Sunteți pe pagina 1din 5

SCOALA GIMNAZIALA RACACIUNI

GRADINITA CU PROGRAM NORMAL RACACIUNI

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 19 martie 2019


EDUCATOARE: Popa Dorina Maria
GRUPA: Mare
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: „Eu spun una, tu spui multe”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoştinţelor
OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Consolidarea deprinderii de a folosi corect singularul și
pluralul substantivelor și al adjectivelor, de a preciza sunetul cu care începe cuvântul, de a
găsi litera corespunzătoare primului sunet și de a alcătui propoziții corecte din punct de
vedere gramatical, respectând acordul între subiect și predicat.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 Să găsească forma de singular și plural a substantivelor;
O2 Să precizeze primul sunet cu care începe cuvântul;
O3 Să găsească litera corespunzătoare primului sunet și să o așeze în dreptul cuvintelor;
O4 Să formuleze propoziții dezvoltate, în care să utilizeze substantivele respective;.
SARCINI DIDACTICE:
Alegerea unui jeton, reprezentând un obiect și numirea acestuia;
Găsirea formei de plural a substantivului.
Identificarea sunetului cu care începe cuvântul care denumeşte imaginea prezentată pe jeton
și găsirea literei corespunzătoare sunetului.
Alcătuirea unei propoziții dezvoltate, folosindu-se de imaginea de pe jeton.
REGULI DE JOC:
Copiii solicitați aleg un jeton de pe măsuță, denumesc imaginea și cer colegilor să spună
opusul acesteia, (plural). Se așează pe măsuță jetonul cu un singur obiect, alături se așează
jetonul cu mai multe obiecte. Se precizează sunetul inițial și se caută și se așează litera
corespunzătoare sunetului, lângă imagini. Copiii alcătuiesc propoziții folosind corect
substantivele la singular și plural.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ȘI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, conversaţia dirijată, jocul didactic,
exerciţiul, problematizarea.
MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: jetoane cu imagini și cu litere.
FORME DE ORGANIZARE: activitate fontală şi individuală.
BIBLIOGRAFIE:
- Ioan Damșa, Maria Toma-Damșa și Zoe Ivănuș -„Dezvoltarea vorbirii în grădinița
de copii și în clasele I și a II-a” Ed. Didactică și Pedagogică, R.A.București, 1996
„Programa activităţii instructiv-educative în grădiniţa de copii” MEC, Editura V&I Integral,
Bucureşti 2005.
Ileana Hangiu, Cireșica Raclaru -„Jocuri pentru preșcolari” Editura Aramis, București,
2005.
Magdalena Dumitrana. „Educarea limbajului în învăţământul preşcolar” Ed. Compania,
Bucureşti, 1999.
DESFĂŞURAREA JOCULUI

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode şi Mijloace de Instrumente
procedee învăţământ Indicatori
1. Captarea Se va face printr-o A. Observaţia
atenţiei conversaţie despre asupra copiilor.
anotimpul de primăvară. B. Modul în care
(În ce anotimp suntem? Conversaţia răspund.
Care sunt vestitorii acestui
anotimp?)
Zâna Primăvară ne-a
trimis această geantă cu
mai multe jetoane.
2.Anunţarea Astăzi ne vom juca jocul: A. Observaţia
temei şi a – „Eu spun una, tu spui Conversaţia asupra copiilor.
obiectivelor multe”,pentru a ne Explicaţia B. Reacţia copiilor
demonstra că voi ştiţi la anunţarea temei.
multe lucruri despre
cuvinte.
3. Voi solicita câte un copil
Prezentarea să vină la măsuța cu
regulilor de jetoane, să ia un jeton, să
joc denumească imaginea, să Explicaţia A. Observaţia
precizeze cum se spun asupra copiilor.
„mai multe” obiecte de Jocul didactic B. Gradul de
același fel. Un alt copil Jetoane cu: înţelegere a
este solicitat să identifice fluturași, regulilor explicate.
primul sunet din cuvânt, flori,
să găsească litera pomi înfloriți,
corespunzătoare primului rândunele,
sunet și să o așeze lângă gărgărițe…
cartonaș. Apoi vom
alcătui câte o propoziție
cu cuvântul respectiv.
4. Se desfăşoară un joc de
Desfăşurarea probă, pentru a verifica Demonstraţia A. Observaţia
jocului de modul în care au înţeles asupra copiilor.
probă copiii regulile jocului. exerciţiul Jetoane B. Modul în care
Răspunsurile corecte vor participă la joc.
fi aplaudate .
5. Este numit un copil care Exerciţiul
Desfăşurarea să ia un cartonaș, sa
propriu-zisă denumească imaginea , să
a jocului spună cum se spun mai A. Observarea
multe, etc. conform Jocul didactic modului de
regulilor. Răspunsurile Explicaţia implicare în joc al
corecte vor fi aplaudate. Conversaţia Jetoane copiilor .
Jocul continuă până ce euristică B. Respectarea
fiecare copil este solicitat regulilor jocului.
să participe la joc.
6. Obţinerea Se va împărți grupa în
performanţei două echipe. Echipa Problematizarea
ghioceilor și echipa A. Observarea
viorelelor. Un copil din Exercițiul modului de
prima echipă, alege un Jetoane implicare în joc al
jeton, îl denumește. copiilor .
Exemplu: „Pe jetonul meu
este un fluture”. Echipa
cealaltă alcătuiește
propoziții folosind
cuvântul cu mai Buline
mulți.(substantivul la
numărul plural). Exemplu:
„Fluturii zboară la flori.”
Fiecare răspuns corect
este recompensat cu o
bulină roșie.
7. Evaluarea Copiii sunt solicitaţi să A. Observ reacţia
activităţii numere numărul bulinelor copiilor la
primite de fiecare grupă şi exerciţiul Jetoane cu cifre anunţarea
să aşeze cifra câştigătorilor.
corespunzătoare pe B. Gradul de
panou. implicare în acest
Apreciez participarea moment.
copiilor la joc, respectarea
regulilor, a ordinii şi
disciplinei în timpul
activităţii
9. Încheierea Câştigătorii vor fi
activităţii aplaudaţi de copiii din
grupă .

S-ar putea să vă placă și