Sunteți pe pagina 1din 9

JOC DIDACTIC

„SILABELE VESELE ”
PROIECT DIDACTIC

PROPUNATOR: Tinka Adriana - Zenovia


DATA: 12.06.2023.
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.P. 55, Oradea
GRUPA: Mijlocie B
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Ce și cum vreau sa fiu? ’’
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Fii mândru de mine!’’
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Vreau sa fiu ... ’’
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Vreau sa fiu brutar’’
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul limba și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la
analiza, sinteza lexicala si fonetica (despărțire în silabe)
Verificarea și consolidarea deprinderii de a se exprima in propozitii
simple si dezvoltate, corect construite din punct de vedere gramatical;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Cognitive
 Sa alcatuiasca propozitii date pe baza imaginilor;

 Sa denumeasca corect imaginea,sa desparta in silabe cuvintele pe care le denumesc si sa


specifice numarul silabelor;

 Să verbalizeze acțiunile întreprinse și constatările efectuate, utilizând un limbaj adecvat.

Afective:
 Să participe activ, cu interes la desfășurarea activității;
 Să exprime trăiri afective proprii specifice activității;

Psihomotorii:
J Să adopte o poziție corectă pe tot parcursul activității;
J Să mânuiască cu grijă materialul didactic.

SARCINA DIDACTICĂ:
Să recunoască și să denumească imaginile de pe jetoane;
Să formeze propoziții în funcție de jetonul ales;
Să desparta în silabe cuvântul din imagine.
Sa descrie,compare,analizeze,asocieze,aplice,argumenteze meseria de brutar.
REGULILE JOCULUI:
1. Copiii numiți cu ajutorul baghetei magice vor rezolva sarcinile în funcție de cerință;
2. Trebuie să răspundă numai la solicitare;
3. Pentru completarea raspunsului ,va ridica doua degetele;
4. Copiii se vor transforma în ajutoarele brutarului și vor trebui să recunoască imaginile de
pe jetoane;
5. Să respecte sarcinile jocului.
6. Asculta,apreciaza răspunsurile colegilor
7. Sa rostogoleasca cubul pentru a răspunde cerintelor.

ELEMENTE DE JOC: „Saculetul buclucas”,bagheta magică ,cosul, jetoanele,aplauze,


închiderea și deschiderea ochilor,cautarea „ intrusului”.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: Conversația, expunerea, explicația, demonstrația, observația,
exercițiul, jocul, conversația euristică, problematizarea,gandirea critica
b) Resurse materiale: „Saculetul buclucas ”,coșuleț cu jetoane, bagheta magică,
recompense; Cubul,Centrul tematic „Brutaria”
c) Forme de organizare: Frontal, individual.

DURATA: 25 minute
LOCUL DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă
RESURSE UMANE : 24 COPII
BIBLIOGRAFIE:
 Cerghit, I., (2006), Metode de învăţământ. Iaşi, Polirom.
 Curriculum pentru educația timpurie OMEN 4694/02.02.2019

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTARII


 1 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute ;
 2 Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare ;
 3 Premise ale citirii și scrierii, în contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE VIZATE
 1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă) ;
 1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă) ;
 2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă);
 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
 2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului ;
 3.2. Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu
litere;
 3.3. Identifică prezența mesajului scris, apreciază și valorifică mesajul scris în activitățile
curente ;
 3.4. Asimilează unele elemente ale scrisului și folosește diferite modalități de comunicare
grafică și orală pentru transmiterea unui mesaj.
DEMERS DIDACTIC

Eveniment Conținut științific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1.Moment Se asigură condițiile optime Centrul Observarea
organizatoric desfășurării activității: Tematic comportamentului
aranjarea mobilierului; „Brutaria” non verbal al
1 Min Aranjarea materialului copiilor.
didactic necesar desfășurării
activității.
Aranjarea centrului tematic
2.Captarea Introducerea în joc,se face Conversația „Saculetul Frontal Observarea
atenției sub formă de surpriză, prin buclucas” comportamentului
intermediul unui saculet, copiilor
2 Min ”Saculetul buclucas” și a Sortul și
vestimentatiei mele. boneta
,, Dragi copii din grupa
mijlocie B , mă bucur să vă
cunosc! Haideti sa vedem
dacă ghiciți voi ce ne vom
juca astăzi.
Am aflat cu bucurie de la
doamna educatoare că
sunteți politicoși, tare isteți
și cuminți, De aceea, v-am
adus câteva materiale
frumoase cu care voi să mă
ajutați să desfășurăm jocul
de astăzi.
Copiii vor ghici în ce sunt
eu îmbrăcată,descoperind
astfel tema jocului nostru. Frontal
Un copil desemnat de catre
mine , va scoate jetonul din
saculet,apoi va descrie Individual
imaginea.

Vă rog să nu uitați de
regulile grupei: ,sa ridicați
doua degetele când doriți sa
răspundeți,să vorbiți cu voce
potrivita, să îi ajutăm pe cei
care au nevoie, să-i
ascultăm pe cei care
vorbesc! ’
3. Reactualizarea Se vor adresa câteva Conversația Analiza
cunoștințelor întrebări referitoare la răspunsurilor
anterioare meseria de brutar Frontal copiilor
„Ce credeți ca face un
2 Min brutar,la brutarie?”
„Ce ingrediente credeți voi
ca folosește un brutar?”
Sunteți pregătiți să fiți azi
ajutorul meu în brutarie?

