Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data : 23.03.2023

Unitatea de învățământ : C.N.I ,,Matei Basarab’’

Unitatea de aplicație : Grădinița cu Program Prelungit ,,Nord 2’’

Grupa : Mica C

Propunător : Ștefan Francesca

Clasa : a XI-a B

Profesor învățământ preprimar : Balici Daniela/ Miuță Emanuela

Profesor coordonator de practică : Andrei Simona

Tema anuala : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?’’

Tema proiectului : ,,Rapsodii de primăvară’’

Subtema : ,,Legume de primăvară’’

Tema activității : ,,Ridichea uriașă’’

Domeniul experiențial : Domeniul Limbă și Comunicare

Categoria de activitate : Educarea limbajului

Mijloc de realizare : povestire

Tipul activității : Transmitere și însușire de cunoștințe

Scopul activității : Dezvoltarea limbajului prin imbogățirea vocabularului cu noi cuvinte


si expresii; exprimarea in propoziții corecte din punct de vedere gramatical în timpul
redării povestirii.
Domenii ale dezvoltării:
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI FAȚĂ DE ÎNVĂŢARE;
D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI
SCRIERII.

Dimensiuni ale dezvoltării :


C.1. Curiozitate, interes și inițiativa in învățare
D.1. Ascultarea activă a mesajului pentru înțelegerea și receptare lui(comunicare
receptivă)
D.2. Exprimarea orală a mesajului, a emoțiilor etc.(comunicare expresiva)

Comportamente vizate :
C1.1. Manifestă curiozitate și interes pentru exprimarea și învățarea în situații noi;
D1.1. Se familiarizeaza cu sunetele specifice limbii române
D1.2. Înțeleg mesaje simple

Obiective operaționale :

Cognitive:

• Să identifice cel puțin trei personaje din poveste (Bunicul, bunica, nepoata);
• Să se exprime în propoziții simple;
• Să redea cel puțin trei din momentele poveștii.

Afective:

•să manifeste interes


•să participe activ și conștient la activitate

Psihomotorii:

•Să pronunțe clar și corect cuvintele printr-o bună coordonare a sistemului de vorbire.
•Să păstreze locul pe scaun, adoptând o poziție decentă și corectă.
Strategii didactice:
Metode si procedee didactice: conversația, explicația, observația, exercițiul.

Mijloace de învățământ: o ridiche, imagini

Forme de organizare: frontală, individuală.

Managementul resurselor și al timpului :

Resurse umane:•Colectivul de elevi


•Elev propunător: Ștefan Francesca
•Profesor învățământ preprimar: Balici Daniela/ Miuța Emanuela
•Profesor de specialitate: Andrei Simona
•Grupa de practică pedagogica: Ștefan Diana, Teodorescu Andreea,
Vișan Adelina

Resurse materiale: o ridiche, imagini

Resurse temporale: 15 minute

Resurse spațiale: sala de clasă

Bibliografie: Curriculum pentru educaţia timpurie, Anexă la ordinul ministrului


Educației Naționale
Scenariu didactic

Strategii didactice

Etapele Conținutul științific Metode și Mijloace de Forme de Evaluare


procedee învățământ organizare
lecției

1.Momentul
organizatoric Se vor asigura condițiile
necesare pentru Conversația - - -
desfășurarea activității și
pregătirea materialului
didactic necesar astfel încât
trecerea de la o etapă la
alta a activității să nu fie
întreruptă.

2.Captarea
atenției
Pentru a le capta atenția, le Conversația O ridiche Frontal -
voi arăta copiilor o ridiche și din
le voi solicita sa identifice polistiren
leguma.

3.Reactualizarea
cunoștințelor
Pentru început, le voi
adresa elevilor întrebări
elementare:

1.În ce anotimp ne aflăm?


Răspuns: Ne aflăm în
anotimpul primăvara.
Conversația Frontal, Orală
2. Ce legume de primăvară
individuală
cunoașteți?
Răspuns: ce legume
cunosc ei
4.Anunțarea
temei și a
Le voi spune ca astăzi vom Conversația - Frontal Orală
obiectivelor
afla împreuna povestea
unei ridichii uriașe.

5.Dirijarea
învățării
Se va reda cât mai
expresiv ,,Ridichea Uriașă”
clar, rar, cu accent pe
cuvintele care transmit
mesaje receptive astfel
încât atenţia copiilor să
rămână captată,
concomitent cu povestirea
textului. Conversația, Imagini Frontal, Orală
individual
În cazul în care vor exista Observația
cuvinte necunoscute le voi
explica copiilor,pe înțelesul
lor, ce înseamnă.

