Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Educator:Tofan Victoria, Buzgan Elizaveta, Burlac Cristina, Rusnac Ludmila


Data: 11.11.2022
Grupa: Pregătitoare
Domeniul de activitate: Limbaj și comunicare
Mijloc de realizare: Povestirea
Tema: „Oala fermecată”, poveste populară
Timpul acordat: 30-35 minute
Competența specifică: C.S.3: Receptarea și reproducerea conținutului emotiv și ideatic al unui text literar,apreciind valoarea educativă a acestuia.
Unități de competență: 3.1 Perceperea conținutului emoțional-expresiv al textului în baza imaginilor/creațiilor ecranizate și reproducerea unor secvențe/textului
3.2 Alcătuirea de întrebări și formularea de răspunsuri complete,detaliate,la întrebările adresate în baza textului.
Obiective operaționale:
Informative:
O1 – Să cunoască titlurile poveștilor;
O2 – Să asculte cu atenție conținutul povestirii „Oala fermecată”, poveste populară;
O3 – Să numească cuvintele necunoscute din text;
Formative:
O4 – Să denumească titlul poveștilor preferate;
O5 – Să răspundă complet și detaliat la întrebările pe baza textului;
O6 – Să-și extindă vocabularul prin alcătuirea de propoziții cu cuvintele necunoscute din text;
Afective:
O7 – Să manifeste compasiune față de oaspetele sosit la activitate;
O8 – Să participe cu interes la activitate;
O9 – Să coopereze cu colegii la îndeplinirea sarcinilor.
Strategii didactice:
Metode și procedee: Convorbirea, demonstrația, lectura, povestirea, repovestirea, explicația, problematizarea, metoda ciorchinele.
Mijloace de învățământ: Păpușa „Sănduța”, un coș, frunze decupate, o scrisoare, foarfece, hârtie colorată/creponată, material, clei PVA, fișă cu silueta
unei fetițe, imagini cu produse, fișă cu oala magică, cartonașe cu cuvinte, foaie mare, carioci.
Forme de organizare: frontal ,în grup, individual.
Bibliografie:
1. Curriculum pentru educație timpurie, Chișinău 2019.
2. Standarde de învățare și dezvoltare a copilului de la naștere până la 7 ani, Chișinău 2019.
Desfășurarea activității:

Conținutul Strategii didactice


Ob.
Etapele activității instructiv-educativ Evaluare
op. Met./ Mijl. de Forme
proc. înv. de org.
1. Evocarea Se asigură condițiile bunei desfășurări a activității: Deprinderilor de
-aerisirea sălii de grupă; igienă și disciplină
-pregătirea materialului didactic;
-aranjarea mobilierului;
-organizarea copiilor în sala de grupă;
Salutul-anexa nr.1
Captarea atenției se realizează prin sosirea unui oaspete:
Bate cineva la ușă.
Educatoarea: -Copii ce se aude,ia ascultați?
Copiii:-Bate cineva la ușă!!!!
O7 Educatoarea deschide ușa și descoperă o păpușă(care este
îmbrăcată foarte modest) cu un coș în mâină.
Educatoarea:- Bună ziua, dragă păpușă ce te aduce la noi?
Se improvizează că păpușa îi spune educatoarei la ureche din care
motiv este aici.
Educatoarea:-Dragi copii,aceasta este păpușa Sănduța,ea a fost în
pădure și a cules mure.La un moment dat a obosit,s-a așezat la
tulpina unui copac și a ațipit nițel.Cineva i-a luat toate murele
lăsându-i în locul lor o scrisoare și cîteva frunzulițe.Așa cum ea
nu poate să se descurce singură a venit la noi.I-a priviți cum este
ea?
Copiii:- tristă,supărată.......
Educatoarea:-Ce ziceți o ajutăm pe Sănduța?
Copiii:-Da,desigur...!!!!
Educatoarea scoate din coș scrisoarea,o demonstrează,apoi o
citește.(anexa nr.2).Din scrisoare aflăm că o vrăjitoare i-a luat
murele și i le va înapoia doar dacă va îndeplini sarcinile pe care le
v-a găsi pe frunzele magice.Educatoarea extrage prima Convorbir Anexa cu
frunză(acestea sunt numerotate) și dă citire sarcinii(anexa nr3). ea salutul Frontal
Educatoarea:-Copii,vouă vă plac poveștile?
O1 Ce povești cunoașteți?
O4 Care este povestea voastră preferată?
Copiii răspund pe rând fiecare spunând povestea sa preferată.
Educatoarea:-Copii,știți am și eu o poveste preferată.Povestea e
despre o fetiță.Iată astăzi vă voi povesti această poveste.Povestea
se numește „Oala fermecată” este o poveste populară. Convorbir
-Astfel noi vom vedea care este povestea acestei fetițe,care este ea
istorioara ei.Apoi vom depista cuvintele necunoscute pe care nu le
cunoașteți(activizarea vocabularului). Păpușa
-Vom înțelege conținutul poveștii.

