Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Grupa: mare
Activitatea: Activitate interdisciplinara
Tema: “ Roadele Toamnei”
Tipul de activitate :Consolidare de cunostinte si deprinderi
Forma de realizare: Joc didactic

Scopul activităţii: Verificarea cunostintelor copiilor despre legumele si fructele de


toamna;
Consolidarea deprinderii de a alcatui propozitii despre legume si
fructe de
toamna;
Consolidarea cunostintelor despre numeratia in concentrul 1-5.
Obiective operaţionale:
O1 - să denumeasca fructele si legumele prezentate de catre educatoare in
imagini sau
in natura;
O2 - să sorteze obiectele din imagini in functie de categoria din care fac
parte;
O3 - să identifice legume si fructe pe baza descrierii insusirilor
caracteristice;
O4 - să numere constient legumele si fructele pe care le au la dispozitie;
O5- sa alcatuiasca propozitii despre legumele si fructele de toamna
recunoscute si
denumite;
O6- sa deseneze dupa contur fructe si legume.
Metode si procedee: -Conversatia
-Explicatia
- Jocul
-Exercitiul

Material didactic: - Roata,,Roadelor bogate”


-Jetoane si ilustratii
- Siluete fructe si legume
-Panou

Material bibliografic:
1. Mitu, Florica; Anotonovici, Stefania-“Jocuri didactice pentru invatamantul
prescolar”, Editura Humanitas Educational, Bucuresti,2005;
Durata activităţii: 30’-35’

Sarcini didactice:
- recunoasterea unor legume si fructe si a caracteristicilor acestora;
- formularea unor propozitii despre legumele si fructele de toamna;
- exersarea numeratiei in limitele 1-5;

Regulile jocului:
Cand roata se opreste, copiii privesc imaginea si dupa ce o denumesc cauta in setul
lor acelasi fruct sau aceeasi leguma.
Copiii asculta ghicitoarea, apoi cauta imaginea corespunzatoare si o aseaza pe un
panou.
Copilul care vine primul la panou este aplaudat, cei care nu rezolva sarcina didactica
sunt ajutati de colegi si de educatoare.
Copiii invartesc roata ,,roadelor bogate”, apoi, cu cuvântul ce denumeşte imaginea la
care se opreste, alcatuiesc propozitii, raspunzand la intrebarea ,,Ce stim despre?”

Elemente de joc:
-surpriza
-manuirea rotii, a jetoanelor si a ilustratiilor, miscare, aplauze
EVENIMENTU CONŢINUTUL STRATEGIIL EVALUARE
L STIINTIFIC E
DIDACTIC DIDACTICE
Organizarea Se aeriseste sala de grupa, se aranjeaza mobilierul
activităţii si se pregateste materialul didactic necesar.

Captarea Li se arata copiilor un obiect insotit de un biletel


atenţiei semnat de Zana Toamna, in care aceasta ii felicita
pentru modul in care si-au desfasurat activitatea la conversaţia
sectoarele ,,Joc de rol” si ,,Stiinta”.
Se descopera cadoul primit- roata,,roadelor
bogate” si se mentioneaza ca zana Toamna ii roaga
pe copii sa mai desfasoare o activitate la fel de
placuta, ca si cele anterioare.

Enuntarea Li se face cunoscut copiilor faptul ca vor desfasura conversaţia observarea


temei si a jocul ,,Roadele toamnei”, pentru a demonstra cat explicaţia comportame
obiectivelor de multe cunostinte au despre acest anotimp si n-tului
despre bogatiile acestuia. copiilor

Este asezata in fata copiilor roata,, roadelor explicatia aplauze


Desfasurarea bogate”. Se desfasoara un joc de proba, apoi cate jocul aprecieri
un copil numit de educatoare vine si invarteste *roata verbale
activitatii “roadelor
roata. Copiii recunosc imaginea la care s-a oprit
roata, denumesc fructul sau leguma si stabilesc bogate”
categoria din care acesta face parte.
Varianta 1 *ilustratii
Educatoarea spune ghicitori despre fructe si *panou
legume. Copiii trebuie sa ghiceasca, sa arate
imaginile corespunzatoare raspunsului ghicitorilor
si sa le aseze pe panou.
Varianta 2
Copiii invartesc roata, denumesc fructul sau
leguma si recita poezii sau intoneaza cantece
despre toamna.
Varianta 3 exercitiul aplauze
Copiii ordoneaza siluetele primite in doua grupe: aprecieri
cea a fructelor si cea a legumelor. verbale
Sunt numarate elementele multimii legumelor si se *siluete
indica cifra corespunzatoare. fructe si
Varianta 4 legume
Prin tehnica desenului dupa contur, copiii redau exercitiul
diferite fructe si legume, apoi le coloreaza.

Incheierea Se realizeaza o expozitie cu lucrarile copiilor si se afisarea


activitatii intoneaza un cantec de toamna. lucrarilor

Evaluare Se fac aprecieri asupra evolutiei copiilor in cadrul aprecieri


activitatii, toti fiind aplaudati si incurajati. pozitive

S-ar putea să vă placă și