Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Tărbălescu Brindescu Diana


GRUPA: mică
TEMA ANUALĂ: “Când, cum şi de ce se întâmplă?“
PROIECT TEMATIC: “Farmecul toamnei”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “Fructe de toamnă”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Ştiinţă
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului
TITLUL ACTIVITĂŢII: „Mărul”
MIJLOC DE REALIZARE: observare
TIPUL DE ACTIVITATE: însuşire de cunoştinţe
SCOPUL: Perceperea organizata a unor însuşiri (culoarea, forma, mirosul, gustul,
consistenta, precum şi a unor părţi componente (coajă, miez, sîmburi); Îmbogăţirea şi
activizarea vocabularului cu cuvintele: miez, tare, rotund, rostogoleşte etc.; Cunoaşterea
unor ceriţe cu privire la respectarea regulilor igienice în consumarea merelor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:
O1 – Să numească însuşirile mărului (culoare, formă, miros, gust,
consistenţă); O2 – Să identifice părţile componenete ale mărului (coaja,
miezul, sâmburii); O3 – Să efectueze acţiuni simple pentru a observa însişiri
ale mărului;
O4 – Să numească aspectele observate într-un limbaj adecvat;
O5 – Să participe la jocurile propuse;
O6 – Să aplice cunoştinţele dobândite în alte contexte
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee: observaţia, conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exerciţiul,
jocul, analiza, sinteza, comparaţia
b) Materiale şi mijloace didactice: Pentru educatoare: un coşuleţ, o farfurie, 3-4
mere de diferite culori şi mărimi, o minge, o bilă de plastilină, cuţit, şerveţele, planşe, produse
din merele preparate; Pentru fiecarc copil: o farfuriuţă de plastic, un măr, o felie de măr,
sîmburi, o bucată de coajă.
c) Forme de organizare: frontal, individual
d) Resurse umane: educatoarea şi
prescolarii e) Resurse temporale: 10 - 15
minute BBLIOGRAFIE:
Taiban, M., Nistor, V., Bârsei, E., 1979, Cunoştinţe despre natură şi om, E.D.P.,
Bucureşti.

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Etapele Conţinutul activităţii Strategii didactice Evaluare


activităţii Activitatea educatoarei Metode şi Material Forma de forma-
şi a copiilor procedee didactic organizare tivă
1.Organi- Crearea condiţiilor necesare exerciţiul coş cu frontal Capacita-
zarea desfăşurării mere, tea copii-
activităţii activităţii: farfurii, lor de a
-aerisirea sălii de grupă; cuţit, intra
-aşezarea mobilierului în careu minge, organizat
deschis; bilă de în sala de
-pregătirea materialelor la masa plastilină, grupă şi
educatoarei şi la mesuţele planşe de a se
copiilor; aşeza la
-intrarea organizată a copiilor în mesuţe
sala de grupă;
2.Capta- -aşezarea
Atmosferacopiilor la mesuţe.
favorabilă a activi- povestirea coş cu frontal Capacita-
rea tăţii va fi creată printr-o scurtă mere, tea copii-
atenţiei povestire: farfuriuţe lor de a
,,Copiii de la grupa mare au fost din asculta cu
în vizită la o livadă cu fructe. plastic atenţie
Acolo au cules mere de toate povestea.
culorile pe care le-au adus la
grădiniţă. Ei au trimis şi grupei Capacita-
mici un coş cu mere pentru a tea copii-
vedea şi voi ce mere frumoase lor de a
au crescut în acea livadă.” alege un
Educatoarea trece cu coşul pe la măr din
fiecare copil pentru ca acesta să coş.
aleagă un măr.
Se va urmări ca fiecare copil să
folosească formulele de
politeţe.
3.Anunţa- Astăzi vom observa împreună explicaţia frontal Capacita-
rea titlu- însuşirile mărului (culoare, tea copii-
lui şi a formă, structură, miros, gust). lor de a
obiective- Vom analiza apoi părţile asculta
lor componente ale mărului şi vom explica-
afla cum pot fi consumate ţiile date
aceste fructe.

2
4.Dirija- a)Aspectul exterior al mărului observaţia coş cu frontal Capacita-
rea învă- Analiza parţială: explicaţia mere, tea copii-
ţării Educatoarea cere copiilor să demonstra farfurii, lor de a
denumească fructul primit. Se ţia cuţit, numi
precizează că mai târziu vor conversa- minge, însuşirile
mânca mărul, după ce se vor ţia bilă de aspectu-
uita bine la el şi după ce va fi compara- plastilină, lui
splălat. ţia morvov, exterior
-Ce aţi primit toţi copiii? (mere) exerciţiul strugure al
-Ce mere frumoase aveţi! mărului
-Ce culoare are mărul din mâna (culoare,
mea? (roşu) formă,
-Să ridice toti copiii mărul care structură,
are aceeaşi culoare! miros,
-Ce altă culoare mai au merele gust)
voastre? (galbene)
Educatoarea prezintă o minge
mică şi un măr. Capacita-
-Priviţi cum este mingea şi tea copii-
spuneţi dacă mărul este lor de a
asemănător cu mingea? (da) realiza
Educatoarea rostogoleşte uşor acţiunile
mingea. cerute de
-Ce fac eu cu mingea? (o educa-
rostogolesc) toare
-De ce se rostogoleşte mingea? (rostogo-
(pentru că este rotundă) liirea
-Să vedem dacă şi mărul se mărului,
rostogoleşte ca şi mingea. apăsarea
-De ce se rostogoleşte şi mărul? cu
(pentru că este rotund) degetele,
-Luaţi mărul vostru şi încercaţi mirosirea
să-1 roştogoliţi încet pe masă, şi
fără să-1 scăpaţi pe jos. gustarea
Educatoarea prezintă apoi o bilă mărului)
din plastină. O apasă cu
degetele şi-i îndeamnă şi pe
copii să facă la fel. Se constată
că degetele lasă urmă. Apoi
apasă şi mărul, cerând şi

