Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 8 octombrie 2014

EDUCATOARE:Costânceanu Paula Iuliana

NIVELUL/GRUPA:Nivelul I/Grupa mică ”Floricelele”

TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂȚARE:”Când/cum și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:” Cu papucii ei de frunze, toamna a sosit la noi!”

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII:

 ADP: Î:D: -tema:”De vorbă cu toamna”(discuții libere, salutul, prezența, rutine,


tranziții)
 ALA1: -tema:”Surprizele toamnei”
Centrul Știință: ”Frunze colorate”- sortare frunze după culoare;
Joc de rol: ” Micii grădinari”;
 ALA2:-tema:”Caută-ți perechea ”-joc distractiv;
 ADE: 1.DOS: ”Copacul cu frunze de toamnă”-lipire

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Formarea deprinderii de a lipi într-un spațiu dat folosind tehnici și ustensile cunoscute;

OBIECTIVE:

 Să denumească corect materialele pregătite pentru activitate;


 Să lipească corect elementele din care este format copacul;
 Să aprecieze corect lucrarea proprie și a colegilor;

STRATEGII DIDACTICE:

A)METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, expunerea,


instructajul;
B)ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, mânuirea materialelor, stimularea, mișcarea

C)RESURSE MATERIALE:

Centrul Științe: frunze colorate

Joc de rol: găletuțe, lopățele din plastic

Alte materiale folosite pe parcursul activității: distributiv: frunze colorate, foi, lipici, modelul
educatoarei;

D) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

BIBLIOGRAFIE:

 Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, E.D. aIIa revizuită și


adăugită, M.E.C..Ed V & Integral, Buc 2005
 ”Curriculum pentru învățământul preșcolar”, M.E.C, 2008
 ”Activitatea integrată în grădiniță”(ghid pentru cadrele didactice din învățământul
preuniversitar), Laurenția Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea,
Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed Didactica Publishing House, Buc 2008
 ”Elemente de Pedagogie Preșcolară aplicată”, Ed. Universității din Oradea, 2006
Scenariul activității

Astăzi este o zi specială, mai frumoasă ca oricare alta. ”Floricelele” intră sfioase în sala de grupă,
descoperind că îi așteaptă cineva, cine oare o fi? Însă, înainte de a cunoaște noul musafir, se așează pe
scăunele îmbiind la joc și veselie, dar nu înainte de a adresa salutul : ”Bună dimineața, Floare!/ Ia
privește-mă un pic,/ Nu-I așa că sunt mai mare?/ Am crescut,/ Nu mai sunt mic!”. După ce au salutat
atât de frumos, le voi face cunoștiință cu Cerasela, ajutorul cel mai important al Zânei Toamnă. Ea a
venit de foarte departe, tocmai din castelul de cleștar al Zânei Toamnă, deoarece aceasta i-a dat o
misiune: să vadă cât de cuminți și cât de frumos lucrează copiii din această grupă, trecând în acest
mod la Catalogul cu prezența.

Cerasela îi îndeamnă pe copii la o discuție despre ”Surprizele toamnei”, pe baza unui ppt. (Î.D) Apoi, le
voi adresa câteva întrebări: ”Cum ne-am îmbrăcat astăzi? De ce?”; ”În ce anotimp suntem?”… vor
completa Calendarul Naturii.

Le voi spune copiilor că Cerasela le-a pregătit multe surprize (mesajul zilei), îi voi îndemna să deschidă
ochii, îi voi întreba dacă văd ceva noi în grupă. În timp ce copiii au ochii închiși voi amenaja materialele
necesare pentru Centrul Știință și cele pentru jocul de rol.

Îndemnând la joc și veselie, Cerasela le propune copiilor un joc ”Caută-ți perechea”. Ea le-a adus
copiilor niște buline colorate pe care educatoarea le va prinde în piept. O dată cu începerea muzicii,
copiii o să trebuiască să caute copilul care are bulină de aceeși culoare cu a sa în piept, până
momentul în care muzica se oprește. Bulinele apoi vor fi schimbate, jocul fiind reluat.

