Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr. 308

DATA: 14.02.2020

PROFESOR: Albu- Trașcă P. (Marcu) Raluca Gabriela

NIVELUL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: II (5-6 ani)/ Grupa Mare B- Margaretelor

TEMA ANUALĂ: Cum este/ a fost și va fi aici pe pământ?

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Viețuitoare de ieri și de azi

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: Viețuitoarele din adâncuri

DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii

DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Limbă și Comunicare

CATEGORIA ACTIVITĂȚII: Activitate de educare a limbajului

TEMA ACTIVITĂȚII: Eu spun una, tu spui multe

TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare a cunoștințelor

MIJLOCUL DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea deprinderii de a utiliza formele de singular și plural, de a preciza sunetul inițial al cuvintelor, respectiv
a literei corespondente și de a le contextualiza în alcătuirea de propoziții, respectând acordul dintre subiect și predicat;

1
OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:

O1- Să denumească forma de singular și plural a cuvintelor;

O2- Să precizeze sunetul inițial al cuvântului;

O3- Să așeze pe tablă litera corespunzătoare sunetului inițial al cuvântului;

O4- Să alcătuiască propoziții, contextualizând formele de singular și plural ale cuvintelor.

SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea și denumirea cuvintelor cu formă de singular/ plural, identificarea sunetului inițial și asocierea
acestuia cu litera, alcătuirea propozițiilor cu formele de singular/plural ale cuvintelor;

REGULILE JOCULUI:

 Aruncarea cubului;
 Denumirea imaginii prin forma de singular/ plural a cuvântului;
 Identificarea sunetului inițial al cuvântului ce denumește imaginea și găsirea literei corespunzătoare sunetului;
 Alcătuirea de propoziții cu formele de singular/ plural ale cuvintelor

ELEMENTELE JOCULUI: surpriza, aplauzele, închiderea și deschiderea ochilor;

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: surpriza, cubul, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea.

RESURSE: cubul, jetoane magnetice cu o viețuitoare/mai multe viețuitoare din adâncuri, tabla magnetică, ecusoane cu delfini și caracatițe,
jetoane cu litere, buline roșii, jetoane cu cifre.

2
FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontală, individuală, pe grupe

LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă;

DURATA: 30- 35 min.

BIBLIOGRAFIE:

***Curriculum pentru educație timpurie, MEN, 2019;


Dumitrana Magdalena, Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, volumul II „Comunicare scrisă“,Editura Compania, Bucureşti, 1999 ;
Ruiu Georgeta, Breben Silvia., Gongea Elena, Metode interactive de grup – ghid metodic pentru învăţământul preşcolar., Editura Arves, 2007;
Mitu Florica, Antonovici Ștefania, Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar, Editura Humanitas, București,
2005;

3
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare


activității
1.Organizarea Asigurarea condițiilor necesare pentru buna desfășurare a activității: Observarea
Aerisirea sălii de grupă;
activității comportamentului
Aranjarea scaunelelor în formă de semicerc;
copiilor
Pregătirea materialului didactic;
Aranjarea copiilor pe scăunele.
2. Captarea Se face prin găsirea unei sticle de pe fundul mării, ce conține un mesaj Conversaţia Aprecieri pozitive
atenţiei secret de la peștele Nemo. Observația asupra răspunsurilor
Nemo are nevoie de ajutorul copiilor și le-a trimis acestora o surpriză: Surpriza copiilor
un săculeț cu mai multe jetoane și două cuburi colorate cu imaginile Frontal
viețuitoarelor din adâncuri.
3. Anunţarea Se anunță tema și obiectivele pe înțelesul copiilor, respectiv a jocului: – Conversaţia Observarea
temei şi a „Eu spun una, tu spui multe”. Explicaţia comportamentului
obiectivelor Frontal copiilor
4. Desfășurarea a.Explicarea regulilor de joc Explicaţia Observaţia asupra
activității Se vor prezenta regulile jocului. Se va prezenta sarcina: pe rând, câte un Jocul didactic copiilor
copil solicitat va arunca cubul, va denumi imaginea cu forma de Cubul Gradul de înţelegere
singular, va preciza forma de plural a cuvântului, va alcătui propoziții Frontal a regulilor explicate

4
folosind cuvintele la singular și plural.
Se solicită un copil pentru a repeta regulile jocului.