3
copiilor să execute aceeaşi
acţiune.
-De ce nu intră degetele în măr
ca şi în bila de plastilină, dacă
apăsăm cu toată puterea?
(pentru că mărul este tare)
-Căutaţi şi alte obiecte tari.
Apăsaţi masa, scaunul pe care
staţi. Sunt şi ele tari? (da)
-Apropiaţi mărul de nas şi
trageţi bine aer în piept.
-Ce simţiţi? (un miros
specific)
-Vă place mirosul de măr?
-Mai există alte lucruri care
miros la fel? (nu)
Pentru a-i convinge, se vor da
să fie mirosite de câţiva copii
un morcov, un strugure etc.
Educatoarea va trece pe la copii
cu o farfurioară cu felii de mere
şi-i va servi, îndemnându-i să
guste.
-Vă plac merele? (da)
-De ce va plac? (sunt bune)
-Ce gust au merele? (dulce-
acrişor) Capacita-
Sinteza parţială se va realiza tea
printr-un joc “Spune mai copiilor
departe”. Educatoarea începe o de a răs-
propoziţie, iar copiii continuă în punde
cor spunând cuvântul potrivit: spunând
-Mărul are culoarea ... (roşie, cuvântul
galbenă). potrivit
-Mărul se rostogoleşte pentru că
este ... (rotund).
-Când apăsăm mărul cu
degetele simţim că este ... (tare). observaţia coş cu frontal Capacita-
b)Aspectul interior al mărului explicaţia mere, tea copii-
Analiza parţială demonstra bucăţi de lor de a
Educatoarea taie cu cuţitul un

4
măr, îi curăţă coaja şi o arată ţia măr, numi
copiilor. conversa- farfurii, caracte-
-Cu ce este acoperit mărul? (cu ţia cuţit, risticile
o coajă) compara- aspectu-
-Cum este coaja mărului dacă o ţia lui
pipăiţi? (subţire) exerciţiul interior
Se va cere copilor să ia în mână al
coaja pentru a simţi grosimea mărului
cojii.
-Ce a rămas după ce am curăţat
coaja? (miezul)
-Ce culoare are miezul? (albă)
Copiilor li se împarte apoi câte
o bucată de măr şi se cere să
indice cu degetul care este coaja
şi care este miezul.
-Ce se află în mijlocul mărului?
(sâmburii)
-Ce mărime au sâmburii faţă de
măr? (sunt mici)
-Ce culoare au? (maro)
-Luaţi în mână un sâmbure şi
spune-ţi cum este? (tare)
Sinteza parţială a aspectului Capacita-
interior al mărului este realizat tea
tot prin jocul “Spune mai copiilor
departe”. Educatoarea începe o de a răs-
propoziţie, iar copiii continuă în punde
cor spunând cuvântul potrivit: spunând
-Mărul este acoperit cu o … cuvântul
(coajă subţire). potrivit
-Sub coajă se află … (miezul
alb).
-Mărul are în mijloc …
(sâmburi mici şi tari).
c) Modul de utilizare, de observaţia planşe, frontal Capacita-
consumare conversa- tea
Se arată copiilor o imagine cu ţia copiilor
un copac cu mere. de a răs-
-De unde culegem merele? punde la

5
(din copac) întrebări
-Cum se nuneşte copacul care
face mere? (măr)
Pentru că nu avem acces la
copacii cu mere mergem şi le
cumpărăm. De unde? (de la
piaţă sau de la alimentara)
-Cum putem consuma noi
merele? (crude sau preparate)
-De ce le mâncăm crude? (au
multe vitamine)
-Ce pregătesc mamele voastre
din mere? (compoturi, dulceaţă,
siropuri, prăjituri, plăcinte)
Sinteza parţială borcane Capacita-
Se prezintă copiilor cu gem şi tea copii-
diferite compot, lor de a
preparate din mere şi se solicită sticlă cu arăta
să arate pe rând borcanul cu sirop, prepara-
compot de mere, borcanul cu plăcintă tele din
gem de mere, sticla cu sirop de mere
5.Fixarea- mere şi plăcinta
Sinteza finală secuvamere!
efectua sub jocul frontal Capacita-
rea cunoş- forma unui joc imitativ ,,De- conversa- tea copii-
tinţelor a ţia lor de a
curăţatul merelor”. exerciţiul efectua
Copiii vor mima acţiunea de acţiunile
curăţare a cojii, de tăiere a solicitate
mărului în două, de scoatere a de educa-
sâmburilor din măr. toare
Copiii solicitaţi denumesc
partea de măr cu care se execută
6.Încheie- oAprecieri
anumită actiune.
generale conversa- mere frontal Capacita-
rea activi- Se fac aprecieri generale asupra ţia tea copii-
tăţii implicării copiilor la activitate. lor de a
Fixarea temei răspunde
-Ce am observat astăzi? (mărul) la între-
-Ce este mărul? (un fruct) bări
Copiii vor ieşi la spălat merele
pentru ca apoi să le consume.

S-ar putea să vă placă și