Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

SCOALA GIMNAZIALA, NR 3, VOLUNTARI


Data: 26.09.2022
Grupa: Mijlocie Albinute
Prof. Înv. preşcolar: VOICU FLORINA
Tema anuală de studiu: ,, CAND, CUM SI DE CE SE INTAMPLA?”
Tema zilei: ,,A SOSIT TOAMNA LA NOI, FENOMENE ALE NATURII”
Mijloc de realizare: Joc didactic
Tema activității: ,,A SOSIT TOAMNA LA NOI’’
Forma de activitate : activitate integrată: ALA+DȘ (Cunoaşterea mediului)
Tipul activităţii : Sistematizare și consolidare de cunoştinţe
Forma de organizare : frontal, individual, pe echipe;
Scopul activităţii : Consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu diferite aspecte ale anotimpului
toamna.
ALA1: Comportamente urmărite:
Bibliotecă:”Toamna în grădini şi livezi”
- să citească imagini cu aspecte de toamnă;
- să formuleze propoziţii corecte din punct de vedere gramatical cu cuvintele: toamna, fructe, legume.
Construcţii:”Căsuţe pentru păsărele”
- să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese;
- să relaţioneze cu colegii.
Joc de masă:”Puzzle cu legume”
- să analizeze materialele primite;
- să realizeze puzzle-ul.
ALA2 :”Carnavalul toamnei” – joc distractiv

Obiective operationale:
a). Cognitiv-informaționale:
- să descrie aspecte generale ale anotimpului toamna (fenomene ale naturii, schimbările survenite în natură, activitatea oamenilor
în grădini, livezi, adaptarea viețuitoarelor,etc.);
- să clasifice roadele toamnei: fructe, legume;
- să identifice răspunsuri adecvate ;
- să sorteze, fructele și legumele de toamnă ( cel puțin 3 elemente din fiecare categorie).
- să interpreteze corect cântecele și jocurile muzicale propuse;
b). Psiho-motorii:
- să execute mișcări sugerate de textul cântecelor;
- să dovedească îndemânare în mânuirea materialelor
- să respecte ritmul,succesiunea mișcărilor,sincronizarea acestora cu melodia.
c). Afective:
- să coopereze în cadrul jocului în vederea câștigării întrecerii;
- să participe la luarea deciziilor în echipa din care face parte.
Metode si procedee: jocul, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, Blazonul,
Copacul ideilor , expunerea, lucrul în echipă.
Mijloace didactice:
elemente de decor cu aspecte specifice toamnei, planșe cu imagini sugestive de toamnă, jetoane ;
ecusoane cu imagini ale legumelor şi fructelor;
tabla magnetică, plicuri cu probele de lucru;
coșuri cu fructe / legume;
Reguli de joc:
grupa de copii va fi împărțită în 2 echipe, în funcție de ecusoanele primite;
sarcinile de lucru se rezolvă în unități egale de timp pentru fiecare echipă;
răspunsurile corecte sunt recompensate cu frunze;
câștigă echipa care a rezolvat cele mai multe probe / are cele mai multe frunze.
Sarcinile jocului: corespund unui număr de 2 probe.
sortează corect legumele și fructele;
așezarea elementelor specifice anotimpului toamna pe grupe în funcție de cerințele date;
Elemente de joc :surpriza, colaborarea, mânuirea materialului, completarea Blazonului, completarea Copacului ideilor, ghicirea,
aplauzele, înregistrarea scorului.

