Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 12.11.2021
GRUPA: mică „Buburuze”
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Coronița toamnei”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Tabloul toamnei”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Domeniul om și societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
MIJLOC DE ACTIVITATE: lipire
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi

SCOPUL: dezvoltarea imaginaţiei creatoare prin realizarea unor lucrări originale;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 O1 – să identifice materialele de lucru primite;
 O2 – să respecte etapele de lucru în confecţionarea produsului;
 O3 – să combine în mod creativ materialele pentru realizarea produsului;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstratia


MIJLOACE ŞI MATERIALE: frunze de toamna, lipici, coală colorată.
EVALUARE: aprecieri verbale
DURATA: 15 minute
PROIECT DIDACTIC

12.11.2021

GRECEANU ALINA
ETAPELE OB. CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ACTIVITĂȚII INSTRUCTIV-EDUCATIV
OP METODE ȘI MIJLOACE
PROCEDEE

1.Moment Se va pregăti materialul necesar Observarea


organizatoric desfășurării activității și se vor comportamentului
așeza masuțele și scăunelele în copiilor
semicerc.

2.Captarea atenției Se face prin prezentarea unui cos Cos cu frunze Evaluare formativă
cu frunze de toamna.

3.Anunțarea temei Preșcolarii sunt anunțați că la Conversația Observarea


și a obiectivelor activitate vor realiza un tablou cu comportamentului
frunze de toamna. copiilor

4.Dirijarea învățării Se intuiesc materialele puse la Conversația Observarea


dispoziție: lipici, frunze colorate, comportamentului
O1
coală colorată. copiilor
Prezentarea etapelor de lucru
Educatoarea explică realizarea
tabloului, redând cu atenție
Lipici
fiecare pas.
în partea cealaltă a oalei;
Lucrarea model va fi expusă
astfel încât copiii să o observe pe
tot parcursul activității.
Înainte de a începe, se vor realiza
exercițiile de încălzire a
Demonstrația
mușchilor mici ai mâinii:
„Degetele răsfirăm și apoi le
adunăm!
Explicația frunze
Degetele-mi sunt petale,
Se închid într-un boboc,
Se deschid precum o floare. Coala color
Boboc, floare, boboc, floare!”
Se verifică din când în când
vizibilitatea în fața camerei, astfel
încât toți copiii participanți să
vadă pașii de lucru.
5. Obținerea Executarea lucrării de către Observarea modului
performanței copii: de lucru
O2 Lipici
Copiii execută lucrările, fiind
supravegheați de educatoare.
Aceasta , pe parcursul activității, Explicația Frunze
va interveni acolo unde este cazul Practică
Coala colorată
și va da explicații suplimentare.
Se va cere copiilor ca după
fiecare pas, să ridice lucrarea în
Observația
dreptul camerei pentru a se
verifica corectitudinea executării.
6.Evaluarea O3 Lucrările se evaluează oral, Conversația Laptop Aprecieri asupra
activității antrenându-se și copiii în activității copiilor
evaluarea produsului personal,
dar și al celorlalți colegi. Observația
7.Încheierea În încheierea activității copiii fi Conversația Laptop Aprecieri verbale
activității aplaudați și vor primi aprecieri
Aplauze
verbale.

S-ar putea să vă placă și