Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.01.2023
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G. P.P. ARIPI DESCHISE PITESTI
GRUPA: MIJLOCIE
Coordonator: conf. Univ.dr. PAIȘI-LĂZĂRESCU MIHAELA

Student: Mănescu Antonia


TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, CUM ESTE ,A FOST ȘI VA FI AICI PE PĂMÂNT ?”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul Limbă și Comunicare-DLC-limba română


TEMA SĂPTĂMÂNII: Păsări de curte

TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Micul fermier”


MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
-Dezvoltarea capacității de vorbire și comunicare
-Îmbogățirea vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității personale și relațiilor
cu ceilalți și să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


-Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptarea lui (comunicare receptivă)
-Exprimarea orală a mesajului , a emoțiilor etc. (comunicare expresivă)
-Manifestarea unei atitudini pozitive față de limba română
-Motricitatea fină în diferite contexte

COMPORTAMENTE VIZATE:
-Se familiarizează și pronunță corect sunetele specifice limbii române
-Exersează și extinde progresiv vocabularul
-Participă cu interes și cu plăcere la activitățile în limba română
-Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea unor sarcini

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- Să răspundă corect exprimând clar la întrebările puse
O2- Să realizeze câteva exerciții de pronunție prin onomatopee,
O3 -Să denumească păsările de curte desparțind în silabe cuvintele acestuia în limba
română
O4- Să ghicească păsările de curte lipsite
O5- Să participe activ la joc, rotind roata păsărilor de curte
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul,
exercițiul, problematizarea.
 RESURSE MATERIALE: Tabla magnetică, ferma, siluete și imagini cu păsări de

1
curte, băiețelul Micul Fermier, Bunicuța, coșuleț, Roata păsărilor de curte,
recompense.
 RESURSE UMANE: preșcolarii, educatoarea

DENUMIREA JOCULUI: ,,Micul Fermier”


SARCINA DIDACTICĂ: predarea denumirii păsărilor de curte în limba română
REGULILE JOCULUI:
 Fiecare copil este chemat, pe rând, pentru a rezolva sarcina, ajutându-l astfel pe Micul
Fermier.
 Copiii răspund numai la solicitare, utilizează un limbaj adecvat.
 Fiecare răspuns corect este apreciat în mod individual și colectiv.

ELEMENTE DE JOC: surprize, aplauze, mânuirea materialului, încurajări.

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual


DURATA: 20-25 minute
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educația timpurie” (2019)
 ” Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie ”(2019)
 ”Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7
ani ” (2018)

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ETAPELE OB CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII EVALUARE/


ACTIVITĂŢII Op STRATEGII METODE ȘI
DIDACTICE INDICATORI
1.Moment Se organizează spaţiul şi climatul
organizatoric educativ într-un mod optim desfăşurării
activităţii propuse.
- aerisirea sălii de grupă;
- amenajarea mobilierului;
- pregătirea materialului didactic.
2. Captarea O1 Se realizează prin descoperirea unor siluete Conversația Apreciere
atenţiei cu păsări de curte lăsate într-un coșuleț de Observația verbală
bunicuța de la fermă , astfel stimulând Micul Demonstrarea
Fermier, un grad înalt
interesul copiilor. Bunicuța are o rugăminte
ferma de înțelegere și
Micului Fermier să aranjeze păsările de Bunicuța participare în
curte. Micul Fermier are nevoie de ajutorul Coșuleț conversații
nostru fiindcă nu recunoaște păsările de Tabla alături de copii
curte. magnetică sau adulți.

2
3. Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele activităţii, în Conversația
temei şi a termeni accesibili copiilor. Astăzi vom juca
obiectivelor jocul ,,Micul Fermier”. Ca să îl putem ajuta
mai bine astăzi vom denumi păsările de Explicația
curte, le despărțim în silabe, menţionează
numărul acestora, pronunțăm corect
cuvintele în limba română.
4. Reactuali- O2 Se intuiesc materialele didactice necesare Conversația Apreciere
zarea jocului si se realizează câteva exerciţii de verbală
cunoştinţelor pronunţie prin reproducerea unor Exercițiul Folosirea
onomatopee. Imagini cu corectă
păsări de propozițiilor în
curte limbajul
curent.
5. Dirijarea Explicarea şi demonstrarea jocului
învățării Se prezintă copiilor regulile jocului şi Observația
elementele de joc. Coșuleț Demonstrează
Educatoarea va prezenta regulile jocului: un Imagini cu progres în
copil va alege o siluetă despre pasăre de păsările de înțelegerea și
aplicarea unor
curte din coşuleţ, o va denumi, va despărți în curte
instrucțiuni
silabe, menţionează numărul acestora și va simple din mai
aranja pe tabla magnetică. Cei care vor multe etape
răspunde corect vor fi aplaudaţi. Răspunde la
Jocul de probă Explicația întrebări
O1 Se execută jocul demonstrativ pentru Demostrația folosind
O2 asigurarea înţelegerii sale. limbajul
Copilul ia o imagine din coșuleț. Ce este verbal,
acesta? referindu-se
-Acesta este un cocoș. Câte silabe are? Demonstrația atât la
Co-coș. (Are două silabe) contextul
Jocul propriu-zis prezent
Varianta I Jocul Apreciere
Câte un copil alege o siluetă din coşuleţ, o verbală
O3 denumeşte, desparte în silabe cuvântul Aplauze
acestuia. Apoi merge și o aranjaeză la tablă. Problematiza
Se precizeză că în cazul în care nu va putea -rea
realiza sarcina va putea primi ajutor de la Încurajări
coleg, Vorbirea
O4 Complicarea jocului Exercițiul suficient de
Copiii vor închide ochii,iar educatoare ia clar pentru a fi
osiluetă de pe tabla magnetică, după care Jocul înțeles de toți
copiii deschid ochii și va trebui ghici care interlocutorii
pasăre de curte lipsește din fermă. Încurajări
6. O5 Acuma vom roti Roata păsărilor de curte, Exercițiul Apreciere
3
EVALUAREA unde va opri vom denumi pasărea de curte. Roata verbală
ACHIZIȚIILO Vom juca acest joc până când va roti fiecare păsărilor de Exprimarea
R copil o dată. curte propriile opinii
folosind
cuvinte, gesturi
sau diferite
semne.
7. Evaluarea Voi face aprecieri individuale și colective Conversația Apreciere
activității asupra modului în care au participat copiii la verbală
activitate. Vor primi recompense pentru Recompense Demonstrează
participare activă la activitate. înțelegerea
vocabularului
uzual/de bază
prin adecvarea
răspunsului

S-ar putea să vă placă și