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

b.Desfăşurarea jocului de probă


Demonstraţia Observaţia asupra
Se desfăşoară un joc de probă, pentru a verifica modul în care au înţeles
Exerciţiul copiilor
copiii regulile jocului.
Jocul didactic
Cubul Gradul de înţelegere
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
Frontal a regulilor explicate

c.Desfăşurarea jocului propriu-zis


Se va prezenta sarcina de lucru:
Exerciţiul Aprecieri pozitive
Pe rând copiii sunt solicitați să arunce cubul, să denumească forma de
Jocul didactic asupra acțiunilor și
singular, să identifice forma de plural și să alcătuiască propoziții
Cubul răspunsurilor
folosind cuvintele la singular și plural, conform regulilor jocului.
Frontal copiilor

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate. Individual

Varianta I
Exerciţiul Aprecieri pozitive
Se va prezenta sarcina de lucru:
asupra acțiunilor și

5
Un copil solicitat va extrage un jeton din săculeț, va denumi imaginea și Jocul didactic răspunsurilor
îl va așeza pe table magnetică. Un alt copil va căuta pe masă jetonul Jetoane cu animale copiilor
specific formei de plural, îl va denumi, îl va așeza pe tabla magnetică, din adâncuri
lângă jetonul corespondent cu viețuitoarea marină (singular- plural). Frontal
Individual
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

Aprecieri pozitive

Varianta a II-a Exerciţiul asupra acțiunilor și

Se va prezenta sarcina de lucru: Jocul didactic răspunsurilor

La bătaia din palme a educatoarei, copiii închid ochii. Pe tablă este Surpriza copiilor

așezat elementul surpriză- un jeton ce repezintă o imagine cu o Jetoane cu animale


viețuitoare/ mai multe viețuitoare marine. Copiii sunt solicitați să din adâncuri
denumească forma corectă de singular sau plural și să alcătuiască Frontal
propoziții dezvoltate folosind formele identificate.

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate.

Observaţia asupra
d.Complicarea jocului
copiilor
Se va prezenta sarcina de lucru: Exercițiul

Copiii sunt impărțiți în două echipe (echipa delfinilor și echipa Jocul


Gradul de înţelegere

6
caracatițelor). Jetoane cu viețuitoare a regulilor explicate
Un copil din echipa delfinilor este solicitat să aleagă un jeton de pe din adâncuri
masă, să îi denumească forma de singular/ plural și să îl așeze pe tabla Jetoane cu litere
magnetică. Buline roșii
Un copil din echipa caracatițelor este numit să identifice primul sunet al Pe grupe
cuvântului, să găsească jetonul cu litera corespunzătoare sunetului și să
o așeze pe tablă lângă jetonul corespunzător.

Fiecare răspuns corect este recompensat cu o bulină roșie.


5. Evaluarea Copiii sunt solicitaţi să numere bulinele primite de fiecare echipă şi să Explicația Observarea
activităţii aşeze cifra corespunzătoare pe tabla magnetică. Exerciţiul reacţiilor copiilor la
Câştigătorii vor fi aplaudaţi de copiii din grupă. Buline roșii anunţarea
Jetoane cu cifre câştigătorilor.
Gradul de implicare
în joc
6. Încheierea Se apreciază participarea copiilor la joc, respectarea regulilor, a ordinii Conversația Aprecierea
activităţii şi disciplinei în timpul activităţii. Recompense rezultatelor
Se oferă recompense- Diploma pentru cel mai bun prieten al lui Nemo

S-ar putea să vă placă și