Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE CURENTĂ

DATA: 20.10.2023

GRĂDINIȚA/CREȘA: Grădinița cu P.P. „Curcubeul copilăriei”

GRUPA DE APLICAȚIE: Mică „Ursuleților”

PROF. ÎNV. PRESCOLAR/EDUCATOARE/ EDUCATOR-PUERICULTOR: Ciocșan Alexandra

PROFESOR METODIST: Grigore Floarea

PROFESOR COORDONATOR: Țăndăreanu Tania

PROPUNĂTOR: Buică Bianca Gabriela

CLASA: a XI-a B

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”

SUBTEMA/PROIECTUL TEMATIC: „Eu și lumea mea.”

DOMENIUL EXPERIENȚIAL/ ACTIVITATEA TEMATICĂ: Domeniul limbă și comunicare

SUBIECTUL/ TEMA ACTIVITĂȚII: „Maricica” de Luiza Vlădescu

MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei


DOMENII DE DEZVOLTARE: D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ŞI A PREMISELOR CITIRII ŞI SCRIERII

A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂŢII ŞI IGIENEI PERSONALE

COMPORTAMENTE VIZATE DE PROGRAMĂ: D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ŞI A PREMISELOR CITIRII ŞI SCRIERII:


1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)

1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)

A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE: 3.2. Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) cognitive: OC1: Să asculte cu atenție conținutul poveștii.


OC2: Să răspundă la întrebari.
OC3: Să enumere obiectele de uz personal apărute în poveste, precizând rolul acestora.
b) afectiv-atitudinale: OA1: Să manifeste interes participând activ pe întreaga durată a activității.
c) psiho-motorii: OPM1: Să păstreze o poziție corectă pe scăunele pe întreg parcursul activității.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

• Metode si procedee didactice: conversația, povestirea, problematizarea.


• Resurse materiale: cutiuță surpriză, păpușică cu obiecte de baie, planșe sugestive cu povestea, recompensă:
abțibilduri.
• Forme de organizare: frontală, individuală

Forme de evaluare: continuă-formativă


Locul de desfasurare: sala de grupă

Durata: 15 minute

- Bibliografie: Curriculum pentru educaţia timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, București, 2019;
- Maican Cristina, Pachef Ramona, „Didactica predării in invatamantul prescolar si primar”, Ed. Politehnica Press, București,
2012;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Obiective Continutul informativ STRATEGIA DIDACTICĂ: Evaluare


activității operationale

Activitatea propunatorului Activitatea copiilor Metode şi Resurse Forme de


procedee materiale organizare
didactice

1.Moment OPM1 Se aerisește sala de grupă, se așează Copiii se pregătesc de activitate și Conversația Frontală Continuă-
organizatoric scaunelele în semicerc și se pregătește se așează pe scăunele. formativă
materialul didactic.
2.Captarea
OA1 Conversația păpușă și Frontală
atenției Captarea atenției se face prin
Copiii sunt curioși și interesați de obiecte de Continuă-
prezentarea obiectelor din cutiuța
surpriză. surpriză. baie. formativă

3.Anunțarea Îi anunț pe copii că astazi le voi spune Sunt nerăbdatori să asculte păpușă și
temei și a OA1 povestea. Conversația obiecte de Frontală
povestea Maricicăi pentru a înțelege ce i Continuă-
obiectivelor baie.
s-a întâmplat și cum o putem ajuta. formativă
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Ascultă cu atenție povestea. Povestirea, Frontală
4.Desfășurarea Le voi prezenta conținutul poveștii clar,
conversația
activității OC1 corect, cu un ton și o mimică adecvată.
Voi expune simultan planșele care Planșe cu Continuă-
reprezintă momentele principale ale imagini formativă
povestirii. sugestive

Momentele povestirii sunt:

1. Prezentarea Maricicăi în oglindă.

2. Refuzul Maricicăi de a se pregăti cum


se cuvine pentru a merge la grădiniță.

3. Cearta Maricicăi cu pieptenele, apa și


săpunul, pasta și peria de dinți.

4. Refuzul colegilor și al jucăriilor de a se


juca cu fata murdărică.

5. Împacarea Maricicăi cu prietenii ei de


baie.

Pentru a verifica ce au înțeles


Obținerea
preșcolarii, le voi solicita copiilor sa
feedbackului
OC2 redea consecutiv momentele povestirii, Copiii răspund la întrebarile Conversația,
ajutându-se de planșele afișate și de adresate, ținând cont de poveste: problemati-
întrebările pe care le voi adresa: zarea
1.Fetița din poveste se numește
1.Cum se numește fetița din poveste? „Maricica”.
2.Ce nu face înainte să plece la 2. Ea nu se spală.
grădiniță?
3. Copiii nu vor să se joace cu ea
3.De ce nu vor copiii să se joace cu deoarece este murdărică.
Maricica?
OC3 4.Cine o ajută pe fetiță să devină curată? 4. Pe fetiță o ajută prietenii ei,
obiectele de uz personal.
5.Ce este important să facem înainte să
mergem la grădiniță? 5.Să ne spălăm.

5.Încheierea
activității Fac aprecieri și observații asupra
modului în care au răspuns și felului în
Sunt fericiți și se bucură de
care au participat la activitate. Le lipesc
recompese.
abțibildurile în piept.

S-ar putea să vă placă și