Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

STUDENT:TABACU LILIANA
ANUL :III
GRUPA:335
PROIECT DIDACTIC

UNITATEA:Grădinița cu program prelungit nr 8,Târgu jiu


DATA:09.12.2020
NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA:5-6 ani,nivel I,Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:‫﮼‬Când,cum și de ce se întâmplă‫?״‬
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNALĂ: :„Toamnă harnică″
TEMA ACTIVITĂȚII:Fructe și legume de toamnă‫״‬
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DOMENIU ȘTIINȚE;
DIȘCIPLINA:CUNOAȘTEREA MEDIULUI;
TIPUL DE ACTIVITATE:Consolidare a cunoştinţelor şi deprinderilor;
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
• consolidarea cunoştinţelor copiilor referitoare la anotimpul toamna;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
1. cognitive:
-să denumească imaginile de pe jeton;
-să identifice fructele și legumele de toamnă și să spună tot ce știe despre ele;
-să cunoască importanța fructelor și a legumelor în viața omului;
2. psiho – motorii:
-să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
3. afectiv-motivaţionale:
-să manifeste interes şi plăcere pentru activităţi;
-să coopereze în cadrul jocului;
SARCINA DIDACTICĂ:Recunoașterea și descrierea legumelor și fructelor.găsirea
asemănărilor și deosebirilor dintre fructe și legume;
REGULILE JOCULUI:Copilul numit de mine va denumi leguma sau fructul de pe
jetonul lui și va întreba echipa adversă ce știe despre aceasta;copiii vor așeza legumele
în cercul mare verde și fructele în cercul albastru.Răspunsurile corecte sunt aplaudate
și recompensate cu jetoane reprezentănd fructe și legume.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee:conversația,explicația,exercițiul ,jocul didactic ,diamantul,bula
dublă;
Resurse materiale:jetoane cu fructe și legume,siluetele fructelor și legumelor,planșa
cu anotimpul toamna ,;
Forme de organizare:frontal, pe grupuri,individual;
LOC DE DESFĂȘURARE:Sala de grupă
DURATĂ:40-45minute
BIBIOGRAFIE:
• Curriculum pentru educație timpurie 2019;
•Glava,A,Pascal,M,Tătaru,L,Educație timpurie,-Ghid metodic pentru aplicarea
curriculumului preșcolar,Ed Paralela 45 Pitești, 2009;

DEMERSUL DIDACTIC

Nr ETAPELE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode și Miljoace de EVALUAREA/


Crt ACTIVITĂȚII procedee învățământ METODE ȘI
INDICATORI

1 Momentul Observarea
organizatoric Pentru o bună desfășurare a comportamentului
activității se vor lua următoarele Mobilierul
copiilor
măsuri: grupei

-aerisirea sălii de grupă;


-aranjarea mobilierului sub
formă de careu deschis;
-intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă;
2 Captarea Se realizează printr-o ghicitoare: Observ interesul
atenţiei ‫﮼‬Frunzele pe ramuri Conversația manifestat de copii
Au îngălbenit
Plouă,plouă-ntr-una,
Cine a venit?‫(״‬toamna).
3 Reactualizarea Vom purta o scurtă discuție despre Conversația Observ interesul
cunoștințelor anotimpul toamna. Planșa cu manifestat de
anotimpul copii
toamna
4 Anunţarea Conversația
temei şi a Voi anunța copiii că vom desfășura
obiectivelor
o activitate interesantă folosind Observ interesul
materialele pregătite.Se prezintă manifestat de
copii
tema zilei,,Fructe și legume de
toamnă‫״‬

5 Prezentarea Explicația Observ


EXPLICAREA REGULIILOR comportamentul
noului
copiilor
JOCULUI:
conținut și
Copiii vor primi jetoane cu fructe și
dirijarea legume de toamnă pe care va trebui Jetoanele cu
învățării să le recunoască.Apoi grupa de fructe și
legume,pe
copiii se va împărți în două ele
echipe:echipa fructelor și echipa
legumelor.Un copil numit va ridica
jetonul și va întreba echipa conversația
adversă„
Ce stii despre ....?Dacă echipa
adversă va răspunde corect va
primi un medalion cu legumă sau bula dublă
fruct.Folosind metoda Bula dublă
copiii vor trebui să așeze jetoanele
cu fructe în cercul albastru și
jetoanele cu legume în cercul verde.
În cercurile roșii vor reprezenta cu
jetoane asemănările și deosebirile
dintre fructe și legume.
Se va desfășura jocul de probă
pentru verificarea înțelegerii jocului
jocul
de către copii. didactic
EXECUTAREA JOCULUI
PROPRIU-ZIS:
După ce copiii au înțeles regulile
jocului se trece la desfășurarea
jocului propriu-zis.Răspunsurile
corecte ale copiilor vor fi
recompensate cu aplauze și
medalioane cu fructe și legume.Pe
tot parcursul jocului sunt antrenați
să răspundă corect și în propoziții.
PROBA I
Fiecare copil va primi câte un jeton
pe care va fi desenat un fruct sau o
legumă de toamnă.Copiii vor avea
sarcina de a denumi fructul sau
leguma respectivă.
PROBA II
Voi împărărți grupa în două echipe
:echipa fructelor și echipa
legumelor .Un copil numit va ridica
un jeton,va denumi ce este desenat
pe el,iar copiii din cealălaltă echipă
vor trebui să spună cât mai multe
despre fructul sau leguma de pe
jeton.Grupa fructelor va avea
jetoane cu fructe iar cealălaltă
grupă cu legume.După ce Explicația
denumește imaginea ,copilul care
are jetonul va întreba echipa
adversă „Ce știi despre...?(măr,de
exemplu),iar aceștia va trebui să
răspundă cât mai multe
caracteristici.
La final vom număr medalioanele
câștigate de fiecare,astfel vom
centraliza care echipă a răspuns mai
bine.
6. Asigurarea Exercițiul Aprecierea
retenţiei şi a
Le cer copiilor să denumească jocul verbală asupra
transferului pe care l-au desfășurat,se fac răspunsurilor
aprecieri asupra complexității copiilor
probelor,pentru a observa în ce
măsură au fost atinse obiectivele.

7 Obţinerea Aprecierea
performanţei
Voi aplica metoda„Diamantul″
Observația pozitive asupra
Copiii vor trebui să identifice explicația actiunilor copiilor
elementele corespunzătoare conversația și asupra
toamnei astfel încât vor completă Diamantul răspunsurilor
diamantul. corecte
8 Încheierea Se vor face aprecieri verbale Conversația Aprecieri
activităţii generale și
asupra felului în care au participat individuale
la desfășurarea activității.
Observarea
Copiii vor primi recompense. sistestematică a
coportamentului
copiilor.

S-ar putea să vă placă și