Educatoarea povestește povestea(anexa nr.4)


-Lucrul asupra vocabularului;
Educatoarea:-Copii hai să descoperim care cuvinte sunt noi Coșul
pentru voi:
Educatoarea repovestește și copiii când aud un cuvânt Frontal
necunoscut îl rostesc,iar educatoarea le explică utilizând
sinonimia cuvintelor:
-Sărăcuță-îmbrăcată modest,săracă; Demonstra Scrisoare
-Sătuc-sat;cătrănită-posomorâtă,îngândurată;fiertură- rea
ciorbă,supă;bolborosit-fiert;țopăie-sare;porunci-da ordine;revărsa-
a curs;curți-grădini;săteni-vecini,oameni ce trăiesc în sat;ulcele- Frunza
vase mici de lut; magică
Apoi educatoarea pentru va verifica cum au înțeles copiii Lectura
conținutul poveștii le va pune întrebări:
Care este titlul poveștii?
Care sunt personajele din poveste?
Unde locuia fetița cu mama ei?
Unde a mers fetița după mure?
Cu cine s-a întâlnit fetița în pădure?
2. Realizarea sensului O2 Ce a primit în dar fetița de la bătrână?
Care sunt cuvintele magice pe care le-a spus bătrăna pentru ca
oala să se pornească și să se oprească?
Ce a uitat mama ?
Ce s-a întâmplat? Anexa cu frontal
Ce a făcut fata când s-a întors? povestea

O3
Povestirea
Tranziție(anexa nr.5)

Copiii trec în centrele de interes,apoi educatoarea reamintește că


în coș au mai rămas frunze cu însărcinări.Pe fiecare frunză va fi
Repovestir
O5 câte o însărcinare pe care copiii o vor îndeplini în centrele de
ea
interes. frontal
Explicația
3. Reflecția

CENTRUL„ ARTĂ” Frontal


Copiii vor avea la dispoziție o fișă cu silueta unei fete(anexa
nr.6).Preșcolarii din hârtie colorată/creponată,material vor trebui
să facă hăinuțe pentru păpușa prin decupare și aplicare.
Conversați
CENTRUL „JOC DE MASĂ” a
Copiii vor avea în față mai multe imagini( anexa nr.7)mai mici din
mai multe categorii de produse iar pe o fișă mare vor avea o oală
magică(anexa nr.8).Preșcolarii vor trebui să selecteze doar
produsele din care se poate prepare o fiertură.

CENTRUL„BIBLIOTECA”
Grupul de preșcolarii din acest centru vor primi fiecare câte un
cartonaș cu unul din cuvintele noi învățate la activitate.Fiecare va
alcătui câte o propoziție cu acest cuvânt respectând ordinea
părților de vorbire în propoziție.(anexa nr.9)
Anexa cu
tranziția

4. Extinderea

Frunzele
magice
Educatoarea :- Dragi copii cât de bravo ați fost voi astăzi, cum Lectura
credeți ați reușit să îndepliniți toate sarcinile propuse de Fișă cu
vrăjitoare.Hai să verificăm dacă ați îndeplinit toate sarcinile.Prin siluieta
metoda ciorchinelor se verifică toate sarcinile îndeplinite de unei
copii.Așează în coșul păpușii ceea ce a cerut vrăjitoarea și o fete,hârtie
petrec pe păpușa Sănduța. colorată/cr
eponată,fo Individual St.2 ind.401,406
arfece,clei
pva

Problemati Imagini cu
zarea diverse În grup
produse,fi
șă cu oala
magică

Cartonașe Individual
Conversați Foaie
a mare,cario
Metoda ci,lucrările Frontal
ciorchinel copiilor
or

ANEXA NUMĂRUL 1 ANEXA NUMĂRUL 2


Dragă Sănduța
Eu sunt vrăjitoarea din această pădure.Tu ai cules
murele mele,fără voie.Eu sunt o vrăjitoare bună și îți
voi da murele înapoi dacă vei îndeplini următoarele
sarcini:

1.Îmi plac poveștile dar nu cunosc titlurile a multor


povești .Tu va trebui să-mi aduci titlul a cât mai
multor povești.

