Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 01.11.2022
UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P. „PITICOT BARBĂ COT”
NIVEL: I (grupa mare )
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Păun Mariana
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI: Temă independentă
TEMA SĂPTĂMÂNII: „A sosit pe dealuri toamna”
TEMA ACTIVITĂȚII: Bogățiile Toamnei
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DȘ
FORMA DE REALIZARE:
SCOP: Consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu diferite aspecte ale anotimpului toamna.

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare, priceperi și deprinderi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat
1.2. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind instrumente şi metode specifice
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să descrie aspect generale ale anotimpului toamna
O2 – să sorteze fructe și legume de toamnă
O3 – să identifice răspunsurile corecte
O4 – să coopereze în cadrul jocului

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, exercițiul, lucrul în echipă
Mijloace de învățământ: elemente de decor cu aspecte specifice toamnei, ecusoane cu imagini ale fructelor și legumelor, coșuri cu
fructe și legume.
FORMĂ DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe echipe
DURATA: 30 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

REGULILE DE JOC:
- Grupa va fi împărțită în două echipe, în funcție de ecusoanele primite;
- Sarcinile de lucru se rezolvă în unități egale de timp pentru fiecare echipă;
- Răspunsurile corecte sunt recompensate cu frunze;
- Câștigă echipa care are cele mai multe frunze.

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019 – Anexa la ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4.694/2.08.2019
 Ezechil, L., Păiși Lăzărescu, M, (2015) – Laboratorul preșcolar, editura V&I Integral, București

DEMERS DIDACTIC
MOMENTELE CONȚINUTUL LECȚIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PRECEDEE DIDACTICE ORGANIZARE

1. Momentul Crearea condițiilor necesare desfășurării


organizatoric activității:
- Aerisirea sălii de grupă
- Așezarea pernuțelor în semicerc
2. Captarea Captarea atenției o voi face prin prezentarea Conversația scrisoare frontal
atenției unui cos cu fructe ce conține mai multe
plicuri de la Zâna Toamnă:
Permiteți-mi să mă prezint:
Zâna Toamna mă numesc,
Copacii îi împodobesc,
Într-un strai galben regesc
Eu sunt toamna cea ghidușă
Ce vă-mbie, jucăușă,
Ca din coșurile-ncărcate
Să alegeți ,pe gustate.
Astăzi vreau să-mi arătați
Dacă știți să vă jucați,
Bine toți să vă gândiți
Și să-mi spuneți tot ce știți!’’
3. Anunțarea Se anunță tema jocului ,,Bogățiile Explicația frontal Aprecieri verbale
temei și a Toamnei’’ și se motivează:
obiectivelor ,,Zâna Toamnă dorește să afle ce frumos
știți să vorbiți despre frumusețile și
bogățiile ei’’.
Se prezintă obiectivele activității în
termeni accesibili
copiilor ;
Se prezintă pe scurt conținutul
activității.
4. Prezentarea Copiii vor fi împărţiţi în două echipe în Explicația Coșul cu fructe și Individual Aprecieri verbale
conținutului funcție de ecusoanele primite de la Zâna legume
și dirijarea Toamna: echipa fructelor, echipa
învățării legumelor.

Concursul va avea două probe: Demonstrația


Proba 1:
Voi lua un plic din coșul Toamnei și voi
citi cerințe următoarei probe: Exercițiul

” Dragi copii, Zâna Toamnă dorește să


găsiți fructele din coșul ei și să puneți în
coşuleţ, iar legumele să le așezați în lădiță.
Astfel echipa legumelor va alege legumele
iar echipa fructelor fructele.”

5. Obținerea Pentru complicarea jocului avem proba a Exercițiul Frontal Aprecieri verbale
performațelor doua unde copiii vor trebui să sorteze
aspecte ale anotimpului toamna, fructe,
legume și flori de toamna, așezându-le în
copacul toamnei.
La finalul jocului se numără frunzele
fiecărei echipe.
Câștiga echipa cu cele mai multe frunze.
6. Asigurarea Se va realiza prin scurte întrebări despre Conversația Aprecieri verbale
retenției și a activitatea desfășurată:
transferului - Cum s-au numit echipele?
- Ce a trebuit să sortați?
- Care sunt fructele de toamnă? Dar
legumele?

7. Încheierea Se vor face aprecieri individuale și conversația Frontal, Aprecieri verbale


activității. colective cu privire la participarea la individual
activitate.

S-ar putea să vă placă și