Dar după atâta joacă, este momentul ca ”Floricelele” să demonstreze cât sunt de hărnicuțe. Ele vor
avea de lipit frunze de toamnă pe copacii din livada Zânei Toamnă, ajutând-o astfel să o
înfrumusețeze.
ETAPELE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE TIPUL DE INTELIGENȚĂ
ACTIVITĂȚII Metode Mijloace de Evaluare/ ACTIVAT
și procedee învățământ Metode și
indicatori
1.Captarea atenției O voi face cu ajutorul indicațiilor Conversația Interpersonală
primite de la Cerasela. Aceasta Expunerea
ne va da o scrisoare de la Zâna Scrisoarea Observarea
Toamnă unde ne va fi specificat comportamentului Vizual-spațială
ca acesta dorește să o ajutăm să
copiilor
își înfrumusețeze livada.

2. Enunțarea Se comunică tema și Expunerea Înțelegerea Lingvistică


scopului și a obiectivele ce urmează a fi mesajului
obiectivelor atinse pe parcursul activității Conversația transmis
sub forma unor formulări
accesibile care să le trezească
interesul copiilor pentru
activitate.
3.Prezentarea Îi voi întreba ce au primit pe Conversația Materialul Înțelegerea Intrapersonală
optimă a măsuțe și ce cred ei că vom individual mesajului
conținutului și lucra cu materialele primate. transmis
dirijarea învățării
Voi face împreună cu copiii
analiza modelului meu.
Conversația Lucrarea Înțelegerea Lingvistică
model mesajului
transmis Vizual-spațială

Le voi prezenta copiilor


modul de lucru. Pe fișele
primite, copiii vor lipi pe Conversația Fișe Intrapersonală
crengile copacilor frunzele Înțelegerea
colorate primite în coșulețul Explicația Lipici mesajului Lingvistică
individual. transmis
Exercițiul Coșuleț cu Vizual- spațială
material
individual

Vor executa exerciții pentru


mâini: ”Plouă” ; ”Cântăm la
pian” ; ”Mâinile în față” ; Exercițiul Execută exercițiile Corporal-kinestezică
”Deschidem și închidem
pumnii”.
Voi da semnalul de începere a
jocului. Pe parcursul
activității void a indicații cu Conversația
referire la respectarea
cerințelor și a tehnicilor de
Explicația
lucru. De asemenea voi
Execută lucrările Intrapersonală
atrage atenția asupra aplicării conform
unei cantități potrivite de indicațiilor Vizual-spațială
lipici, pentru a păstra Exercițiul educatoarei.
aspectul îngrijit al lucrării. Voi
da indicații acolo unde este Corporal-kinestezică
cazul și voi nota numele
copiilor pe lucrări.
4.Obținerea Înainte cu câteva minute de a Munca Proba orală Spațial-vizuală
performanței expirarea timpului de lucru, independentă Fișe cu Capacitatea de a
voi atenționa copii să se copăceii din sintetiza
apropie de final. După Conversația pădure cunoștiințele Intrapersonală
semnalul de încetare al Exercițiul dobândite și de a
lucrului vor fi evaluate duce la un bun
lucrările copiilor după sfârșit toate
următoarele criterii: sarcinile cerute
-corectitudinea lipirii
elementelor;
-finalizarea lucrării;
-acuratețea;
Le voi cere copiilor să
motiveze afirmațiile făcute în
comparație cu modelul.
Lucrările vor fi expuse la
panou.

5.Evaluare Aprecierea modului în care au Conversația Lucrările Proba orală Lingvistică


participat copiii la activitate, finale Capacitatea de a Intrapersonală
autoaprecieri din partea realizate pe autoevalua
copiilor și concluzii asupra parcursul propria prestație
aspectelor de conținut activității
abordate.

S-ar putea să vă placă și