Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

DATA: 09.11.2020

GRUPA: Mică 1

EDUCATOARE: Petcu Alina Constantina

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul științe

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoașterea mediului

TEMA ACTIVITĂȚII: „Ce a greșit toamna?”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare

MIJLOC DE REALIZARE: joc exercițiu;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

E1- Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat

COMPORTAMENTE VIZATE:

1.1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul


apropiat;

1.2. Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul


apropiat;

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacităţilor de cunoaştere şi înţelegere a


mediului, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia; stimularea
curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii înconjurătoare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – Să enumere trei caracteristici specifice anotimpului toamna;

O2 – Să identifice legumele specifice toamnei;

O3 – Să descrie într-o propoziție leguma aleasă.


METODE ȘI PROCEDEE: explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
conversația;

FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individual;

MATERIAL DIDACTIC: Zâna Toamnă, coșulețe, jetoane cu legume;

DURATA: 15-20 min

BIBLIOGRAFIE:

 „Curriculum pentru învățământul preșcolar 2019”;


 „Activități matematice în grădiniță”- Mihaela Neagu, Georgeta Beraru

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE
LECȚIEI DIDACTICE
1. Momentul Se vor creea condițiile psiho-pedagogice
organizatoric necesare pentru buna desfășurare a
activității:
 Aerisirea clasei;
 Pregătirea materialului didactic
necesar;
 Amenajarea mobilierului
2. Captarea Pe masă se va afla un coș plin cu legume Conversația Frontal
atenției de toamnă; li se va prezenta coșul
copiilor;

3. Anunțarea Atunci când Zâna Toamna a venit în țara Conversația Observarea


temei și a noastră, ea a încurcat lucrurile și a comportamen-
obiectivelor amestecat legumele de toamnă cu unele tului
din celelalte anotimpuri. Zâna te roagă
să o ajuți.
Se vor anunța obiectivele pe înțelesul
copiilor.
4. Dirijarea Explicarea jocului Conversația
Analiza
activității Copiii vor fi împărțiți în două echipe; răspunsurilor
într-un coșuleț vor fi puse mai multe
jetoane, fiecare jeton înfățișând o legumă
de toamnă și una din alt anotimp. Explicația
Pe rând, câte un copil de la fiecare
echipă trebuie să extragă un jeton, să
denumească legumele și să spună care
este cea specifică toamnei.

După fiecare răspuns echipa va primi


buline roşii pe panoul cu evidenţa
scorului şi vor fi aplaudaţi. Jocul se reia Observarea
Demonstrația comportamen-
pentru ambele echipe.
tului
Jocul de probă
Se va executa jocul de probă pentru a
vedea dacă au înțeles regulile.
Exercițiul
Jocul propriu-zis:
Denumeşte legumele din imagine şi
gaseşte-o pe cea specifică anotimpului
toamna.
Vor fi solicitaţi cât mai mulţi copii în
timpul jocului pentru a sesiza care este
răspunsul corect. În joc vor fi antrenaţi
toţi copiii, urmărindu-se realiarea
sarcinii didactice, vor fi corectate
greşelile de exprimare şi răspunsurile
corecte vor fi recompensate cu aplauze.

5. Obținerea Complicarea jocului Problematiza- Frontal


performanței Spune ceva frumos despre legumele pe rea
care le-ai identificat ca fiind legume de
toamnă. Observația
6. Încheierea În încheierea activităţii se vor face Conversația Frontal
activității aprecieri asupra modului în care au
răspuns şi s-au comportat copiii în
timpul activităţii. Vor fi numărate
bulinele obţinute de ambele echipe şi
astfel va fi desemnată echipa
câştigătoare.

S-ar putea să vă placă și