Sunteți pe pagina 1din 10

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași


Profesor coordonator: Botezatu Vasilica
Profesor metodist: Frumos Cristina
Profesor pentru învățământ primar: Vornicu Alexandra
Propunător: Florea Maria, a XI-a D
Data: 07.10.2022
Clasa: I
Arie curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: În familie
Subiectul: ”Degețica” poveste de H. C. Andrsen
Tipul activității: Predare-învățare
Competențe generale: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

Compeențe specifice: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate

Scopul lecției: Formarea deprinderii de a asculta cu atenție o poveste, de a reține ideile acesteia și de a se exprima corect în propoziții și să utilizeze un limbaj oral
corect din punct de vedere gramatical in exprimarea propriilor păreri.

Obiective operaționale:
O1: să recunoasă cuvintele necunoscute pe baza definițiilor date pentru rezolvarea rebusului;
O2: sa stabilească valoarea de adevăr a propozițiilor date pe baza textului ”Degețica”;
O3: să identifice ideile principale pe baza textului citit în clasă;
O4:să răsundă corect la întrebările adresate în clasă de pe fișa de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI PROCEDEE: Concersația catehetică, lectura, explicația, exercițiul, problematizarea, instructajul verbal.
MIJLOACE DIDACTICE: Fișele de lucru, bulinele.
FORME DE ORGANIZARE: Frontal, indivudual.
DURATA: 50min
BIBLIOGRAFIA: Programa școlară la disciplina comunicare în limba română clasa I, anul 2013, manual pentru clasa I, Comunicare în
limba română, Editura Intuitext, autori: Mirela Mihăescu, Ștefan Pacearcă, Anița Dulman, Crenguța Alexe,Otilia Brebenel;

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

NR. SECVENȚELE Ob. CONȚINUTUL STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


CRT. LECȚIEI Op. CONSTRUCTIV-EDUCATIV METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Asigurarea climatului optim Conversația Frontal Capacitatea elevilor de a-și
ORGANIZATORIC pentru buna desfășurare a lecției organiza spațiul de lucru.
de matematică:
-aerisirea sălii de clasă;
-pregătirea materialului didactic;
-ordinea și disciplina necesare.
2. INTRODUCEREA ÎN O1. Introducerea se face prin Conversația, Fișa de lucru 1 Frontal, Capacitatea elevilor de a
ACTIVITATE împărțirea unor fișe de lucru pe explicația individual completa rebusul corect.
care se află un rebus, elevii
rezolvă împreună cu eleva
practicantă acest rebus, trebuie
să le iasă pe verticala cuvântul
”Degețica”, iar cuvintele de pe
orizontală le vor afla pe baza
definițiilor date. (Anexa 1)
3. ANUNȚAREA TEMEI După ce vor termina de rezolvat Conversația Frontal Capacitatea și abilitatea
ȘI A OBIECTIVELOR rebusul și vor descoperi euristică elevilor de a recepta
cuvântul care se află pe verticală mesajul temei de astăzi.
îi voi anunța pe elevi tema pe
care o vom aborda astăzi.
”După cum bine ați aflat, astăzi
vom face povestea ”Degețica”
de H. C. Andersen, o poveste
foarte frumoasă pe care, cred eu,
că abia așteptați să o ascultați.
Ne va ajuta să identificăm și să
receptăm trăirile și sentimentele
acestui text.”
4. DIRIJAREA O2 Lectura învățătoarei Conversația, Fișa de lucru 2 Frontal, Capacitatea elevilor de a
ÎNVĂȚĂRII 1.Voi citi povestea. Povestea, individual. stabili valoarea de adevăr a
2.Parcurgând aceasta poveste aș Problematizarea, propozițiilor date.
dori să ne jucăm un joc: ” Explicația, Capacitatea elevilor de a
Adevărat sau Fals” în care le voi Exercițiul. formula ideile principale ale
spune propoziții adevărate sau textului ”Degețica”.
false despre personajele din
povestea audiata, iar ei vor
recunoaște în care dintre ele am
încercat să-i păcălesc:
“Fetița era mică, cât un
deget.”(A)
“Fetița avea un pătuț într-o
coaja de castană.”(F) R: Pătuțul
era făcut dintr-o coajă de alună.
“Un cărăbuș a furat-o pentru
fiul lui.”(F) R: Pe Degețica a
furat-o o broască.
“Fetița a fost îngrijită toată
iarna de un porumbel.”(F) R:
Fetița a fost îngrijită de către un
șoricel de câmp.
“Fetița s-a căsătorit cu Craiul
florilor.”(A)
“Craiul i-a dat numele de
Maia.”(A)
3. În continuare voi face cu
elevii ideile principale ale
textului ca să verific dacă au
fost atenți în tot timpul în care m
citit povestea.
O3 Ideile principale:
1.Acum ceva timp exista o
femeie care era foarte supărată
deoarece nu avea copii.
2. Într-o zi , o bunicuță îi făcu o
vizita și în timpul acestei vizite
i-a dat o sămânță magică.
3. Femeia a plantat sămânța , iar
a doua zi când s-a trezit in locul
seminței apăru o fetiță de
mărimea degetului mare.
4. Femeia s-a înțeles de minune
cu fetița sa, căreia i-a pus
numele Degețica. Aceasta i-a
făcut Degețicăi un pat dintr-o
coaja de alună si o petala de
trandafir.
5. Într-o seară când dormeau, un
broscoi a luat-o pe Degețica.
6. Broscoiul i-a explicat
Degețicăi de ce a luat-o de la
casa ei: Fiul luii vrea să o ia de
soție.
7. Degețica nu suporta ideea că
va fi soția unui broscoi așa că
fuge.
8. Fiind aproape iarna, gerul o
îngheță pe Degețica.
9. Un șoarece de câmp o ia pe
Degețica și o găzduiește pe
timpul iernii.
10. Degețica se cunoaște cu
Cârtița, care și acesta o vrea
drept soție.
11. Degețica a fugit si de aceasta
dată.
12. O rândunica a luat-o pe
Degețica si a adus-o acasă la
mama ei care deja își pierduse
speranța.
5. FIXAREA ȘI O4 În această parte a lecției le voi Conversația Fișa de lucru Frontal, Capacitatea elevilor de a
APLICAREA adresa elevilor întrebări legate examinatoare, 3. individual. răspunde în propoziții,
NOILOR despre textul citit, ca să le Explicația. printr-un limbaj adecvat,
CUNOȘTINȚE verific atenția. întrebărilor adresate de
Fișa de lucru 3. eleva practicantă.
6. EVALUAREA Fac aprecieri verbale, Conversația Frontal.
individuale și colective, îi felicit euristică.
pentru cum au lucrat și au
contribuit cu răspunsuri la
această oră.
7. ÎNCHEIEREA În încheierea orei le voi da Conversația Bulinele. Frontal,
LECȚIEI elevilor câte o bulină drept euristică. individual.
răsplată.
Anunț elevii că ora s-a încheiat.

S-ar putea să vă placă și