Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: Mică 1
DATA: 13.11.2020
EDUCATOARE: Petcu Alina Constantina
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul om și societate
ACTIVITATEA: Educație pentru societate
TEMA: „Vitamine. De la cine?”
TIPUL DE ACTIVITATE: joc exercițiu
FORMA DE REALIZARE: frontal
SCOPUL ACTIVITĂŢII: stimularea curiozității privind explicarea și înțelegerea
lumii înconjurătoare;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII:
1. Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat.
COMPORTAMENTE VIZATE:
1.1Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul
apropiat;
1.5Realizează în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului
folosind instrumente și metode specifice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 – să recunoască legumele din coș;
O2 – să descrie leguma aleasă;
O3 – să colaboreze cu colegii.
ELEMENTE DE JOC: aplauze, mânuirea materialului.
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia;
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: coș cu legume.
DURATA: 20-25 min
BIBLIOGRAFIE:
1. Curriculum pentru învățământul preșcolar, București, 2019.
2. Programa activitățiilor instructiv-educative în grădinița de copii.

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII EVALUARE


LECȚIEI DIDACTICE
1. Momentul Se asigură un climat optim pentru
organizatoric desfăşurarea activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic
necesar;

2. Captarea Se va realiza cu ajutorul unor Conversația


atenției ghicitori.

3. Anunțarea Va fi anunțat titlul jocului propus: Conversația


temei și a “Vitamine. De la cine?”.
obiectivelor Vor fi enunțate obiectivele pe
înțelesul copiilor.

4. Dirijarea Se explică jocul şi se enunţă Explicația


actvității sarcinile pe care le au copiii de
rezolvat.
Pe o măsuţă va fi aşezat un coș
plin cu legume specifice
anotimpului toamna. Voi
demonstra jocul alegând o legumă
și vorbind despre ea, despre Demonstrația
beneficiile ei pentru sănătate. Se
solicită un copil să aleagă o altă
legumă.

Jocul de probă se execută cu


ajutorul educatoarei.
Se trece la executarea jocului de
către copii în care aceştia vor
alege câte o legumă și o vor
descrie. În timpul executării
jocului, voi urmări realizarea
sarcinii şi voi sprijini pas cu pas
derularea jocului având în vedere
respectarea regulilor şi a sarcinii
de joc. Răspunsurile corecte vor fi
aplaudate.
Conversația
Varianta 1: Se alege o legumă, se
denumește și se descrie; se discută
despre beneficiile acesteia pentru
sănătate, despre modul în care
poate fi consumată

5. Încheierea Se vor face aprecieri asupra Conversația


activității modului în care au răspuns copiii
la activitate.

S-ar putea să vă placă și