Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Grupa : Mijlocie ,,Stelutele”


Tema anuala: ,,Cand, cum si de ce se intampla?”
Proiect tematic: ,,Niciodata toamna n-a fost mai frumoasa!”
Subtema : ,,Hora legumelor”
Domeniul experienţial: Domeniul Limbă şi Comunicare
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tipul de activitate: Joc didactic: ,,Eu spun una, tu spui multe!”

Dimensiuni ale dezvoltarii:


Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Conceptul de sine
Activare și manifestare a potențialului creativ
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Mesaje orale în diverse situatii de comunicare

COMPORTAMENTE VIZATE:
Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situaţii educaţionale.
Manifestă creativitate în activități diverse.
Respecta regulile de exprimare corecta, in diferite contexte de comunicare
Demonstreaza extinderea progresiva a vocabularului
Utilizeaza structuri orale simple
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă).
Demonstrează abilitati de solicitare si de primire a ajutorului in situatii problematice specifice
Foloseste cuvinte noi in experientele zilnice

Scopul: Formarea auzul fonematic şi deprinderea de a alcătui propoziţii utilizand corect numarul
singular şi plural al substantivelor.

Obiective operationale:
Să utilizeze corect substantivele la diferite genuri, atât la singular cât și la plural, pe baza
citirii jetoanelor date ;
Să transforme singularul în plural şi invers utilizând imaginile specifice temei săptămânale;
Să participe în rezolvarea unor sarcini didactice dovedind că au înţeles modul de exprimare
în propoziţii simple și dezvoltate;
Să rezolve sarcinile fişei individuale de lucru.

Sarcina didactică:
Denumirea imaginilor, găsirea formei de plural sau singular a substantivelor şi
alcătuirea de propoziţii simple sau dezvoltate cu cuvintele date.

Regulile jocului:
Pentru prima sarcină didactică, copilul alege un jeton (singularul sau pluralul), denumeşte
imaginea si solicita colegul care are acelasi jeton (singularul sau pluralul). Copiii vor asaza la
panou jetoanele găsite.
Sarcina a doua constă în alcătuirea de propoziţii folosind corect substantivele la numarul
singular şi plural pentru imaginile ce s-au găsit la prima sarcină .
Elemente de joc: Surpriza, aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor.

Strategia didactică:
Metode: Diagrama Venn, jocul didactic, jocul exerciţiu, explicaţia, conversaţia, observaţia,
demonstraţia, descoperirea, exercitiul, problematizarea, jocul de mişcare .
Mijloace didactice: Jetoane cu diferite imagini reprezentand o legumă sau mai multe legume,
fişe individuale de lucru, materiale didactice de la Zâna Toamna pentru captarea atenţiei
(scrisoare, săculeţ magic, cercuri pentru Diagrama Venn ).
Forma de organizare: Pe echipe
Locul de desfăşurare: Sala de grupă

Bibliografie:
Curriculum pentru învăţământul prescolar(3-6/7 ani)
“Metode interactive de grup”-Ghid metodic, Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga
M., Ed. Arves 2002
“Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii” Preda V.,
Dumitrana M., Bucureşti, 2000
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Eveniment Conţinut şiinţific Strategii Evaluare Activități


didactic didactice adaptate
preșcolarului
N.E.R.
1. Momentul Voi aranja mobilierul şi Amenajarea Observarea Observarea
organizatoric voi pregăti materielele spaţiului de comportamentului comportamentului
didactice necesare activităţii desfăşurare al preşcolarului
de educarea limbajului activităţii N.E.R.
De asemenea, vom didactice.
desfăşura jocuri-exerciţiu
pentru a putea să pronunțe Corectarea ţinutei
corect sunetele și grupurile de Preşcolarul
sunete (ANEXA 1): N.E.R.va fi aşezat
Exerciţii de gimnastică pe scăunel în
respiratorie: semicerc alături
Joc „suflăm în lumânările de de colegi.
pe tort”;
Joc „ fulgul”; Corectarea
Joc „mirosim florile” ; limbajul copiilor
Joc „ umflăm balonul”.
Exerciţii de gimnastică Se va insista ca
facială : preşcolarul
Joc „peştişorii”; Jocuri-exerciţiu N.E.R. să repete
Joc „clătim gura cu apă”; pentru a preveni jocurile-exerciţiu
Joc „piticii râd” ; şi corecta şi tehnicile de
Joc”sforăitul calului”. limbajul copiilor respiraţie

Tehnici de
respiraţie.

2. Captarea Educatoarea va prezenta Explicaţia Interesul pentru Preşcolarul


atenţiei surpriza pregatită. Ea va citi conţinutul N.E.R.va fi aşezat
scrisoarea trimisă de Zâna surprizei pe scăunel în
Toamna. semicerc alături
Educatoarea prezinta de colegi.
saculetul cu surprize si
distribuie fiecarui copil cate
un jeton.
Conversaţia Corectarea Preşcolarul
limbajul copiilor N.E.R.va fi
solicitat, ori de
câte ori este
necesar, să
răspundă după
modelul
educatoarei şi al
copiilor.
3. Anunţarea Educatoarea anunţă, pe Conversaţia Observarea Observarea
temei şi a înţelesul copiilor, obiectivele Explicaţia comportamentului comportamentului
obiectivelor urmărite pentru activitatea de preşcolarul
educarea limbajului, unde vor N.E.R. și
desfăşura jocul “Eu spun Interesul pentru implicarea în
una, tu spui multe”, în cadrul activitate activitate prin
căruia vor învăţa să pronunţe stabilirea unui
corect cuvintele din imagini, contact fizic.
să gasească acele cuvinte care
denumesc una sau mai multe
legume; vor spune ceva
frumos despre legumele
desenate atunci când sunt
reprezentate singure sau mai
multe.

