Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT :
EDUCATOARE : Ciuciuc Adriana
DATA : 17.01.2024
NIVELUL/GRUPA : Nivel II /Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Când,cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,, Hai la joacă afară’’
DOMENIUL EXPERIENTIAL : Domeniul limbă si comunicare (DLC)
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII : ,,La zăpadă’’
TIPUL ACTIVITĂȚII : Consolidare de cunoștinţe,priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la formularea de propoziții și despărțirea
în silabe a cuvintelor.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :


-Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă);
-Exprimarea orală a mesajului,emoțiilor(comunicare expresivă).

COMPORTAMENTE VIZATE:

-Pronunță corect sunetele specifice limbii române


-Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc,în situații uzuale,în calitate de
vorbitor
-Exersează și extinde progresiv vocabularul.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili :
-Să formuleze propoziții simple și dezvoltate,pe baza imaginilor;
-Să completeze propozițiile eliptice cu imaginea care reprezintă cuvântul lipsă.
-Să despartă în silabe cuvintele, precizând numărul acestora;
-Să utilizeze corect forma de plural a substantivelor.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode și procedee: explicația,conversația,problematizarea,exercițiul,jocul,
Material didactic : om de zăpadă,cub,tabla magnetică,jetoane cu diferite
imagini,laptop,recompense.
Durata : 30 minute
SARCINA DIDACTICĂ :
-Formularea de propoziții simple și dezvoltate;
-Completarea propozițiilor eliptice cu cuvintele corespunzătoare.
-Utilizarea corectă a formei de plural a imaginilor ilustrate pe jetoane;
-Despărțirea în silabe a cuvintelor cu precizarea numărului acestora;

REGULI DE JOC :
-Câte un copil va arunca cubul,denumind imaginea reprezentată pe una din fețe și
alcătuind o propoziție cu acel cuvânt.
-Copilul numit de educatoare va despărți în silabe cuvântul care denumește răspunsul la
ghicitoare,precizând numărul acestora;
-Pe rând,câte un copil va învârti roata(wordwall) denumind imaginea descoperită și
formulând o propoziție cu forma de plural a cuvântului respectiv.
-Fiecare răspuns corect va fi aplaudat.

ELEMENTE DE JOC :
-Surpriza;
-Aplauze;
-Recompense.

BIBLIOGRAFIE :

1.Curriculum pentru învățământul preșcolar, M.E.N., 2019;


2. Piramida cunoașterii, Ed. Diamant, 2014,
3.C. Petrescu, 2010, “ Educația Timpurie-o prioritate a învățământului românesc”,
Editura Cartea Didactică, București.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

EVENIMENT CONȚINUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC ACTIVITĂȚII Material Metode
didactic
1.Moment Se vor asigura condițiile
organizatoric necesare pentru buna
desfășurare a activității.
2.Captarea Se va realiza prin prezentarea
atenției invitatului surpriză:omul de Om de zăpadă Conversația
zăpadă.
3.Anunțarea Se anunță titlul jocului:,,La
temei și a zăpadă’’.Obiectivele vor fi Explicația
obiectivelor prezentate într-un mod
accesibil copiilor.
4.Dirijarea 1.Explicarea regulilor
învățării jocului:
Se prezintă copiilor sarcina
didactică și regulile
jocului.Copiii sunt așezați în
semicerc,având la îndemână
materialele necesare Explicația
desfășurării jocului.Copilul
numit va arunca cubul,va
denumi imaginea și va alcătui
o propoziție.
Fiecare sarcină rezolvată Conversația
corect va fi aplaudată. Aprecierea
exprimării
2.Jocul de probă. Cubul cu corecte
Se efectuează jocul de probă imagini
pentru verificarea însușirii
regulilor. Frontală

3.Desfășurarea propriu-zisă
Se trece la executarea Explicația
propriu-zisă a Individuală
jocului,urmărindu-se
respectarea regulilor acestuia.
Exercițiul
Varianta I Tabla Jocul
magnetică
Pe tabla magnetică sunt scrise
mai multe propoziții din
cadrul cărora lipsesc Jetoane Aprecieri
cuvinte(propoziții eliptice).De Conversația verbale
jur -împrejurul acestora se
află mai multe
jetoane.Educatoarea citește
copiilor o propoziție eliptică
iar aceștia au ca sarcină să
intuiască cuvântul lipsă,să Problematizarea
aleagă jetonul ce reprezintă
cuvântul respectiv și să-l
așeze în locul corespunzător
pentru a întregi propoziția.

Varianta II

Se recită copiilor de către


educatoare câte o Piramida
ghicitoare.Aceștia rezolvă
ghicitoarea,despart în silabe Jetoane
cuvântul,apoi aleg jetonul ce
reprezintă răspunsul la
ghicitoare și îl așază în
piramidă în locul
corespunzător astfel:cuvintele
alcătuite din trei silabe,în
partea de jos a
piramidei,cuvintele alcătuite
din două silabe,la mijlocul
piramidei,iar cuvintele
monosilabice,în vârful
piramidei.
5.Obținerea Complicarea jocului Explicația
performanței Copilul numit de educatoare Individuală
învârte roata (wordwall), laptop Exercițiul
denumește imaginea,specifică
forma de plural și formulează Problematizarea Aprecieri
o propoziție cu aceasta. verbale
Jocul
6.Evaluarea Se va realiza prin adresarea Conversația Frontală
activității unor întrebări referitoare la Aprecieri
jocul desfășurat. verbale
7.Încheierea Se fac aprecieri individuale
activității și colective asupra modului în Recompense Conversația Aprecieri
care copiii au participat la globale
activitate și se oferă
recompense.

S-ar putea să vă placă și