Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

ACTIVITATE PE DOMENIU EXPERENȚIAL

DATA: 14.10.2022
PROPUNĂTOR: Badea Mihaela Andreea
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ: „Când , cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: Surprizele anotimpurilor
TEMA ACTIVITĂȚIII: „Bogățiile toamnei”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Ştiință
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate de cunoașterea mediului
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare-sistematizare
SCOPUL ACTIVITĂȚII: :
Sistematizarea și fixarea cunoștiințelor copiilor despre legumele de toamnă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive
O1- Să descrie verbal imaginile din coșul lui Legumici .
O2- Să exprime câteva caracteristici ale legumelor (mărime, formă, culoare).
O3- Să identifice răspunsuri la ghicitorile date.
O4- Să rezolve corect sarcinile fișei de lucru.
Afective:
Să participe cu plăcere la joc.
Să manifeste spirit cooperant.
Psiho-motorii:
Să mânuiască materialul în ritm rapid.
Să-și coordoneze mișcările corpului cu ritmul melodiei.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: Exercițiul, conversaţia, explicaţia, demonstrația,
problematizarea.
Mijloce de învățământ: Laptop, imagini, coșul spiridușului, scrisoarea lui
Legumici, recompense- buline vesele, un coş cu legume de toamna (morcov,
ardei, varză, castravete, rosie, vânătă, cartof), creioane colorate, fişe
individuale, cântec „ A,a, a acum e toamna da”
Forme de organizare: frontal, individual
RESURSE:
Umane: 15 preșcolari
Temporale: 30 minute
SARCINA DIDACTICĂ:
Recunoaşterea pe cale vizuală şi tactilă a legumelor
REGULILE JOCULUI:
Copiii respectă ordinea intrării în joc, răspund când sunt solicitaţi, rezolvă
sarcinile cerute.
Copilul desemnat va alege din coş o legumă o arată celorlalţi copii, o
denumeşte, face o descriere succintă, va preciza modul de utilizare şi o aşează
în coşuleţ;
Copilului desemnat i se va obstrucţiona privirea cu o eşarfă pentru a nu vedea
leguma care îi va reveni de recunoscut doar cu ajutorul palpării;
Copilul desemnat extrage un bileţel pe care se află scris o ghicitoare la care va
trebui să răspundă.

ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, aplauzele, mişcarea;


Strategii didactice
Evenimentul Ob. Conţinutul instructiv-educativ Metode şi Mijloace de Moduri de Evaluare
didactic op procedee învăţământ organizare
1. Moment Se asigura condiţiile optime pentru buna
organizatoric desfășurare a activităţii: Conversația
- se aerisește sala de grupă; Observarea
- se așează scaunele în formă de semicerc, astfel Frontal comportamen
încât să se poată desfășura activitatea; tului copiilor
- plasarea organizata a preşcolarilor în spatiul
educaţional amenajat în semicerc.
2. Captarea Se captează atenția copiilor prin venirea în sala de
atenției grupă a unuiai dintre spiridușii harnici ai Toamnei Conversația
care aduce cu el bogățiile și culorile acestui Explicația
anotimp. Acesta se va prezenta: Frontala Observarea
„Eu sunt Legumici, spiridușul cel mai harnic al comportamen
Toamnei. Am fost trimis să aduc bogoțiile și tului copiilor
culoarea acestui anotimp în activitatea voastră. Vă
voi urmări pe tot parcursul activității şi la sfârşit Scrisoarea
dacă aţi fost cuminți și atenți veţi primi ceva din Observația spiridușului
partea mea și a Zânei Toamna.” (Anexa 1)
3. Reactualizarea Legumici, spiridușul Toamnei aduce copiilor în
cunoștințelor coșul său fermecat câteva imagini reprezentative
despre anotimpul toamna. Copiii au sarcina de-a Conversația bagheta Observarea
O1 scoate cu ajutorul baghetei fermecate și a celor Explicația fermecată Frontal comportamen
două formule magice imaginile din coșul tului copiilor
spiridușului, de a le denumii și descrie. coșul de
Formule magice: legume
 „Spiri, spiridușe
Oare ce-om găsi
Ce-om descoperi?”