2.Nu mai am modele de haine noi,așa că vreau să-mi


creezi modele noi de hăinuțe.

3.Nu prea mă descurc la alcătuirea corectă a


propozițiilor,tu să-mi spui cum corect trebuie să
alcătuiesc o propoziție.

4.Vreau să-mi prepar o fiertură dar nu prea cunosc


produsele necesare pentru a prepara o supă
gustoasă.
Te
aștept ,cu drag!

ANEXA NUMĂRUL 3 ANEXA NUMĂRUL 4


Oala fermecată
poveste populară

A fost odată o fată sărăcuţă, care locuia împreună cu mama ei într-un sătuc prăpădit. Într-una din
zile nu mai aflară prin casă nimic de mâncare, aşa că fetiţa merse în pădure, doar-doar o găsi niscaiva nuci
şi fragi cu care să-şi mai aline foamea. Când ajunse în mijlocul pădurii, fetiţa se întâlni cu o bătrână care o
întrebă :
— Ce-i cu tine de eşti aşa de cătrănită, fată dragă?
— Cum sa nu fiu, măicuţă, când şi eu, şi mama, mai că murim de foame! îi răspunse fata.
Auzind una ca asta, bătrânica îi dărui fetei o oală şi-i spuse:
— Dacă-i vei porunci cu vorbele astea: "Fierbe, oală, fierbe", oala vă va da o fiertură gustoasă. Iar
dacă-i vei porunci: "Opreşte-te, oală, opreşte-te", oala se va opri din fiert.
Fata luă oala, îi mulţumi bătrânei şi alergă întins acasă. I-o arătă numaidecât mamei, după care, aşa cum
fusese învăţată, îi porunci:
— Fierbe, oală, fierbe!
Pe dată, oala se puse pe bolborosit, umplându-se în scurt timp cu o fiertură binemirositoare.
Văzând o aşa minunăţie, mama şi fata începură să ţopăie fericite în jurul oalei fermecate.
După ce mâncară pe săturate, fetiţa porunci cu vorbele ştiute:
— Opreşte-te, oală, opreşte-te!
Aşa se face că, mulţumită oalei fermecate, mama şi fiica alungară pentru totdeauna foamea de la casa lor.
Într-o zi, în vreme ce fetiţa era plecată în vizită la o prietenă, mama îi porunci oalei să înceapă să
fiarbă.
Din nefericire, când aceasta se umplu îndeajuns, femeia uită vorbele cu care ar fi făcut-o să se oprească.
Iar oala nu ştiu decât una şi bună: să fiarbă şi iar să fiarbă, până dădu pe-afară! Fiertura se revărsă pe
podea şi, după ce ieşi din casă, cu oală cu tot, ajunse pe uliţă. Mai mult decât atât, intră şi prin curţile
vecinilor!
Nu trecu mult şi tot satul se umplu cu fiertura din oală. Iar unii dintre săteni se puseră şi strânseră
fiertura cea gustoasă în oale şi ulcele.
Când se întoarse acasă şi văzu ce se întâmplase, fetiţa rosti degrabă vorbele potrivite: Opreşte-te,
oală, opreşte-te!
Iar oala se opri numaidecât din fiert. Sătenilor le luă ceva timp să cureţe fiertura de prin curţi, de
prin case şi de pe uliţe. Dar cel puţin, câteva zile de la întâmplarea aceea, nimeni nu mai flămânzi în tot
satul!

ANEXA NUMĂRUL 5 ANEXA NUMĂRUL 6


ANEXA NUMĂRUL 7
ANEXA NUMĂRUL 8
ANEXA NUMĂRUL 9

S-ar putea să vă placă și