Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de activitate integrată

„Morcovelul vesel“

GRUPA: Mică (3-4 ani)

EDUCATOARE:

GRADINITA:

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/ cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI: Sa gustam, sa mancam

SUBTEMA: Morcovelul vesel

TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare de cunoștințe, consolidare de priceperi și deprinderi

CATEGORIA DE ACTIVITATE DE ÎNVĂȚARE: Domeniul Științe – Cunoașterea mediului

FORMA DE REALIZARE:DȘ (OBSERVARE)

FORMA DE REALIZARE: activitate cu conținuturi integrate

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile


legumei de toamnă – morcovul.

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE: ALA+ADE+ADP


• ALA1: Știință „Ghicește ce ai gustat“
Construcții „Lădițe pentru morcovi“

• ALA2: „ Iepurașul la morcovi“ – joc de mișcare


• ADE: DȘ „Morcovul“ – observare
„Morcovi“ - modelaj
• ADP: Î.D: „Ce ne aduce toamna-n coș “
R: „Legume curate înseamnă sănătate “ – spălare legume
T: „Mergi cum bat “ – joc ritmic

• A.O. : „Trei prieteni“ – audiție poezie


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII

• Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare

• Conceptul de sine

• Activare și manifestarea potențialului creativ

• Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)

COMPORTAMENTE VIZATE:

• Își poziționează corpul și membrele în mod corespunzător pentru a imita


ceva/ pe cineva sau pentru a executa o mișcare (a merge, a alerga, a prinde/a
arunca o minge etc)

• Manifestă creativitate în activități diverse

• Finalizează proiecte simple ( ex: modelaj )

• Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înțelegerii și


receptării lui ( comunicare receptivă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
• Să recunoască morcovul dintre mai multe legume și să îl denumească;
• Să denumească și să descrie părțile componente ale legumei observate;
• Să sesizeze și să exerseze posibilitățile sale de cunoaștere prin: văz, pipăit, miros, gust.
• Să exemplifice importanța legumei în alimentație;
• Să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentație al morcovului.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee didactice: observația, explicația, exercițiul, demonstrația, conversația,


învățarea prin descoperire, problematizarea.

Mijloace didactice: morcov, zâna toamna, steluțe.

Forme de organizare a activității: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE:

1. Borțeanu, S., Brănișteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E.,
Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C., Răileanu, D. (2009), Curriculum pentru
învățământul preșcolar, 2019 București;

2. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.
EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGII EVALUAREA
DIDACTIC STIINŢIFIC ŞI DIDACTICE
MODALITĂŢI DE
REALIZARE

1. Organizarea Se asigură condițiile


activităţii necesare desfășurării
Observarea
activității:
comportamentului
-aerisirea sălii de copiilor
grupă;

-așezarea scăunelelor
în semicerc;

-pregătirea
materialelor necesare;

-introducerea
ordonată a copiilor în
sala de grupă

2. Captarea atenției Se prezintă copiilor


sub forma unei
Conversaţie Observarea
surprize, o planșa ce
reprezintă imaginea Frontal comportamentului
unei grădini cu copiilor
planșă
legume și se poartă o
scurtă discuție cu
aceștia:

-Ce observați pe
această planșă? (multe
legume)
-Ce legume sunt?
(roșii, vinete, ardei,
morcovi)

-Când se coc aceste


legume? În ce
anotimp? (toamna)

3. Anunțarea temei „Astăzi, musafirului


nostru, zâna Toamna,
Explicaţia Observarea
ne-a adus un dar o
comportamentului
legumă, anume, un Conversația
morcov, despre care copiilor
Frontal
vrea să descoperim
cât mai multe lucruri.
Este leguma ei
preferată, pentru că
apare atunci când și
ea sosește pe la noi
prin țară, adică
toamnă și ne încântă
cu gustul ei dar și cu
sănătatea pe care ne-o
oferă prin vitaminele
sale.“

4. Dirijarea învățării -Priviți acum pe


mesele voastre și
Problematizarea Evaluarea gradului
spuneți ce aveți în
de implicare în
farfurioare ? (un
activitate
morcov)
Frontal
1.Aspect exterior
(plan de întrebări)

-Observați morcovul
din farfurie !

