Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

MATEI CĂTĂLINA-FLORINELA

29.09.2021
PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „ Colț de Rai”


DATA: 21. 09.2021
GRUPA: mică
TEMA ANUALA : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ” Un băiat și o fetiță”- evaluare inițială
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Un băiat și o fetiță”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Limbă și Comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere de cunoștințe
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Pe parcursul și la sfârșitul activității copiii vor fi capabili:
O1 –să identifice personajele din poveste;
O2 –să interpreteze corect mesajul transmis de text, cu ajutorul întrebărilor
educatoarei;
O3 –să redea momente din poveste, având ca sprijin întrebările educatoarei și
elemente din poveste;
O4 –să participe cu interes la activitate.

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, povestirea, expunerea.
Mijloace didactice: Fereastra cu imagini din poveste , imagini sugestive, siluete
cu personaje
Forme de organizare: frontal, individual
Durata: 15-20 minute
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
ETAPELE OB. CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ACTIVITĂȚII OP INSTRUCTIV-EDUCATIV
METODE ȘI MIJLOACE
PROCEDEE
1.Moment Asigurarea condițiilor optime Observarea
organizatoric pentru buna desfășurare a comportamentului
activității: copiiilor
-aerisirea sălii de grupă;
-așezarea scaunelelor in
semicerc;
-așezarea materialului didactic
2.Captarea atenției O4 Captarea atenției se va realiza Conversația Fluturașul curios Evaluare formativă
prin descoperirea ferestrei de orală
catre copii. Cu ajutorul acestor
siluete se va purta o scurta
discuție.
3.Anunțarea temei Copiii vor fi anunțați că la Conversația Fereastra cu Observarea
și a obiectivelor activitatea ce urmează vor asculta imagini din comportamentului
cu atenție o frumoasă poveste poveste copiiilor
despre ”Un băiat și o fetiță”
4.Dirijarea O1 Se va prezenta conținutul poveștii
învățării cu intonație adecvată, cu Povestirea Observarea
tonalitate potrivită, cu modularea Imagini cu scene comportamentului
vocii pentru a imita personajele, din poveste copiiilor
O2 cu mimică și gestică adecvate
situațiilor.
Pentru fiecare actiune va exista
câte o imagine ce va fi prezentată
la momentul potrivit în cadrul
O4 poveștii. Explicația
Pe parcursul povestirii se va
explica cuvintele necunoscute.
5.Obținerea Se vor adresa întrebări legate de Conversația Aprecieri
performanței O3 conținutul poveștii: răspunsurilor
-Care este titlul poveștii? copiiilor
-Care sunt persoanejele? Observarea
O4 -Unde s-au întâlnit Frumușel și comportamentului
Frumușica? copiiilor
-Cine mai era în grupa lor?
6.Încheierea Se vor face aprecieri cu privire la Recompense
activității participarea la activitate și se va
oferi copiilor buline c fetițe și
băieței.

S-ar putea să vă placă și