Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 11.10.2022
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: Cojocaru Daniela Andreea
GRUPA: Mică 3 ,,Iepurașii”
TEMA ANUALĂ: ”Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI: ”Eu și lumea mea”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Acesta sunt eu!”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: D.L.C – educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: ”Maricica murdărica”
MIJLOC DE REALIZARE: repovestire
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 C1 – Curiozitate,interes și inițiativă de învățare.
COMPORTAMENTE VIZATE:
 C1.1 – Manifestă interes și curiozitate pentru exprimarea și învățarea în situații noi.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Dezvoltarea capacității de a înțelege și transmite intenții , gânduri , semnificații , mijlocite de limbajul
scris .
OBIECTIVE:
 O1 .- să urmărească linia poveștii ”Maricica murdărica” povestită de către educatoare.
 O2: - să -și îmbogățească vocabularul cu cuvinte și expresii noi
 O3: - să identifice personajele care au apărut pe parcursul poveștii
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea, explicația, conversația
Material didactic: planse ilustrative pentru poveste, jetoane cu personaje, textul poveștii, păpușă
Forme de organizare: frontal, individual
DURATA: 15 minute
BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru educație timpurie, 2019 –Ministerul Educației Naționale
Momentele
Continutul activitatii Metode si procedee Material didactic
activitatii

Se asigură condițiile optime pentru realizarea


activității: aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului
1. Moment
în formă de semicerc, aranjarea materialului demonstrativ
organizatoric
la îndemâna educatoarei, controlul ținutei și a poziției
Conversația
copiilor pe scaune.

Captarea atenției copiilor constă în apariția


personajului surpriză – Maricica, o fetiță
Conversatia Păpușă
ciufulită, cu mâinile şi obrajii murdari de
mâncare, cu rochița murdară, şifonată, şi cu
şireturile nelegate, obrznicuță și dezordonată.
Maricica a venit în vizită la grădiniță cu
2. Captarea atenției
speranța că va reuşi să îşi gasească câțiva
prieteni cu care să se joace, aşa că îşi ia inima în
dinți şi îi intreabă pe copii: „- Cine vrea să fie
prietenul/prietena mea?”
De asemenea, Maricica le propune copiilor să îi
asculte povestea.

Copiii sunt anunţaţi că se vor asculta o poveste


3. Anunțarea temei
intitulată ,,Maricica murdărica” scrisă de Luiza Vlădescu. Conversația

4. Desfășurarea Educatoarea expune expresiv povestea „Maricica


activității murdărica”- o poveste despre o fetița care a învățat cât de
important este să ai grijă de corpul tău. Ilustrații
Povestirea se va desfășura într-un mod atractiv, cadrul Conversația
didactic modulându-și vocea în funcție de situația în care
se află personajul, având o mare atenție la inflexiunile
vocii, tonalitate, volum.
După fiecare moment al povestirii, copiii vor observa
câte o imagine corespunzătoare.
Conținutul narativ va fi expus clar, precis, cu tonuri
adecvate, fiind explicate cuvintele necunoscute pe
parcursul expunerii: Povestirea
Cănăfior = ciucure
Amar = gust neplăcut
Murdar = acoperit de murdării, nespălat
Momentul 1:
Maricica se trezește și se prgătește să plece la Explicația
grădiniță.

Momentul 2:
Aceasta este oprită de către pieptene, săpun, periuța de
dinți, amintiindu-i că nu și-a realizat rutina de igienă
personală.
Momentul 3:
Maricica nu ascultă de sfatul obiectelor de igienă și
decide să plece murdară la grădiniță.

Momentul 4:
Maricica ajuge la grădniță și dorește să se joace cu
ceilalți copii, dar nimeni nu vrea să se joace cu aceasta
pentru că este murdară.

Momentul 5:
Maricica decide săse spele pe dinți, pe față, să se
pieptene și să fie o fată curată pentru a se juca alături de
ceilalți copii.

Educatoarea va expune o planşă şi va pune o întrebare


la care va răspunde un copil.
1. Cum a început povestea noastră?
2. Cine este Maricica?
3. De ce nu vrea să se pieptene? Dar să se spele pe
față și pe dinți?
4. Ce sfat îi oferă obiectele de igienă?
5. Ce se întâmplă cu Maricica după ce ajunge la
grădiniță ?
6. De ce nu doresc copiii să se joace cu aceasta?
7. Ce decide Maricica în final?
Se propune un joc: preșcolarii trebuie sa identifice
jetoanele în care sunt prezentate ”personajele” care apar în Jetoane personaje
5. Feed-back poveste, așezându-le pe o machetă în ordinea apariției lor Conversația
pe parcursul poveștii audiate. (maricica, obiectele de
igienă, copiii, ursulețul, păpușa etc.)
Se fac aprecieri generale asupra evoluţiei copiilor,
6. Încheierea Conversația Recompense
sunt felicitaţi, şi recompensaţi.
activității

S-ar putea să vă placă și