-Ce culoare are ?

Voi lua morcovul în


mână și le voi cere
copiiilor să procedeze Observația
la fel.
Individual
- Ce formă are
Evaluarea
morcovul? (formă
răspunsului
lunguiață).
copiilor
Se prezintă copiilor
mai mulți morcovi,
unii sunt mari, alții
sunt mici, dar toti au
aceeași formă.
Observația
-Apropiați morcovul
de nas și spuneți ce
miros are. (Are un
miros parfumat, de
morcov, specific.)
Învățarea prin
Sinteza parțială 1. Se
descoperire
va realiza printr-un
Aprecierea
joc, „Spune și tu“.
gradului de
Voi începe o
implicare în
propoziție, iar copilul
activitate
numit o va termina. Observația

Pe parcursul jocului
expun copiilor o Problematizarea
planșă cu imaginea
Conversația Evaluarea
unui morcov.
Morcovul este o... Frontal răspunsurilor
Poate avea o singură
copiilor
culoare, aceasta fiind
… El are un miros
specific, iar ca
Expunerea
mărime poate fi mai
… sau mai ... Forma
lui este …
Aprecieri verbale
-Ce parte a
morcovului o
mănâncă oamenii?
(rădăcina)

-Unde găsim, unde


crește această
leguma ? (în pământ) Observarea
comportamentului
-Pipăiți morcovul.
Cum este el ? (Este copiilor

tare.)

Voi cere copiilor să


muște din morcovul
spălat.

-Ce gust are ? (este Conversația


dulceag).
Explicația
Voi tăia morcovul.

-Priviți morcovul
secționat. Cum este Evaluarea
acesta la interior ? Se
răspunsurilor
deosebește de
exterior ? (Morcovul copiilor
seamănă foarte bine
atât la interior, cât și
la exterior, având
aceeași textură și
aceeași culoare).

2.Utilizare (plan de
întrebări)

-De ce ne plac
morcovii ? (sunt
dulci)

-De ce se consumă
morcovii ? (Pentru că Observarea
au multe vitamine.) comportamentului

-La ce folosim copiilor


morcovii ? (La supă,
tocănițe, sucuri,
salate)

-Cum trebuie să fie


mâinile noastre pentru
a mânca legumele ?
(Curate)

- De ce ? ( Pentru a
înlătura microbii.)
-Dar fructele ? (Si ele
trebuie spălate, iar
mânuțele să fie
curate).

Sinteza parțială 3. Se
explică copiilor că
morcovii pot fi
consumați fie în stare
crudă, fie în diverse
mâncăruri, fiind
foarte sănătoși
deoarece au multe
vitamine, dar și
foarte gustoși
datorită gustului
dulceag. Întotdeauna
mâinile trebuie să fie
curate când mâncam,
iar alimentele
spălate.

5. Obținerea performanței Și Copiii se vor așeza Explicația Aprecieri verbale


asigurarea feed-backului la măsuțele de lucru și individuale
Exerciţiul
vor avea ca sarcină să
modeleze leguma de
toamnă învățată,
Orala
alegând singuri
culoarea din
pachețelul de
plastelină.

La sfârșitul
activității li se va cere
să enumere și alte
legume de toamnă
cunoscute de ei.

6. Încheierea activităţii La finalul activității Conversatia Aprecieri generale


se vor face aprecieri și individuale
Frontal
individuale şi
generale asupra Steluțe
modului de
participare la
activitate. Copiii vor
fi felicitați și
recompensați de Zâna
toamna cu câte o
steluță colorată.

S-ar putea să vă placă și