Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate integrata

Proiect didactic
Data : 02.11.2011 Grupa: nivel I Tema : Cnd, cum i de ce se ntmpl? Subtema : Mere, pere n panere Forma de realizare: Activitate integrata Tipul activitatii: verificare si consolidare Categorii de activitati :

A.D.P- Intalnirea de dimineata Ce culori au fructele? A.L.A. Art :Colorm fructe de toamn Biblioteca::Citim imagini despre fructe de toamn A.D.E: DS-Activitate matematica : Alege fructul de culoare
galben -joc exercitiu D.E.C.-Educaie plastic : Colorm un mr - pictur

A.L.A. Joc de miscare: Culege fructele.


Scopul: -Formarea deprinderii de a separa merele dup anumite criterii; - Dezvoltarea vitezei de execuie i a ndemnrii;
OBIECTIVELE URMARITE IN CADRUL DOMENIILOR EXPERENTIALE

1) DS-Activitate matematica : Alege fructul de culoare galben -joc exercitiu Obiective operationale vizate : * Sa alcatuiasca grupe de obiecte dupa culoare si marime si sa le denumeasca ; * Sa stabileasca prin punerea in corespondenta a obiectelor pe baza formarii de perechi a grupelor cu mai multe/mai putine elemente ; * Sa se exprime verbal corect folosind un limbaj matematic pentru actiunile efectuate ; MATERIALE FOLOSITE: fructe - jeton in culorile: rou i galben, cosulete, palete ; 2) D. E.C.-Educaie plastic : Colorm un mr - pictur

Obiective operationale vizate: *Sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea activitatii plastice; *Sa fie capabili sa realizeze lucrari plastice; * Sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup; MATERIALE FOLOSITE: acuarele, pensula, ochii si gura marului(decupate ), lipici, pahare, servetele;
STRATEGII DIDACTICE :problematizarea, explicatia, exercitiul, jocul, conversatia, expunerea,

aprecierea verbala.
Durata : 1 zi

Bibliografie : -Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7ani), M.E.C.T.-2008 -Revista Invatamantului prescolar nr. 1-2/2008 si nr.3-4/2008

SCENARIUL ZILEI Pornind de la faptul ca in ziua anterioara in cadrul domeniului stiinta copiii au observat marul si fiind foarte interesati de aspectul,soiurile si culorile merelor ,am initiat acest proiect de activitate integrata urmarind formarea deprinderii de a separa merele dupa culoare si marime. Asadar,la Intalnirea de dimineata ,ca noutate a zilei,primim o vizita de la Zana Toamna care tine in mana un cos plin cu mere.Ea le spune copiilor o ghicitoare despre mar dupa care le pune diverse intrebari referitoare la aceste fructe.Zana ii instiinteaza pe copii ca in zonele de interes le-a pregatit o surpriza. Mergand apoi spre Zonele de interes vor observa ca Zana le-a adus la un centru mai multe carti cu fructe de toamna si cu activitatile oamenilor in livada de mere; ei vor trebui sa citeasca imaginile dupa care sa verbalizeze cele citite; la celalat centru le-a adus fise cu fructe de toamna pe care sa le coloreze in culoarea potrivita. Dupa ce au realizat sarcinile de la zonele de interes ,voi invita copiii sa se aseze la masute timp in care acestia interpreta cantecelul A,A,A...acum e toamna; apoi voi ruga pe Zana Toamna sa ramana cu noi si la urmatoarea activitate. In timpul activitatii de matematica copiii vor sorta fructele- jeton aduse de Zana Toamna dupa criteriul culorii si al marimii, vor forma multimi si vor picta merele de diferite culori, apoi le vor aplica gura si ochii.In finalul activitatii copiii vor primi de la Zana Toamna cate un mar drept recompensa. Dupa care voi initia un joc de miscare:Culege merele.