4. Anunțarea Se anunţă tema activităţii : Conversația Frontal Observarea


temei și a „VREAU SA FIU BRUTAR” comportamentului
obiectivelor joc didactic şi se prezintă copiilor
obiectivele urmărite pe Expunerea
înţelesul copiilor:
2 Min O1: Sa denumeasca
imaginea de pe jeton
O2:Sa desparta în silabe
cuvintele de pe jeton;
O3:Sa formuleze propoziții
cu imaginea de pe jeton;
O4:Să coopereze în
realizarea sarcinilor;
O5: Să participe cu interes
la activitate, într-o Explicatia
atmosferă destinsă, plăcută
O6: Să denumească
materialele puse la
dispoziție, mânuindu-le;
O7:Să verbalizeze acțiunile
întreprinse și constatările
efectuate, utilizând un
limbaj adecvat.
5. Dirijarea Explicarea și demonstrarea Expunerea Frontal Observarea
învățării jocului și a regulilor: sistematică a
Se vor anunța regulile și comportamentului
15 Min sarcinile jocul Conversația copiilor
1.Copiii numiți cu ajutorul
baghetei magice vor rezolva
sarcinile în funcție de
cerință;
2.Trebuie să
răspundă numai la
solicitare;
3.Pentru completarea Explicația Bagheta
raspunsului ,va magică
ridica doua degetele;
4.Copiii se vor
transforma în
ajutoarele brutarului
și vor trebui să
recunoască imaginile
de pe jetoane;
5.Să respecte
sarcinile jocului. Cubul
6.Asculta,apreciaza
răspunsurile
colegilor
7.Sa rostogoleasca cubul Demonstrați
pentru a răspunde a
cerintelor.ui:
Jetoane cu
VARIANTA 1 produse de
 Recunoașterea și patiserie
denumirea
imaginilor de pe Individual
jetoane Observarea
 Despărțirea în silabe capacității de a
a cuvantului de pe recunoaște
jeton imaginile
 Formarea de Jocul
propozitii. Bagheta Observarea
Cu ajutorul baghetei magice magica capacității de
și a versurilor desparți în silabe
„Bagheta se rotește Exercițiul Jetoane cu
Si la tine se opreste” copilul imagini Observarea
ales de bagheta magică va fi Conversația capacitatii de a
nevoit sa aleaga un jeton din formula propoziții
cosulet,sa denumeasca
imaginea,sa desparta în
silabe cuvântul
respectiv,apoi sa formuleze Jocul
o propozitie.
Pentru a demonstra jocul,
voi numi cu ajutorul Observarea
baghetei un copil,care va capacității de
duce la bun sfârșit sarcinile. Exercițiul verbalizare a
Desfășurarea jocului de acţiunilor
probă: efectuate
Pentru a înțelege mai bine
jocul, voi alege un copil cu
ajutorul baghetei magice și
va rezolva sarcina
următoare :
 1. Denumește ceea
ce vezi în imagine.
(paine)
 2.Desparte cuvântul
în silabe(cu mana Analiza gandirii
sub barbie,cu bătăi critice
din palme) (pai-ne)
 3..Alcatuieste o
propozitie cu
cuvântul din
imagine. Flip-chart
Brutarul face pâine. Marker
Voi reprezenta grafic
despărțirea în silabe pe flip-
chart
Desfășurarea jocului
propriu-zis:
Copiii vor fi ajutorul
brutarului și vor trebui sa
rezolve sarcinile didactice.
Sarcina nr. 1-,,Recunoaște și
denumește imaginea de pe
jeton”
Sarcina nr. 2- ,,Desparte în
silabe cuvântul din imaginea
aleasa de tine”
Sarcina 3 – „Formeaza o
propozitie cu cuvântul din
imagine”
VARIANTA 2
Se va realiza cu ajutorul Metoda Cubul
metodei „Cubul”. Cubul
Copiii sunt asezati în
cerc.Bagheta magică va
alege un copil care va
începe jocul.
Întrebările de pe fetele
cubului vor fi adaptate pe
înțelesul copiilor.
6. Obținerea Complicarea jocului Individual Analiza
performanței și Copiii vor închide ochii,apoi răspunsurilor
asigurarea voi introduce un jeton care copiilor
transferului nu face parte din tema
noastră.
1 Min Copilul care ridica mana
primul va trebui sa găsească Observarea
„intrusul ” în cosul cu jetoane. atentiei
distributive

7. Asigurarea Se va realiza prin jocul Conversația Frontal Analiza


conexiunii Adevărat sau Fals euristică răspunsurilor
inverse(a Copiii,este adevărat ca noi copiilor
feedback-ului) și am vorbit astăzi despre
evaluarea animale?Fals
performanței Este adevărat ca am vorbit
noi astăzi despre meseria de
1 Min brutar? Adevarat
8. Se fac aprecieri generale Recompense Frontal Aprecieri verbale
Retenția/Încheiere privind modul de participare Stelute
a activității la activitate - răspunsurile și colorate
activitatea copiilor. Copiii
1 Min vor fi recompensați pentru
buna desfășurare a
activității.

S-ar putea să vă placă și