Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa P.N. „Căsuţa poveştilor” – Şcoala gimnazială nr. 6 „Nicolae Titulescu”

EDUCATOARE: Stroe Monica

NIVEL/GRUPA: Nivel I - Grupa mică „Ursuletii”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cum a fost, este şi va fi aici pe Pământ ?

TEMA PROIECTULUI: „Toamna”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Frunzele toamnei”

DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul Ştiinţe - Activităţi prematematice

Competența generală: Copilul ar trebui sã fie capabil sã observe și sã compare acțiuni, evenimente.

Competența specifică: Identificã unele caracteristici în funcție de care se pot face comparații (mãrime, culoare, formã etc.).

TEMA ACTIVITĂŢII: „Aşază-mă la căsuţa mea!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare – formare de mulţimi după criteriul culorii

MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Exersarea capacității de a construi mulțimi pe baza unei caracteristici date, stimulând însușirea unui limbaj adecvat
activităților matematice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul activităţii preşcolarii vor fi capabili:

1
O1 – să recunoască culorile;

O2 – să identifice locul potrivit al unui jeton;

O3 – să motiveze ce s-a greșit, reconstituind starea inițială;

O4 – să se exprime, folosind limbajul specific.

Sarcina didactică: recunoașterea obiectelor după culoare; construirea de mulțimi cu accent pe deducerea culorii.

Regulile jocului: Pe baza unei poveşti, educatoarea scoate dintr-o cutie, frunze colorate diferit (verzi, roșii, galbene). Copiii vor aşaza
frunzele în coşuri, după indicaţiile primite, precizând criteriul după care s-a făcut alegerea.

Elemente de joc: Frunze de diferite culori, mișcarea, culegerea, jocul, aplauze.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, observația, demonstraţia, exerciţiul, explicația, jocul, elemente de problematizare.

Mijloace didactice: frunze de diferite culori, jetoane cu frunze de diferite culori, fişe de lucru, lipici, castroane, cutie.

Forme de organizare a activității: frontală, individuală.

Resurse:
- Umane: 15 copii
- Temporale: 20 de minute

Referințe bibliografice:
 Borțeanu, S., Brănișteanu, R., Breben, S., Fulga, M., Grama, F., Haiden, R., Ignat, E., Mânzu, L., Necula, G., Nicolae, I., Popescu, C.,
Răileanu, D. (2009), Curriculum pentru învățământul preșcolar, București;

2
 Gheorghe Iftimie, Jocuri logice pentru preșcolari, Edit.Did.și Ped.,București, 1979
 Gherghina, D., Modoran, M., Moroianu, M., Simiciuc, E., Novac, C., Bangă, J., Ionescu, I. (2008), Metodica activităţilor instructiv-
educative în învăţământul (pre)primar – vol. II, Craiova: Editura Didactica Nova.
 Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014). Piramida cunoașterii, Pitești: Editura Diamant.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Secvenţele Timp Conţinutul Strategia didactică Evaluare


crt. activităţii instructiv-educativ
Metode şi Mijloace Forme de
procedee didactice organizare a
activităţii
1 Moment 1 Pentru buna desfăşurare a
oragnizatoric min. activităţii, voi asigura
următoarele condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
pregătirea materialelor necesare
pentru desfăşurarea activităţii
2 Captarea 3 Se realizează printr-o poveste
atenţiei min. despre o cutie care este plină cu
Conversaţia
surprize ce așteaptă să le fie Cutie
Explicaţia Frontală Aprecieri verbale
împărțite copiilor.

3 Anunţarea 1 min Copiii vor fi anunțați că vor Cutie


temei şi a juca un joc numit: Aşază-mă la Castroane
Explicaţia
obiectivelor căsuţa mea!, în cadrul căruia Frunze de
Frontală
vor avea de ordonat frunze diferite
respectând culoarea potrivită. culori
3
4 Dirijarea Conversaţia Frunze Frontală Voi evalua
învăţării Voi explica regulile Explicaţia colorate capacitatea
jocului: Aşază-mă la căsuţa Castroane preşcolarilor de a
Anunţarea şi colorate numi culorile
mea!, încurajând copiii să
explicarea 10 frunzelor extrase
jocului min lucreze repede şi bine.

Copiii vor veni pe rând să


extragă o câte trei frunze și să
Jocul de le așeze la culoarea potrivită.
probă

Jocul se va desfășura până


Desfăşurarea când toți copiii vor ajunge să
propriu zisă sorteze frunzele în funcţie de
a jocului culoare.
Copiii vor desfășura jocul cu
atenție. Cei care vor răspunde și
așaza corect frunzele după
criteriul culorii, vor fi răsplătiți
cu aplauze; cei care vor greși
vor fi corectați de colegii lor.

Găsește greșeala!
Complicarea Educatoarea va schimba
jocului intenționat locul câtorva frunze,
astfel încât acestea să fie

4
amestecate.
Copiii vor ţine mânuţele la
ochi, iar la semnalul
educatoarei vor încerca să
descopere greşelile din joc.
Copiii vor sesizea greșelile și
vor reaşeza corect frunzele,
motivând alegerea făcută.
5 Asigurarea 3 min Pentru a demonstra participarea Fişă de lucru Aprecieri
retenţiei şi a activă la activitate, copiii vor Jetoane cu
individuale
transferului lipi pe fişa de lucru, prin imgini ce
Conversaţia
reprezintă Individuală
corespondenţă, frunzele, în Exerciţiul
frunze
funcţie de culoare. colorate
Lipici
6 Încheierea 2 min La finalul activității se vor face
activităţii aprecieri individuale şi generale Frontală Aprecieri generale
Conversaţia
asupra modului de participare la Individuală şi individuale
activitate.

S-ar putea să vă placă și