Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.09.2022

UNITATEA ȘCOLARĂ: Grădinița cu program nornal ”VIS DE COPIL” Tg-Jiu

PROPUNĂTOR: Temereancă Nicoleta-Daniela

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Toamnă, toamnă darnică”.

TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Coșul plin de bunătăți”.

TEMA ZILEI: ,,Roadele toamnei”.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: DȘ-Cunoașterea mediului.

TIPUL ACTIVITĂȚII: Joc didactic.

FORMA DE REALIZARE: frontală, individuală.

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la fructele și legumele de


toamnă;
ELEMENTE DE JOC: Aplauze, închiderea şi deschiderea ochilor, baghetă, fructe şi legume, coșuri.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:

La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:

- să denumească fructele şi legumele de toamnă;

- să identifice categoria din care face parte (fructe sau legume)

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, demonstrația.

Mijloace de învățământ: calendarul naturii, panou de prezență, păpușa Maria, coș cu fructe și legume,
baghetă, coșuri, ecusoane, fișă individuală.

Forme de organizare: frontală, individuală.

DURATA: 25 min.
BIBLIOGRAFIE:

 Curriculum pentru educație timpurie (2019), M.E.N.;


 Varzari, E., Taiban, M. (1970), Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii –
metodică. București: Editura Didactică şi Pedagogică.

DSFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUTURI Metode Mijloace Forme de EVALUARE
ACTIVITĂȚII și de organizare
procedee învățământ
1.Moment Se vor asigura condiţiile
organizatoric necesare pentru
2 min. desfăşurarea optimă a
activităţii. Se va aerisi sala
de grupă. Mobilierul va fi
aşezat corespunzător.
Copiii vor fi introduşi în
sala de grupă, unde vor Observarea
participa la întâlnirea de comportamen-
Conversația Frontală
dimineaţă, marcată prin: tului copiilor.
Panoul de
 Salutul;
prezență
 Prezenţa;
 Stabilirea
coordonatelor
temporale Calendarul
(anotimp, ziua naturii.
săptămânii);
Completarea
calendarului naturii;
 Rugăciunea;

2. Captatea În scopul creării unei


atenției. atmosfere prielnice
1 min. începerii activității, le
prezint copiilor pe păpușa Conversația Observarea
Maria care e tare supărată Păpușa Maria, Frontală comportamen-
că ea a fost la grădiniță și a coș cu legume tului copiilor.
auzit de cuvântul fructe și și fructe.
de cuvântul legume, dar nu
știe ce sunt acelea. Ba
chiar mai mult, aceasta a
venit cu un coș plin cu
bunătăți, însă toate sunt
amestecate. Nu vreți să o
ajutăm noi să învețe și ea
ce sunt acelea fructe și ce
sunt acelea legume?

3.Reactualiza- Se realizează prin


rea vizionarea unui filmuleț
cunoștințelor. educativ „O poveste din
5 min. grădina toamnei”, de
Dobrea-Chiriac Ionuț
(sursa youtube:
Orală.
https://www.youtube.com/
watch?v=ZCfU9P20kSE) Răspunsurile
Conversația Frontală copiilor.
Voi adresa întrebări
referitoare la aspectele
văzute în filmuleț,
specifice anotimpului
toamna: „Ce se întâmplă în
anotimpul toamna?”,
„Cum este vremea?”,
„Cum trebuie să ne
îmbrăcăm în acest
anotimp?”, „Ce flori
înfloresc toamna?”, „Ce
fructe mâncați în acest
anotimp?”
4.Anunțarea Copiii vor fi înștiințați că Conversația Frontală Evaluarea
temei și astăzi la activitatea de capacitaţii de
obiectivelor. cunoașterea mediului vom atenție
1 min. desfășura jocul didactic voluntară.
„Coșul toamnei”
5.Dirijarea Jocul didactic: „Coșul
învățării. toamnei” se va desfășura
10 min. frontal.
Prezentarea
regulilor jocului şi a
modului de desfăşurare: Conversația Observarea
Copilul numit de mine comportamen-
Individuală.
(educatoarea) prin expresia tului copiilor.
ritmată „Zâna Toamnă se
gândește și pe … îl
poftește!” va veni şi va
alege un fruct sau o
legumă din coş, îl/o va
denumi, îl/o va descrie și
îl/o va așeza la locul
potrivit categoriei din care
face parte. Dacă sarcina a Explicația
fost rezolvată corect,
copilul va fi aplaudat.
Desfăşurarea
jocului de probă:
Se va desfăşura un joc de
probă pentru verificarea Exercițiul
înţelegerii regulilor jocului
de către copii.
Desfăşurarea
propriu-zisă a jocului: Observarea
Copilul care este Baghetă Individuală implicării
atins cu bagheta de către active a
mine (educatoarea) prin copiilor în
expresia ritmată „Zâna activitatea de
Toamnă se gândește și pe joc.
Coș cu fructe
… îl poftește!”, alege din
coș un fruct sau o legumă, și legume
îl/o denumește, îl/o va
descrie și îl/o va așeza în
coșul corespunzător Coșuri
categoriei din care face
parte. Jocul se va desfăşura
de mai multe ori pentru a
putea participa cât mai
mulți copii. Fiecare copil
care răspunde corect Ecusoane
primește câte un ecuson cu
chipul Zânei Toamna.
Complicarea
Individuală
jocului:
Le cer copiilor să închidă
ochii. Voi amesteca
legumele și fructele din
coșuri. Copiii deschid
ochii. Ei vor trebui să le
descopere și să le așeze la
locul potrivit categoriei
din care fac parte.
6.Obținerea Fiecare copil primește câte Explicația Fișă Individuală Observarea
performanței. o fișă ce conține două individuală, rezolvării
3 min. coșuri desenate și mai creion. corecte a
multe fructe și legume. cerinței.
Copiii vor trasa linii de la Exrcițiul
primul coș la toate
fructele, apoi de la coșul al
doilea către toate
legumele.
7.Asigurarea Le voi cere copiilor să îmi Conversația Individuală
retenției și a spună exemple de fructe și
transferului. legume cunoscute și
2 min. învățate.
8.Încheierea Se fac aprecieri asupra Conversația Frontală Aprecieri
activității. modului de desfășurare a verbale
1 min. întregii activități. globale.

S-ar putea să vă placă și