Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mică
Profesor: Tarbalescu Brindescu Diana
Data: 02.11.2022
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
SUBTEMA: ,,Farmecul toamnei”
TEMA PROIECTULUI: ,,Toamna in gradina ”
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Sortăm frunze după criteriile culoare și formă”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Științe – Activitate Matematică
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderilor de triere, grupare,
clasificare a obiectelor după criterii date, luate separat sau împreună.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să sorteze frunze după criteriul culoare;
O2: Să sorteze frunze după criteriile culoare și formă luate împreună;
O3: Să alcătuiască și să denumească grupele (mulțimile) de frunze nou
formate;
O4: Să sesizeze frunzele care nu aparțin grupei (mulțimii) formate;

METODE ŞI PROCEDEE: explicația, demonstrația, exercițiul, conversația,


problematizarea.

MATERIALE DIDACTICE: frunze naturale de diferite culori și forme,


coșulețe, stimulente.
ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE
ACTIVITĂŢII
DIDACTICE
1.MOMENT Organizarea sălii de grupă astfel: pe un material
ORGANIZATORIC textil mare vor fi aduse frunze naturale de
Păstrarea ordinii la
3 min diferite culori și forme; în jurul materialului vor Explicația
așezarea în semicerc
fi așezate pernițe pe care vor sta preșcolarii și Exercițiul
cadrul didactic; lângă fiecare perniță vor fi
așezate câte două coșulețe în care copiii vor Aprecieri verbale
sorta frunze.
Intrarea și ocuparea locurilor de către copii în
semicercul format din pernuțe.
2.CAPTAREA Se prezintă copiilor o scrisoare care a sosit pe Explicația Observarea
ATENŢIEI adresa grupei de la Zâna Toamnă. comportamentului
Se citește scrisoarea. copiilor
3.ANUNŢAREA Copiii află din citirea scrisorii că vor desfășura Explicația Observarea
OBIECTIVELOR o activitate cu tema ,, Sortăm frunze după comportamentului
criteriile culoare și formă” în care vor avea de copiilor
sortat, grupat frunze de diferite culori ce vor fi
precizate și de diferite forme ce vor fi indicate.
La final vor primi stimulente.
4.REACTUALIZARE Se realizează exerciții de exemplificare de către Explicația Observarea
A CUNOȘTINȚELOR cadrul didactic reamintindu-se ce înseamnă Demonstrația comportamentului
sortare și formare de mulțimi. copiilor
4.DESFĂŞURAREA Copiii sunt rugați să sorteze mai întâi în Explicația Indicatori:
ACTIVITĂŢII coșulețele găsite frunze după criteriul culoare Demonstratia -sortează frunzele
O1 (într-un coș - frunze galbene, într-un coș - Exercițiul după criteriul culoare
frunze verzi). Se demonstrează cerința de către (într-un coș - frunze
cadrul didactic. Se solicită 2 copii să galbene, într-un coș -
verbalizeze acțiunile întreprinse, apoi copiii trec frunze verzi).
la sortarea individuală.
5.OBŢINEREA Apoi vor fi solicitați să sorteze în coșulețe după -sortează frunzele
PERFORMANŢEI criteriile formă și culoare, luate simultan. Se va Problematizarea dupa criteriile formă
O2 prezenta forma de frunze ce vor trebui păstrate și culoare, luate
în coșulețe. simultan.
6.ASIGURAREA Vor fi solicitați să formeze din frunzele sortate Exercițiul Indicatori:
RETENŢIEI ŞI A în coșulețe mulțimea frunzelor galbene și - formează din
TRANSFERULUI mulțimea frunzelor verzi în două coșuri mari frunzele sortate în
așezate în mijlocul materialului textil. Se vor coșulețe mulțimea
O3, O4 sesiza eventualele frunze care nu aparțin grupei frunzelor galbene și
(mulțimii) formate . mulțimea frunzelor
verzi
7.FIXAREA Se repetă ce au realizat în activitatea Conversația -verbalizarea
CUNOŞTINŢELOR ŞI desfășurată, ce au constatat și se fac aprecieri. acțiunilor desfășurate
APRECIEREA Se împart stimulente. -aprecieri verbale
-stimulente
COPIILOR

S-ar putea să vă placă și