Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:Oprea Florina Mirela


GRADINITA: Draganesti-Vlasca
GRUPA: mare

DOMENIUL DE CUNOASTERE: Educarea limbajului


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
FORMA DE REALIZARE: Povestirea educatoarei
TIPUL ACTIVITATII: formare de priceperi si deprinderi
TEMA ACTIVITATII: “Cenusareasa de Charles Perrault”

SCOPUL ACTIVITATII:
- dezvoltarea capacitatii de a se concentra si a asculta cu atentie o
poveste;
- formarea capacitatii de a aprecia faptele bune si de a dezaproba
faptele rele;
- consolidarea deprinderii de a se exprima corect in propozitii si fraze;
- dezvoltarea memoriei voluntare si a atentiei;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul activitatii toti copiii trebuie:
a)cognitive:
- sa retina titlul si autorul povestii;
- sa retina desfasurarea evenimentelor in succesiunea intamplarilor, pe baza unor
ilustratii;

b)afective:

- sa aprecieze trasaturile de vointa si de caracter ale Cenusaresei, deprinse din


fapte;
- sa combata trasaturile negative ale unor personaje(mama vitrega si surorile ei);
- sa doreasca sa fie apreciati;

1
- sa colaboreze cu colegii de grup;

METODE SI PROCEDEE:
- explicatia;
- povestirea;
- conversatia;
- exercitiul;
- problematizarea;

MATERIAL DIDACTIC:
- imagini reprezentand momentele principale din poveste;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii-
Bucuresti 2005;
- Metode interactive de grup - ghid metodic, Editura Arves
- Metodica activitatilor de educarea limbajului in invatamantul
prescolar, Editura Humanitas.

DURATA: 35 minute

2
DESFASURAREA ACTIVITATII

Evenimentul Continutul stiintific Strategii didactice Evaluare


didactic
1. Momentul -observarea
organizatoric -aranjarea scăunelelor în comportamentului
semicerc copiilor;
-pregătirea materialelor în -se evaluează
câmpul vizual al copiilor ; spiritul organi-
-controlul ţinutei copiilor; zatoric
2. Captarea Atentia si interesul copiilor vor -povestirea;
atentiei fi captate cu o papusa care -explicatia; -observarea
doreste sa le spuna povestea ei. -papusa; comportamentului
copiilor;

3. Anuntarea Educatoarea anunta titlul - stimularea


temei si a povestii si autorul ei. -conversatia verbala
Se enumera obiectivele pe -explicatia
obiectivelor
intelesul copiilor si se face
motivarea activitatii.
4. Dirijarea Educatoarea va reda cat mai
invatarii expresiv continutul povestii,
manuind permanent papusa.
Textul povestii va fi expus
urmarindu-se succesiunea
momentelor principale.
Concomitent cu povestirea, se
vor prezenta imagini sugestive
din poveste.
6. Fixarea Copiii trebuie sa spuna titlul si -analiza
cunostintelor autorul povestii si care este -conversatia; raspunsurilor
personajul care le-a placut cel copiilor;
mai mult si motivarea -problematizarea;
raspunsului. Vor fi numite si
personajele care nu le-au
placut, ,motivandu-se
raspunsul.
- Vor desena imaginea unui -exercitiul
personaj din poveste.
7.Incheierea -reluarea obiectivelor; -conversatia; -apreciere verbala
organizata a -aprecieri stimulative asupra -observarea
rezultatelor obtinute si a comportamentului
activitatii
modului de colaborare.

S-ar putea să vă placă și