Bibliografie:
Breben, S. şi colaboratorii, „Metode interactive de grup – ghid metodic”, Editura Arves, Craiova, 2002;
Preda, V., „Abordare în manieră integrată a activităţilor din grădiniţă”, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2005;
*** Curriculum pentru Educatie timpurie), 2019

5. DEMERS DIDACTIC

Nr. Evenimentul Strategii didactice


crt. didactic Conținut științific Metode și Materiale Forme de Evaluare
procedee didactice organizare
1. Moment Crearea condițiilor necesare bunei
organizatoric desfășurări a activității.
Aerisirea sălii de grupă.
Pregătirea materialelor didactice necesare
activității.
2. A bătut azi-noapte / Toamna la mine în
Captarea geam,/Cu picături de ploaie/ Ca-n - surpriza
atenției fiecare an. / Am primit-o în casă / Și - frontal - stimularea
odaia mea în grabă/ S-a umplut de - expunerea interesului pentru
fructe, legume și vânt , Dar și de o -conversația -Zâna activitate
sărutare… Toamnă
O voi prezenta pe ,,Zâna Toamna”care
are un coşuleţ cu mai multe plicuri.
Toamna: Permiteți-mi să mă prezint:
Zâna Toamna mă numesc,
Copacii îi împodobesc,
Într-un strai galben regesc
Eu sunt toamna cea ghidușă
Ce vă-mbie, jucăușă,
Ca din coșurile-ncărcate
Să alegeți ,pe gustate.
Astăzi vreau să-mi arătați
Dacă știți să vă jucați,
Bine toți să vă gândiți
Și să-mi spuneți tot ce știți!’’
3. Copiii împreună cu educatoarea
Reactualizarea descoperă o parte din darurile aduse
cunoștințelor de ,,Zâna Toamna” .
învățate Se organizează o conversație - conversația - aprecieri globale
anterior despre caracteristicile anotimpului - frontal
toamna. - coşuleţe cu
Copiii solicitați vor răspunde la legume,
întrebările puse de educatoare. fructe şi flori
Cine este această zână? (Zâna
Toamna)
De unde știm că este toamnă?
( Știm că este toamnă pentru că
frunzele îngălbenesc, se uscă și cad pe
pământ.)
De ce se îngălbenesc frunzele şi
cad ?
(Frunzele se îngălbenesc şi cad pentru
că se usucă din cauza frigului, vântului
, a ceţii şi a brumei ).

Care sunt bogățiile naturii


toamna?
(Bogățiile toamnei sunt: fructele, legumele)
4. Se anunță tema jocului ,,Bogățiile
Anunțarea Toamnei’’ și se motivează: - explicația -Zâna -frontal
temei și a ,,Zâna Toamnă dorește să afle ce frumos - conversaţia Toamna - observarea
știți să vorbiți despre frumusețile și
obiectivelor comportamentului
bogățiile ei’’.
Se prezintă obiectivele activității nonverbal
în termeni accesibili
copiilor ;
Se prezintă pe scurt conținutul
activității.
Copiii vor fi împărţiţi în două echipe în
5. funcție de ecusoanele primite de la Zâna - explicația
Desfăşurarea Toamna: echipa fructelor, echipa -conversaţia
legumelor.
activităţii
Concursul va avea două probe:
- Blazonul -pe echipe
PROBA 1 - ”BLAZONUL”
Voi lua un plic din coșul Toamnei și -
voi citi cerințele următoarei probe: problematizarea

” Dragi copii, Zâna Toamnă dorește să -jetoane


găsiți fructele din coșul ei și să puneți în - Blazonul fructe,
coşuleţ, iar legumele să le așezați în lădiță. legume,
Astfel echipa legumelor va alege legumele flori , aspecte
iar echipa fructelor fructele.” de toamnă
-individual - observarea
PROBA2-”COPACUL sistematică a
IDEILOR” comportamentului
copiilor
Copiii sortează aspecte ale - Copacul ideilor
anotimpului toamna, fructele,
legumele, florile de toamnă, așezându-le -exercițiul
în copacul Toamnei. - Copacul
La finalul jocului se numără frunzele ideilor
fiecărei echipe.
- stimularea
Câştigă echipa care la sfârşitul
concursului are cele mai multe frunze pe interesului
panou.

- încurajări
6. Evaluarea Evaluarea se face în mai multe moduri: -conversaţia -recompense -echipe verbale
performanțelor aprecierea grupei adverse, aprecieri - individual - aprecieri verbale
și încheierea individuale și aprecierea finală a
activității educatoarei.

S-ar putea să vă placă și