
,,Inimioare pentru mama”- pictură pe inimioare din aluat sărat
Obiective:
O1- să folosească culorile potrivite pentru tema propusă;
O2- să recunoască materialele folosite (inimioare din aluat, acuarele, pensoane)
O3- să respecte poziția corectă a corpului față de suportul de lucru pentru o bună coordonare oculo-motorie.
ȘTIINȚE
,,Rochița mamei”- lipește atâtea elemente câte îți arată cifra
Obiective:
O1- să lipească pe șablonul în formă de rochiță tot atâtea elemente cât indică cifra;
O2- să raporteze corect cantitatea la număr;
O3- să mânuiască cu atenție materialele puse la dispoziție.
JOC DE ROL
,, De-a cofetarii”- (inimioare de turtă dulce pentru mama)
Obiective:
O1- să dea inimioarele din turtă dulce prin ciocolată;
O2- să orneze inimioarele cu bomboane colorate;
O3- Să aranjeze inimioarele pe platou.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode și procedee didactice: explicația, conversația, demonstrația,
 Mijloace de învățământ: inimioare din aluat sărat, acuarele, pensoane, pahare cu apă, șervețele, rochițe,jetoane cu cifre, inimioare,
fluturi inimioare din turtă dulce, ciocolată, topită, bomboane colorate.
 Forme de organizare: frontal, pe grupuri.
DURATA: 20 de minute
BIBLIOGRAFIA:
Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concepte şi instrumente cu care operează curriculumul pentru educaţie timpurie, 2019;
Ezechil Liliana. ,Paisi Mihaela, Laborator preșcolar- Ghid metodologic
Revista învățământului preșcolar 3-4 ani/2009, 1-2/2010, Ed. Coresi S.A, București.
Paula Neatu, Stefania Antonovici, Jocuri și activități alese, Editura Aramis, 2008
DEMERS DIDACTIC

Strategia didactică
Mijloace
Etapele Ob.
Metode şi de Forme de Evaluare
activității op. Conţinutul instructiv – educativ
procedee învăţămâ- organizare
nt
Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări ale
1. Moment Observarea
activității; se aerisește sala de grupă, se asează măsuțele
organizatoric comportamentul-ui
pe centre. Se pregătesc materialele necesare desfășurări
nonverbal
activităților.
Se realizează prin prezentarea păpușii Alexandra, fetița
curajoasă. Aceasta este în căutarea celui mai potrivit Capacitatea copiilor
cadou pentru mama ei. Alexandra le cere ajutorul copiilor Conversația
2. Captarea de a descoperi și intui
pentru găsirea cadoului.
atenției Frontal materiale necesare
Se precizează că, pentru realizarea acestei dorințe a
Alexandrei, copiii vor trebui să desfășoare multe desfășurării activității
activități.
Se descoperă împreună cu preșcolarii cele trei centre.
3. Anunţarea Copii, astăzi veți picta inimioare pentru mămicile voastre, Frontal Capacitatea de
temei şi a veți lipi tot atâtea inimioare sau floricele pe rochița Conversația concentrare a atenției
mamei cât vă indică cifra, si va trebui sa le faceți
mămicilor inimioare din turtă dulce.
Se menționează faptul că, după finalizarea lucrului, copiii
se vor putea muta de la un centru la altul.
obiectivelor
Totodată se menționează, pe înțelesul copiilor, și
obiectivele urmărite. Explicația

4. Desfășurarea Voi trece pe la fiecare centru împreună cu copiii, și vom Conversația Frontal Evaluez deprinderea
activității intui materialele cu care se va lucra: copiilor de a asculta
Înainte de a începe activitatea voi antrena copiii la câteva instrucțiunile
exerciții de încâlzire a mușchilor mici ai mâinii:
Inimi din
Plouă, tună, fulgeră, a ieșit soarele.
turtă Evaluez interesul
Copiii merg la câte un centru de interes în funcție de dulce manifestat de copii
culoarea brățării primită. Pe centre
O1 Joc de rol: De-a cofetarii ,,Inimioare din turtă dulce Explicația Ciocolată Evaluez capacitatea
O2 pentru mama”. topită preșcolarilor de a avea
O3 Explic tehnica de lucru pentru realizarea produsului răbdare și de a
(copiii scufundă inimioarele în ciocolată topită, le presară
Bomboa- colobora cu partenerii
bomboane colorate apoi le așază în platouri. Insist pe
faptul că trebuie să colaboreze între ei, să mențină curat ne de grup
la locul de muncă și să respecte regulile de igienă. Explicația Individual
O1 Artă: ,,Inimioare pentru mama” Inimi din Evaluez însușirea unor
O2 Copiii sunt încurajați să păstreze acuratețea lucrărilor, să Conversația aluat tehnici de lucru, a
folosească culori potrivite și să se încadreze în conturul
O3 sărat, capacității de
formelor. Se accentuează și faptul că trebuie să lucreze
curat și îngrijit. acuarele, colaborare și a
Explicația pensoane, Individual creativității
O1 Demonstrați pahare cu
Științe: ,,Rochița mamei”-lipește tot atâtea elemente cât
O2 îți indică cifra. a apă,
O3 Se explică și se demonstrează fiecărui grup de copii ce șervețele Frontal
are de făcut și se dă startul la lucru.
În timpul activităţii, voi oferi explicaţii şi sprijin la toate Explicația Rochiță Capacitatea copiilor
centrele, dacă este nevoie voi explica din nou modul de din hârtie
de a raporta numărul
lucru. Voi supraveghea lucrul la fiecare centru. Lipici Frontal la cantitate
După terminarea lucrului voi roti copiii astfel încât Jetoane
cu Capacitatea copiilor
fiecare copil să lucreze la toate centrele, atât cât timpul ne
numere de a lipi tot atâte flori
permite.
Fluturi cât indică jetonul
din hârtie
Se adresează copiilor câteva întrebări referitoare la Capacitatea copiilor
Inimioare
activitățile desfășurate: din hârtie de a identifica correct
numărul de pe jeton.
Ce lucrări am realizat astăzi?
5. Asigurarea Individual
retenției și a La care centre am lucrat astăzi Conversația Frontal
transferului Pentru analiza produselor copiii vor fi invitați să facă
turul galeriei.
Fiecare copil va trece pe la celelalte două centre pentru a
observa şi aprecia lucrările executate de aceştia. Capacitatea copiilor
de a răspunde corect
Lucrările Frontal
Copiii apreciază modul în care a fost realizată tema: la întrebările adresate
6.Analiza Turul realizate Pe grupe
calitatea lucrării, respectarea temei.
produselor galeriei
Capacitatea copiilor
activităţii
de a sintetiza
informațiile cheie din
7. Încheierea
Voi face aprecieri individuale și globale asupra modului timpul activităților
activitatii Conversaţia Frontal
de desfășurare a activității.
Explicația Individual

S-ar putea să vă placă și