De asemenea le voi solicita


să fie atenți pentru a putea
răspunde la întrebări legate
de text.

6. Obținerea După ce am terminat de


performanței și spus povestea, le voi
asigurarea adresa copiilor câteva
feedback-ului întrebări pentru a putea
observa cât de atenți au
fost: Conversația, - Frontal, Orală
individual
1.Cum s-a numit povestea Explicația
noastră?
Răspuns: Povestea s-a
numit ,,Ridichea uriașă’’
2. Care au fost personajele
din poveste?
Răspuns: Personajele au
fost: Bunica, bunicul,
nepoata, cățelul, pisica și
șoarecele.

3. De ce a avut bunicul
nevoie de ajutorul bunicii?
Răspuns: Bunicul a avut
nevoie de bunică pentru a
scoate ridichea din pământ.

4. Pe cine a chemat baba în


ajutor?
Răspuns: Baba a chemat-o
în ajutor pe nepoțică.

5. Cine a mai ajutat la


scoaterea ridichiei din
pământ?
Răspuns: Au mai ajutat și
cățelul, pisica și șoricelul,

Apoi, cu ajutorul meu, vor


face o mică scenetă de
teatru pe baza povestirii.
Fiecare copil va avea câte
un rol.

7. Evaluarea
La finalul activității, îi voi
activității
întreba pe preșcolari care
cred ei că ar fi învățătura din
această poveste. Conversația Frontal Orală

Copiii iși vor expune pe


rând părerea despre
poveste.
8.Încheierea
activității
Se fac aprecieri individuale Conversația - Frontal Orală
și colective față de gradul
de implicare și respectare a
sarcinilor activității

Ridichea uriașă

Într-o dimineaţă, bunicul, pe când s-a dus în grădina de zarzavat, a băgat de seamă că una dintre ridichi
a crescut foarte mare, roşioară şi frumoasă.

Pe zi ce trecea, ridichea se făcea tot mai mare şi mai mare, încât privind-o moşneagul gândea: din
ridichea aceasta vom mânca cu toţii o săptămână. S-a apropiat de ea şi a început să tragă. Dar ridichea
stătea înfiptă în pământ, nu voia să clintească şi atunci moşneagul a chemat băbuţa în ajutor.

-Babă, babă, vino să-mi ajuţi să scot ridichea!

A venit baba, l-a prins pe moş de mijloc, moşul a prins de frunzele ridichii şi au început să tragă, dar
ridichea nu se mişca din loc.

Bunica a început să îşi strige nepoata:

-Vino,nepoată, să ne ajuţi!Ridichea asta este uriaşă şi tare încăpăţânată!

Nepoata a venit iute şi s-a apucat de mijlocul babei, baba de moş şi moşul de frunzele ridichii; au început
să tragă cu nădejde, dar uriaşa nici gând să se clinteasca din loc.

Atunci fetiţa s-a gândit la prietenul ei, căţelul cel jucăuş şi neastâmpărat. Acesta a venit iute- iute, dorind
să fie de ajutor, dar tot nu au reuşit.

În curte nu mai erau decât pisica, aşa că au chemat-o şi pe ea. Pisicuţa a lăsat joaca şi s-a dus repede în
grădină să-i ajute, că doar făcea parte din familie. Nici de data aceasta ridichea nu s-a clintit din loc.

Atunci pisicuţa şi-a aminti că un şoricel îşi făcuse căsuţa în peretele casei, aşa că l-a strigat şi pe el şi l-au
rugat să le vină în ajutor.

– Şoricel mititel, ştiu că te-am alergat de atâtea ori, dar acum avem nevoie de ajutorul tău.

Acesta s-a gândit bine, apoi a venit şi el în grădină, s-a prins de coada pisicii, pisica de căţel, căţelul de
fetiţă, fetiţa de babă, baba de moş şi moşul de frunzele ridichii şi au tras cu nădejde, iar ridichea a
început să se mişte şi până la urmă i-au venit de hac.

S-au bucurat cu toţii că au izbutit să scoată ridichea, iar pentru că au muncit cu toţii, au mâncat cu toţii
din ridiche şi au petrecut împreună.

S-ar putea să vă placă și