Sunteți pe pagina 1din 4

Data: 21. 11.

2022
Unitatea de învățământ: Gradinita Nr.116, Bucuresti, Sector 1
Grupa: Mijlocie 1 „Stelutele”
Educatoare: Vlad Loredana

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Tema anuală: „Când, cum şi de ce se intâmplă?”


Proiectul tematic: „Trece toamna, vine iarna”
Tema saptamanii: „Fructe pline de vitamine”
Tema zilei: „Recunoaste fructele de toamna”
Domeniul de dezvoltare: Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii vii
Domeniul experienţial: DȘ (activitate de cunoașterea mediului)

Varianta de realizare (categoria de activitate de învățare) / Tema activității de învățare:


DȘ - activitate de cunoașterea mediului (Joc didactic)

Tipul activităţii didactice: Activitate didactică de verificare a cunoştinţelor, deprinderilor şi


priceperilor
Comportamente vizate:
1.1. Identifica elementele caracteristice ale unor fenomene/ relatii din mediul apropiat.
3.1. Evidentiaza caracteristicile unor obiecte localizate in spatiul inconjurator

Obiectivele operaţionale
O1 – sa descrie fructele prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, marime);
O2 – sa descopere asemanarile si deosebirile dintre fructe;
O3 – sa recunoasca obiectele care se aseamana cu fructele;
O4 – sa descrie partile componente ale fructelor;
O5 – sa respecte regulile de igiena alimentara.

Strategii didactice
 Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, demonstratia, observatia, jocul
didactic
Mijloace si materiale didactice: cosul cu fructe de toamna, scrisoarea de la Zana
Toamna, imagini reprezentand obiectele cu care se aseamana fructele invatate, cubul cu 6 fete
divers colorate, doua cosuri mici, plansa cu cosul Zanei Toamna, jetoane cu fructe, cateva
legume, tabla magnetica.
 Forme de organizare a activității: frontal, individual

Regulile jocului: sarcinile se impart prin aruncarea cubului si preluarea sarcinii


corespunzatoare culorii pe care cade cubul. Fiecare copil raspunde pe rand conform culorii:
rosu – descrie
Etapele activității Conținutul științific Strategii didactice
Metode și Materiale didactice/
procedee Mijloace de
învățământ
1. Moment organizatoric Se creeaza conditiile optime
inceperii activitatii:
- Aerisirea salii de grupa;
- Aranjarea mobilierului;
- Pregatirea materialelor didactice
necesare;
- Asigurarea unui climat
educational linistit;
Asigurarea ordinii şi a disciplinei.
2.Captarea atenției Se realizeaza prin prezentarea cosului Conversatia Cosul cu fructe d
plin cu suprize si roade trimis de Zana observatia toamna
Toamna, acesta continand fructe Scrisoarea de la Zana
specifice anotimpului (mar, strugure, Toamna
para, pruna, gutuie, nuci) si o
scrisorica din partea Zanei pe care le-o
voi citi prescolarilor.
3.Reactualizarea Se va purta o conversatie cu Conversatia
cunoștințelor prescolarii privind aspecte ale
anotimpului toamna, pornind de la
scrisoarea primita.
„Copii, care sunt cele 4 anotimpuri?”
(R: „Anotimpurile sunt toamna, iarna,
primavara si vara.”) „In ce anotimp
suntem noi?” (R: „Suntem in
anotimpul toamna.”) „Ce se intampla
cu frunzele copacilor?” (R: „Frunzele
se ingalbenesc si cad.”) „Stie cineva
care sunt fructele de toamna? Putem
observa in cosul trimis de catre Zana
Toamna” (R: „Fructele sunt marul,
para, gutuia, nuci, struguri”)
4.Enunțarea temei și Copiii sunt anuntati ca astăzi vor juca Conversatia
obiectivelor un joc numit „Cubul fructelor de explicatia
toamnă”, iar dacă vor rezolva corect
sarcinile, la finalul activităţii vor avea
parte de o surpriza.
5.Dirijarea învățării/ Se explica regulile si se demonstreaza Cubul cu 6 fete dive
prezentarea conținutului jocul de proba. Joc didactic colorate
Dupa ce este aruncat cubul de catre Conversatia Cosul cu fructe d
propunator, pe rand, fiecare copil va Explicatia toamna
trebui sa indeplineasca sarcina Demonstratia
corespunzatoare laturii pe care cade
cubul.

Desfăşurarea jocului de probă


Voi reaminti titlul jocului „Cubul
fructelor de toamna” şi voi executa
jocul de probă, alegand un copil ce va
veni alaturi de mine si va indeplini
sarcina care ii revine, demonstrandu-le
celorlalti astfel, sarcinile jocului.

Desfăşurarea jocului propriu-zis


Arunc cubul către primul prescolar
ales si rostesc versurile: „Cubul se
rostogoleşte şi la X el soseşte”. Repet
acest lucru pentru toti prescolarii
prezenti. Copilul va răspunde, putand
primi ajutor din partea propunatorului
sau colegilor, în funcţie de cerinţa ce
corespunde culorii de pe una din feţele
cubului:
ROŞU - DESCRIE!
-Ce culoare, mărime şi formă are
mărul?
ALBASTRU DESCHIS-
COMPARĂ!
-Cum este mărul faţă de pară?
(asemănări şi deosebiri)
PORTOCALIU- ASOCIAZĂ!
-Cu ce seamănă acest măr? (le vor fi
prezentate imagini cu obiecte care se
aseamana cu fructul)
GALBEN- ANALIZEAZĂ!
-Din ce este alcatuit marul? Se observa
partile componente ale fructului ales,
dupa caz (codita, seminte, mustacioara, Imagini reprezentan
coaja, miez). obiectele cu care s
VERDE- APLICĂ! aseamana fructe
-Din jumătăţi –> intreg: unirea fiecărei invatate
jumatati de fruct cu cealalta jumatate
corespunzatoare.
ALBASTRU ÎNCHIS-
ARGUMENTEAZĂ!
-Ce trebuie să facem cu fructele înainte
să le mâncăm? (spalatul pe maini,
spalatul fructelor, etc.)
Ne vom juca astfel, alegand
diferite fructe, până ce toti prescolarii
au fost numiti.
6.Obținerea performanței Se va prezenta un cos mare care sa Expunerea Cosul cu fructe
contina atat fructe, cat si legume Conversatia legume
specifice anotimpului toamna. Copiii Doua cosuri mici
vor trebui sa le sorteze in doua
cosulete separate („Cosuletul cu
fructe” si „Cosuletul cu legume”). Vor
fi felicitati copiii care triaza
fructul/leguma in cosul corespunzator.
7.Evaluarea activităţii Se realizeaza prin expunerea la tabla Plansa cu cosul Zan
magnetica a unei planse cu Cosul Toamna
Zanei Toamna. Prescolarii vor primi Jetoane cu fructe
cate un jeton cu un fruct de toamna pe
care va fi mentionat si numele
fiecaruia, jetoane pe care vor trebui sa
le plaseze pe plansa cu cosul.
8.Încheierea activității Voi face aprecieri verbale asupra Conversatia
modului in care s-a desfasurat
activitatea si a implicarii copiilor in
decursul acesteia
albastru deschis – compara
portocaliu – asociaza
galben – analizeaza
verde – aplica
albastru inchis – argumenteaza
dupa ce este aruncat cubul de catre propunator si fiecare copil va primi sarcina
corespunzatoare laturii pe care cade cubul

Elemente de joc: surpriza, miscarea, aplauzele, recompensele.

1 Demers didactic

S-ar putea să vă placă și