ETAPELE ACTIVITA-TII

DESFASURAREA ACTIVITATII

METODE SI PROCEDEE

RESURSE MATERIALE

FORME DE ORGANIZA RE

1.Moment organizatoric

Pentru o buna desfurare a activitii se iau urmtoarele msuri: crearea spaiului ambiental necesar; pregtirea materialelor didactice necesare; intrarea ordonat a copiilor n sala de grup cu cntecul A,A,A...acum e toamna . Introducerea n activitate se realizeaza sub form de surpriz: Ca noutate a zilei isi face prezenta in sala de grupaZana Toamnei care tine in mana un cos plin cu fructe de toamna.Aceasta poarta o scurta conversatie cu copiii despre Toamna si fructele lor preferate.Ii propunem Zanei sa ramana la activitatile noastre pentru ca la sfarsitul zilei avem o surpriza pentru ea. Zana accepta bucuroasa. Conversaia Zana Toamna Cos cu mere Frontal Frontal

2. Captarea atentiei

3.Anuntarea temei 4.Prezentare a noului continut

Se face direct, pe intelesul tuturor: Copii, astazi vom desfasura jocul : Alege fructul de culoare galben Se explica copiilor regulile si modul de desfasurare al activitatii: VARIANTA I Jocul se desfasoara cu intreaga grupa. In cosuletele copiilor se afla mere de culoare rosie si galbena .Copiii au ca sarcina sa extraga din cosulet jetonul, verbalizand actiunea, dupa care vor aseza imaginea in functie de criteriul stabilit de educatoare. Ei vor forma multimea merelor rosii si multimea merelor galbene . VARIANTA II: Problematiz a rea Exerciiul Cosulete jetoane Mere galbene si rosii Individuala Expunerea explicatia Frontal Frontal

La o bataie din palme copiii inchid ochii. Intre timp educatoarea introduce in cosuletul copiilor un intrus( un mar de alta culoare). La doua batai din palme copiii deschid ochii si au ca sarcina de a identifica elementul care nu corespunde criteriilor stabilite de educatoare. VARIANTA III: Se formeaza 2 echipe: echipa merelor rosii si echipa merelor galbene.Fiecare echipa va avea ca sarcina realizarea unui colaj cu un cos de mere haioase .Li se va pune la dispozitie cate o plansa pe care vor fi desenate cate un cosulet , fise cu mere ce vor fii pictate in diferite culori ,precum si lipici, gura, ochii decupati pt fiecare copil. Astfel ca, echipa rosie va trebui sa realizeze un cosulet plin cu mere rosii haioase ,iar echipa galbena un cosulet cu mere galbene haioase .Echipa castigatoare va fi aceea care v-a termina prima colajul,respectand criteriile impuse de educatoare. Pe echipe explicatia lipici Cosulete fise cu mere pictate in diferite culori Pe echipe planse Individuala Exercitiul Mere verzi

5. Asigurarea Fiecare copil are cate o paleta de culoare verde feed-backului si una de culoare rosie. In timp ce copiii au ochii inchisi ,educatoarea i-a de la flanelograf un mar de culoare galbena.Cand deschid ochii, educatoarea expune o asertiune. Ex.: De la flanelograf am luat un mar de culoare rosie. Daca asertiunea este adevarata copiii ridica paleta de culoare verde, iar daca este falsa ridica paleta de culoare rosie. Educatoarea prezinta 5-6 asertiuni dupa modelul de mai sus. Echipa care da raspunsul corect primeste o bulina pe panou, ctig echipa cu cele mai multe raspunsuri corecte.

Problematiz -area Explicatia Palete sub forma de mar Rosii si verzi Frontala

Frontala

6. Evaluarea

Evaluarea activitatii se realizeaza in jurul expozitiei, educatoarea avand grija sa implice copiii in aprecieri, acestia fiind stimulati de Zana Toamna cu mere .

Mere

Frontala

7. Incheierea activitatii

Educatoarea apreciaza realizarea comportamentelor propuse la ariile curriculare.Se fac aprecieri si asupra efortului depus de copii pentru finalizarea lucrarilor. Educatoarea, impreuna cu copiii ,stabileste ce au invatat pe parcursul zilei: sa formeze multimi dupa marime si culoare, sa alcatuiasca perechi intre elemente , sa picteze, sa lipeasca si sa citeasca imagini despre fructele de toamna. In incheiere copiii danseaza pentru Zana Toamnei Noi suntem piticii. Aprecierea verbala

S-ar putea să vă placă și