Sunteți pe pagina 1din 4

Ministerul Educației şi Cercetării al Republicii Moldova

Colegiul Pedagogic ”A. Mateevici” mun. Chișinău

Proiect didactic
Subiectul:
Joc didactic ”Spune ce ai gustat”

Realizat-Bobob Cristina 32PR


Metodist-Danii Nina
Educator-Golovei Ludmila
Chișinău2023

GRUPA : (4-5 ani)


TEMA:,.Spune ce ai gustat”
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
Durata:10-20min.
SCOPUL ACTIVITATII:
Educarea sensibilitatii gustative,olfactive,tactile și vizuale prin antrenarea analizatorilor corespunzatori;perfectionarea
posibilitatilor de asociere a unor insusiri cu obiectele carora le apartin.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1-să analizeze gusturile produselor;
O2-sa explice produsul primit de la educatoare ;
O3- sunt prestabilite si obligatorii pentru toți participanții.
SARCINA DIDACTICĂ: Recunoasterea si denumirea corecta a gustului a unor alimente de baza si a unor insusiri
stabilite prin intermediul celorlanti analizatori,raportarea insusirilor la obiectele care le poseda
REGULA JOCULUI:Copilul,legat la ochi,trebuie sa determine alimentul dupa pipait,gust,miros si sa-l
denumeasca.Vecinul lui confirma corectitudinea raspunsului si cauta un aliment cu gust asemanator.
ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, surpriza, aplauze.
METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, analizator, jocul, stimulente .
MATERIAL DIDACTIC: Zahar,lamaie si alte alimente cu gust dulce,acru,sarat,amarui.
BIBLIOGRAFIE:
https://infogradinita.blogspot.com/p/blog-page.html
https://jocuri-didactice.blogspot.com/2014/05/jocuri-didactice-pentru-educarea.html
https://www.rasfoiesc.com/educatie/didactica/JOCURI-DIDACTICE-SI-EXERCITII-84.php

Desfăşurarea jocului.
Nr. Evenimentul Ob. Activitatea educatorului Activitatea copiilor Strategii Evaluarea
crt. didactic didactice

1. Moment Aerisirea salii de grupă, intrarea ordonata a Copii se pregătesc pentru a Conversația,atenția Observarea
organizatoric copiilor și asezarea lor pe scăunelele dispuse desfăşurarea activităţile de ,abilități.
într-un cer ,in centrul covorului. joc în grupă.
2. Captarea Educatoarea cheama la masa ei un copil pe Ascultă atent educatoarea Conversația Observarea
atentiei care il leaga la ochi,apoi il serveste cu un Dorința.
aliment pe o farfurie. Explicaţia
Martine
3. Anunțarea și Urmează explicarea jocului, enunțând Conversatia Prin
explicarea sarcinile ce le au de rezolvat și regulile lui. Explicatia elaborarea a
jocului. O1 La semnalul ei"gusta si spune ce este"el Demonstrația comversaţiei
gusta si spune ce a mancat.Daca e prin întrebări
cazul,copilul are voie sa cerceteze alimentul Copii gustă produsele și adresate copii
si cu alti analizatori,pentru a-l ghicesc ce gust are. în timpul
recunoaste.Vecinul copilului este chemat sa O farfurie cu fructi clasificărilor
verifice daca raspunsul este corect si cauta si legume. realizate ale
pe masa educatoarei un alt aliment cu gust activități.
asemanator si-l arata copiilor.

4. Desfasurarea O2 Pentru a vedea dacă toți copii și-au însușit Copii îndeplinesc cerințele Explicatia.
jocului de regulile jocului vom desfășura un joc de jocului. Un copil numit de aprecieri
probă. proba. Dacă este nevoie explicațiile vor fi educator realizează jocul de Demonstratia verbal
reluate. probă. observarea
Jocul
O3
curaj

Aplauze
5. Desfasurarea O1 Se trece apoi la desfășurarea propriu-zisă a Copii participă la joc, Explicația. Observarea,
propriu-zisă a jocului. Voi urmări buna desfășurare a îndeplinesc cerințele jocului Demonstrația aprecieri
jocului. O2 jocului, intervenind ori de câte ori este redactat de educator. Jocul verbal
cazul. Voi observa dacă se respectă regulile învoința curaj
O3 jocului. Aplauze voința
Întrebările adresate:
Ce gus are produsel,cu se aseamănă?
6. Încheierea In coplicarea jocului,educatoarea spune ce Copii primesc câte un Conversatia Observarea
activității. gust are alimentul respectiv,iar copiii indica fruct/legume din hârtie aprecieri
alimente cu gust corespunzator.Castigator pentru participarea la Demonstrația curaj
este copilul care denumeste cel mai mare activitate .
numar de alimente cu gust asemanator.In Explicatia
functie de nivelul grupei,cerintele pot sa fie
mai diferentiate(alimente sarate,mai putin
sarate,alimente cu gust dulce acrisor)

S-ar putea să vă placă și