4. Dirijarea a. Explicarea regulilor Observaţia


învăţării jocului: Observarea
Pe rând, câte un copil comportamentului
denumeste imaginea preşcolarul
reprezenta pe jeton cu N.E.R. și
singularul/ pluralul implicarea în
substantivului şi solicita un activitate, ori de
coleg să găsească pluralul/ câte ori este
singularul substantivului nevoie.
denumit de imaginea
reprezentata pe jeton. Conversaţia Relaţionare în
Împreună vor formula cadrul grupului
propoziţii pentru ambele prin acţiune şi
variante: singular şi plural. comunicare.
După fiecare raspuns
copiii vor fi aplaudaţi.
b. Jocul de probă:
Se va executa jocul de
probă pentru a vedea dacă
copiii au înteles regulile.
c. Jocul propriu-zis:
Sarcina 1: Explicaţia
Denumeşte imaginea şi Demonstraţia
gaseşte-o pe aceea care are
mai multe obiecte desenate pe
ea şi asaz-o pe panou.
Sarcina 2:
Spune ceva frumos despre
imaginile găsite, atât pentru
singular, cât şi petru plural. Jocul de probă
Pentru ambele sarcini de
lucru vor fi solicitaţi cât mai
mulţi copii în timpul jocului
pentru a sesiza singularul şi
pluralul substantivelor . Se
folosesc jetoane cu imagini
reprezentand o legumă sau
mai multe legume. În joc vor
fi antrenaţi toţi copiii,
urmărindu-se realizarea
sarcinii didactice, vor fi
corectate greşelile de
exprimare şi răspunsurile
corecte vor fi recompensate cu
aplauze.

Jocul didactic

5. Obţinerea d. Complicarea jocului Diagrama Venn


performanţei În complicarea jocului se
foloseşte diagrama Venn. Se Copiii vor rezolva
prezintă copiilor cele două cerinţele Zânei
cercuri (roşu şi verde) Conversaţia Toamna după ce
intersectate. Se explică că, pe au primit
rând, vor extrage din săculeţ explicaţiile
un jeton, vor denumi imaginea necesare.
şi-l pune respectând cerinţa
Zânei: în cercul roşu jetoanele Explicaţia
cu forma de singular, iar în cel
verde pe cele cu formă de
plural (se va explica pe
înţelesul lor). La intersecţia
celor două cercuri se aşază
elementul care are aceiaşi
formă de singular şi de plural.
Problematizarea
6. Evaluare La finalizarea jocului Conversaţia Copiii sunt
didactic copiii vor fi antrenaţi Explicaţia antrenaţi în
în rezolvarea unor fişe de rezolvarea fişei
lucru individuale. Li se va individulale de
explica pe rînd sarcinile de Exerciţiul lucru.
lucru, iar educatoare îi va individual
îndruma pe tot parcursul
exerciţiului individual şi va da
explicaţii suplimentare
copiilor care nu au înţeles.
Atunci când au terminat Câţiva copii sunt
de rezolvat , copiii vor fi antrenaţi să
antrenaţi să verbalizeze verbalizeze
rezolvarea fişei de lucru. rezolvarea fişei.
În încheierea activităţii se Conversaţia Copiii vor fi
7. Încheiere vor face aprecieri asupra apreciaţi pentru
activităţi modului în care au răspuns şi răspunsurile date
s-au comportat copiii în în timpul
timpul activităţii de educarea activităţii.
limbajului. Stimulente
ANEXA 1

JOCURI EXERCIŢII

A. Exerciţii de gimnastică respiratorie

1. Joc „suflăm în lumânările de pe tort”- cu indicaţia „trage mult aer în piept şi ţuguie buzele şi
suflă tare în lumânări să le stingi”.
2. Joc „ fulgul”- inspiraţie pe nas, expiraţie pe gură pentru menţinerea fulgului în aer.
3 .Joc „mirosim florile”- inspiraţie pe nas în timp ce se mimează ducerea florilor la nas, apoi
expiraţie prelungită pe gură însoţită de un „a” prelungit.
4. Joc „ umflăm balonul”- grupul de copii formează un cerc mic şi la indicaţia educatoarei
„ umflăm balonul” inspiră puternic pe nas, mărind cercul. La indicaţia „balonul s-a spart”
după reţinerea aerului 1-2 sec. Copiii micşorează cercul „balonul” însoţind mişcarea de o
expiraţie prelungită pe gură dublată de un „ssss” prelung. Acest exerciuţiu-joc poate fi folosit
şi la pronunţia corectă a sunetului „ s”.

B. Exerciţii de gimnastică facială

1. Joc „peştişorii”-închiderea şi deschiderea alternativă a cavităţii bucale.


2. Joc „clătim gura cu apă”-umflarea obrajilor pe rând prin trecerea aerului dintr-o parte în
alta.
3. Joc „piticii râd”- (imitarea surâsului cu scop de a obţine o deschidere transversală a gurii),
tragerea puternică a colţului gurii cu descoperirea rădăcinii dinţilor, urmată de ţuguierea buzelor
în formă de pâlnie.
4. Joc”sforăitul calului”-
a) Buzele sunt strânse, încât, când proiectează jetul de aer din plămâni, acestea să vibreze
intens.
b) Se aşează limba între buze, încât, în timpul proiecţiei jetului de aer din plămâni, partea
anterioară a limbii să vibreze cât mai mult.
Educarea limbajului

Joc didactic -,,Eu spun una, tu spui multe!”

1. Colorează cu verde unde sunt mai multe legume.

2. Desenează în primul pătrat un morcov şi în al doilea pătrat mai multi


morcovi.

S-ar putea să vă placă și