 „Cu mânuțe fermecare


Degețele magice
Oare ce-i în această imagine?” Evaluare
În coșul spiridușului sunt imagini cu: păsări Exercițiul imagini orală
călătoare, copaci cu frunze îngălbenite , flori de
toamnă, fructe și legume specifice anotimpului
toamna. Observația Frontal
Se poartă o discuție pe baza motivului alegerii
imaginilor.
Copiii s-au descurcat bine iar spiridușul este invitat
să rămână pe tot parcursul activității pentru a
descoperii tot ce știu copiii despre anotimpul
Toamna.
4. Anunțarea Voi anunța tema și obiectivele activității: “ Astăzi
temei și a alături de invitatul nostru special, spiridușul
obiectivelor Toamnei vom face o călătorie prin tărâmul Conversația Frontală Observarea
fermecat al Zânei Toamna pentru a descoperi câte comportamen
bogății are să ne ofere aceasta.” Explicația tului copiilor
5. Dirijarea Se intuiește materialul didactic. Conversația Frontal Observarea
învățării Legumici le prezintă prima surpriză copiilor. Jocul didactic coș cu comportamen
Acesta a adus cu el un coș cu legume. Explicația legume tului copiilor
Explicarea și demonstrarea jocului:
Se explică copiilor regulile jocului “Coşul cu legume
legume al toamnei”.
Câte un copil va extrage din coş o legumă pe care
va trebui s-o denumească şi să îi facă o descriere Demonstrația
succintă. Se formulează întrebări ajutătoare pentru
a antrena copiii în activitate:
-Ce culoarea are această legumă?
O2 -Ce formă are? Frontal Evaluare
-Ce putem face cu această legumă? orală
-O putem mânca aşa cum este sau trebuie gătită? Exercițiul
Jocul de probă.
Se va realiza cu ajutorul unui copil. Acesta va
O2 extrage din coș o legumă, o va denumi și descrie cu
O3 ajutorul întrebărilor ajutătoarea puse de educatoare. Conversațția
Va verbaliza întreaga acţiune. Exercițiul coș
Desfăşurarea jocului propriu-zis. legume
Se va realiza jocul propriu-zis urmărindu-se
antrenarea tuturor copiilor. Răspunsurile corecte
vor fi recompensate cu aplauze, iar cele incomplete
sau greşite vor fi completate sau corectate de către Evaluare
colegi și educatoare. orală
Jocul va continua până când toate legumele din Exercițiul Frontal
coșul spiridușului Legumici vor fi numite și
descrise.
Complicarea jocului - variante
În complicarea jocului am ales două variante:
Varianta 1: Aprecieri
După ce au fost denumite şi descrise toate legumele verbale
vom trece la următoarea sarcina a jocului:
Câte un copil legat la ochi cu o eşarfă va trebui să
extragă din coşul toamnei o legumă , iar prin
pipăire să descopere numele acesteia.
Varianta 2:
Coșul lui Legumici nu s-a golit. În interiorul
acestuia el are câteva bilete pe care Zâna toamana a Ghicitori
scris câteva ghicitori. Exercițiul Frontal
Un copil va extrage un bileţel pe care se află scrisă
ghicitoarea. Copilul va trebui să ghicească despre Problematizarea
ce legumă se face referire în ghicitoarea citită de
educatoare. (Anexa 2).
Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi copiii să
răspundă. Ei vor fi încurajaţi să participe la
activitate, pentru ca la final, să fie recompensaţi de Aplauze
Legumici.
6. Obținerea „Zâna Toamna a aflat deja de la Legumici că voi
performanței v-ați descurcat foarte bine pe tot parcursul
activității, însă aceasta ne roagă să rezolvăm o fișă Individual Evaluare
O4 de lucru pentru a se asigura că toți copiii recunosc scrisă
legumele de pe tărâmul ei. Pentru a-i arăta Zânei Conversația
că noi știm toate legumele vă împart fişe de lucru Explicația Fișe de lucru
pe care să le lucraţi!” (Anexa 3) Exercițiul
Copiii sunt aşezați la mese unde sunt pregătite fişe
şi creioane colorate.
Se va realiza încălzirea muşchilor mici ai mâinilor
(deschidem şi închidem pumnişorii) după care se
explică paşii de lucru.
Copiii sunt îndrumaţi individual sau frontal în
executarea corectă a sarcinii de lucru. Aplauze
7. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra
activităţii modului în care s-au comportat copiii la activitate. Conversația Buline cu Frontal Aprecieri
Aceștia vor primi buline cu fețe zâmbitoare, iar fețe verbale
apoi vor părăsi sala de grupă pe melodia “A, a, a zâmbitoare
acum e toamnă da”. Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=nyHXY2amfqs
Dragii mei,
Eu sunt Legumici, spiridușul cel mai
harnic al Toamnei. Am fost trimis să aduc
bogățiile și culoarea acestui anotimp în
activitatea voastră. Vă voi urmări pe tot
parcursul activității şi la sfârşit dacă aţi fost
cuminți și atenți veţi primi ceva gustos din
partea mea și a Zânei Toamna.

Spiridușul Legumici
Ghicitori

Am cămăşi nenumărate Nas la omul de zăpadă, Verde, roşu! Cine-mi eşti?


Le port pe toate îmbrăcate. Iepurele vrea să-l roadă! Lung, subţire, gras ori dulce,
(varza) (Morcovul) Iute,
Poţi să mi-l ghiceşti?
(Ardeiul)

Verde,lung
Din vrej l-aduni
Buni sunt copti, fierţi şi prăjiţi Soarele când îl zăreşte, Toamna la murat îl pui
Si-s aproape nelipsiţi, Pe dată se înroşeşte. (castravetele)
Cand dorim o garnitură O culegem vara toată
Lângă orişice friptură. Tare-i bună în salată!
(Cartofii) (Roşia)

Lunguiaţă, brumărie
Agăţată între tufe
E bună de copt
Şi faci o salată
De-o mănânci îndată.
(vânăta)
Nume şi prenume: Data: 16.10.2022

Fişă de lucru

1. Desenează o roşie în coş .


2. Colorează leguma de lângă coş după culoarea sa specifică.
3. Identifică ardeiul şi încercuieşte-l cu verde.

S-ar putea să vă placă și