Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: MICĂ
TEMA ANUALĂ: CAND/ CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECTULUI: A VENIT PE DEALURI TOAMNA
TEMA SĂPTĂMÂNII: MORCOVEL ŞI PRIETENII LUI
DENUMIREA ACTIVITATII: ACTIVITATE MATEMATICĂ
TEMA: GRUPĂM LEGUMELE DUPĂ FORMĂ
TIPUL ACTIVITATII: TRANSMITERE ŞI ÎNSUŞIRE DE CUNOŞTINŢE
MIJLOC DE REALIZARE: EXERCIŢII CU MATERIAL INDIVIDUAL

SCOPUL:formarea deprinderii de a denumi legumele, formarea deprinderii de a le aşeza în grupă


după formă, dezvoltarea unor procese psihice ca: gândirea ,atenţia.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-să recunoasca legumele
O 2- să alcătuiască grupe de legume dupa o caracteristica data (forma);
O3 - să sesizeze însuşiri commune ale unor obiecte
O4 - să rezolve corect fişele de evaluare
O5 - sa verbalizeze acţiunea efectuată;
O6 - să participe cu interes la activitate,
O7 - să traiască intens satisfacţia reuşitei ;

METODE SI PROCEDEE: Expunerea, explicatia, observatia, conversatia, demonstratia, exercitiul, jocul;

MIJLOACE DE INVATAMANT: legume de toamnă, coşuleţe, fise, creioane

EVALUARE: Apreciere verbala , fişa;

DURATA: 15-20 minute

BIBLIOGRAFIE: Programa activitatilor matematice pentru prescolari;


Metodica activitatilor matematice – Lupu C. ,Săvulescu D.
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE OB. ACTIVITATEA METODE ŞI EVALUARE


ACTIVITATII EDUCATOAREI PROCEDEE
1 MOMENT -asezarea masuţelor şi
ORGANIZATORIC scăunelelor pe trei grupe
-distribuirea materialului
individual

Se face cu ajutorul materialeleor Observaţia Orală (prin


2 CAPTAREA de pe măsuţe. Se prezinta întrebări)
ATENTIE legumele de toamnă, pe care
O2 gospodarii le adună toamna din
grădini.

3. -Exista undeva ,tocmai in Africa


REACTUALUZAREA o tara unde este tot timpul vara. Explicaţia
CUNOŞTINŢELOR Demult , demult de tot oamenii
acestei tari iubeau mai presus de
orice pe Zeul-Soare.
Imparatul lor, un om foarte
intelept, asculta cu sfintenie de
Sfaturile batranilor veniti cu Expunerea prin
rachetede pe Planeta- Soare. Ei povestire
i-au invatat pe oameni despre
mărime, dar mai ales ca fiecare
formă isi are rostul ei.
Voi chema câţiva copii, pe rând, Exerciţiul Aprecieri verbale
sa ia din coş câte o jucărie pana
O3 cand se vor epuiza toate.
Dupa ce le vor denumi ii voi
ruga să spună fmărimea şi
culoarea jucăriei.

4.ANUNTAREA Astazi la aceasta activitate vom Conversweaţia


TEMEI forma grupe de legume de
aceeaşi formă.

4.DIRIJAREA Copiii ocupă locurile de la Observarea


INVATARII măsuţe, numesc legumele găsite Observaţia comportamentului
în coşurile mari. Educatoarea
aşază o legumă într-un coş de pe
masă ei. Copiii procedează la
fel. Educatoarea ia o altă legumă Explicaţia
şi o pune într-un alt coş. Copiii
de asemenea.
Se cere copiilor să procedeze la Aprecieri
fel cu toate legumele din coş, Exerciţiul individuale
fiecare coş reprezentând o grupă
de legume de acelaşi fel.

5.OBŢINEREA Copiii completează fişa de Evaluare scrisă


PERFORMANŢEI lucru. Sarcina este să Munca
încercuiască legumele, formând independentă
grupe de elemente identice.

5.EVALUARE Voi face aprecieri asupra


activitîţii şi asupra modului de Aprecieri verbale
participare a copiilor la
activitate.

6.INCHEIEREA Voi distribui recompense, un


ACTIVITATII medalion în formă de leguma
preferată, pentru un surplus de
vitamine. Se recită poezia
SUPA DE ZARZAVAT.

S-ar putea să vă placă și